MAJ W POZNANIU (13.05- 15.05)
Zapowiada się ciekawy weekend! Nie ma mowy o siedzeniu w domu, warto wyjść, bo w najbliższym czasie atrakcji w naszym mieście nie zabraknie.
Piątek
- Koncert / spektakl - Kaszana zdalnie sterowana. Piosenki Piotra Bukartyka:
Twórczość Piotra Bukartyka niełatwo zdefiniować. Trudno też zamknąć w jednym określeniu jego artystyczną działalność: autor ponad 400 piosenek, kompozytor, konferansjer, radiowiec, aktor (miał i taki epizod), a przede wszystkim - pieśniarz poruszający się na pograniczu wielu gatunków muzycznych, mieszający rocka, bluesa, reggae i folk z kabaretem oraz piosenką literacką, od lat wymyka się wszelkim schematom. Daleki od sztampy będzie też spektakl bazujący na jego twórczości i wyreżyserowany przez doskonale znanego poznańskiej publiczności Jerzego Satanowskiego. Kabaretowo-poetycką opowieść o współczesnej Polsce, niepozbawioną przy tym akcentów uniwersalnych, tworzy 25 znakomitych - i wciąż zaskakująco aktualnych - piosenek.
Początek o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Nowego.
- Rafał Sarnecki/Paweł Kaczmarczyk/Wojciech Pulcyn/Rafał Żyta - koncert:
Rafał Sarnecki - gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Od 2005 roku mieszka i występuje w Nowym Jorku. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w jedenastu krajach Europy, Chinach, Korei Południowej, Izraelu oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Miał zaszczyt wystąpić na scenie obok takich gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej jak: Gary Thomas, Ingrid Jensen, Joel Frahm, Alex Sipiagin, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, czy Adam Pierończyk. Dwukrotnie był nominowany do nagrody Fryderyk. Już w 2002 roku został zauważony na Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. W 2005 roku otrzymał stypendium na prestiżowym wydziale jazzu w New School University w Nowym Jorku, gdzie studiował pod okiem takich mistrzów jak Paul Bollenback, Peter Bernstein czy Buster Williams. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w maju 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY.
Koncert rozpocznie się o godzine 20.00 w Klubie Blue Note.
- Koncert - Fickle Vibe:
Koncert zespołu Fickle Vibe, będzie można pobawić się i posłuchać dobrej muzyki - jeśli pogoda pozwoli - w ogródku, jeśli nie, to w lokalu. Zespół połączyła chęć grania melodii ulotnych, zmiennych, niestałych, kapryśnych. Chcąc sklasyfikować ich muzykę można ją zamknąć w okolicach neosoulu, alternatywie, muzyce eksperymentalnej, muzyce innej. Tomek Maciejewski - instrumenty bębniące, Krzyś Gil - instrumenty o niskich częstotliwościach czyt. bassujące, Jędrzej Weber - instrumenty melodyjne, strojące lub też nie, Asia Fostiak - głos dopowiadający, przeżywający, melodyjny, ale i kapryśny.
Początek o 20.00 w miXtura vege cafe. Wstęp jest wolny.
- Niegdyś spiker Radia Afera, teraz artysta kabaretowy prosto z telewizji! :)
Sobota
- Koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK:
Koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK Poznań zacznie się o godz. 13.30, ale już od godz. 12:00 na gości czekać będą nie lada atrakcje: wycieczki po zajezdni, prezentacje pojazdów, a dla dzieci - zabawy i animacje. Swing słychać będzie nie tylko na Franowie, ale w całym Poznaniu, bo ulicami śródmieścia będzie przejeżdżał "Karol" - zabytkowy Carl Wayer z 1905 roku, na którego pokładzie orkiestra Dixie Company będzie kierować muzyczne zaproszenie do zajezdni tramwajowej. Dixi Company przejedzie naszym zabytkowym "Karolem" na Franowo, żeby o godz. 14:00 odbyć muzyczny pojedynek z 40-osobową orkiestrą dętą. O zwycięstwie zadecyduje siła oklasków. Dlatego serdecznie zapraszamy melomanów, wielbicieli jazzu, miłośników komunikacji i wszystkich poznaniaków, a wśród nich rodziny z dziećmi na "Drzwi otwarte do zajezdni tramwajowej".
Impreza odbywać się będzie w ramach "Dni otwartych Funduszy Europejskich", bo dzięki unijnym dotacjom zbudowaliśmy zajezdnię tramwajową na Franowie, nowoczesne tramwaje i autobusy.
Miejsce: Zajezdnia Tramwajowa na Franowie.
- Żarcie na kółkach:
Na pędzących kołach, z wiatrem we włosach, dojeżdżamy do Poznania! W drodze połączyliśmy się z Architektura Kulinarna i jesteśmy gotowi na pożarcie Waszego pięknego miasta! - piszą organizatorzy. I dodają - Doszły do nas słuchy, że Poznań, to jedno z najważniejszych miejsc na kulinarnej mapie Polski. Nawet sama legenda opowiada o wielkiej uczcie... która nigdy się nie odbyła, bo koziołki zwiały na ratuszową wieżę. Zatem śpieszymy w potrzebie, żeby zastawić miejskie stoły i nakarmić każdego do syta!
Impreza będzie trwała w najbliższy weekend, początek już o 12.00 w sobotę. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule: http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/3737-juz-w-ten-weekend-zarcie-na-kolkach
- Niedźwiedzica Cisna zadebiutuje na wybiegu:
Najsłynniejszy w ostatnich czasach niedźwiedź brunatny w Polsce ma zaplanowany pierwszy publiczny spacer w sobotę, w godzinach 12.30 - 15.00. - Opiekunowie liczą, że obecność publiczności nie spowoduje zawstydzenia i utraty animuszu u Cisnej, ale z taką możliwością należy też się liczyć - przestrzega Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa zoo. Miś może się przestraszyć tak dużej grupy ludzi - bo z pewnością chętnych do zobaczenia Cisnej na żywo nie zabraknie - i schować się przed nimi. Ale jeśli wszystko się uda i pierwsza zabawa na zewnętrznym wybiegu przebiegnie pomyślnie, to Cisna na wybiegu będzie można zobaczyć także w niedzielę, 15 maja, w tych samych godzinach.
Info: ZOO.
- A właściwie pozostały już tylko 2 dni. Start o godzinie 14.00 na Polanie Mycielskich:
Niedziela
- Ktoś chętny?:
Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń na letnią edycję Programu Staży Studenckich. Nabór potrwa do 29 maja. By móc ubiegać się o staż, trzeba być studentem III, IV lub V roku na uczelni państwowej lub prywatnej. Przyjmowani są zarówno studiujący w trybie dziennym jak i zaocznym, wieczorowym czy eksternistycznym. Kierunek studiów kandydata musi odpowiadać oczekiwaniom danego wydziału czy biura. Zachęcamy do kandydowania także studentów niepełnosprawnych. Zgłoszenia studentów przyjmowane są on-line. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej w kolumnie Zgłoś swoje CV. Wnioski przyjmowane są do 29 maja do północy. W kolejnym etapie z wybranymi kandydatami zostaną przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne. Studenci, którzy pomyślnie przejdą rekrutację, rozpoczną pracę z początkiem lipca. Staż potrwa do końca października 2016 roku.
Na studentów czekają 83 wolne miejsca w 27 wydziałach i biurach, 10 miejsc w Poznańskim Centrum Świadczeń, 2 miejsca w Spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie, po 1 miejscu w Zarządzie Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ oraz w Spółce Targowiska.
Info: Biuro Prasowe UMP.
- IX Spotkania Teatralne „Bliscy Nieznajomi” – WSPÓLNOTA. "Drugi Spektakl":
Czym jest doświadczenie teatralnej wspólnoty, wspólnoty widzów i aktorów – jak uzyskać przepływ energii między sceną a publicznością? Jak sprowokować wyobraźnię widza? Od czego zależy percepcja spektaklu? Twórcy „Drugiego spektaklu” stawiają pytanie o metateatralność, na które naturalnie nie udzielą odpowiedzi.
Początek o 19.00 w Teatrze Polskim.
- Ciekawe jak będzie w niedzielę. ;)
Przyjemnego weekendu!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PRZYSTANEK JAK MALOWANY - 1050 LAT HISTORII PAŃSTWA POLSKIEGO. GŁOSOWANIE!
