MAJ W POZNANIU (20.05- 22.05)
Zapowiada się piękny weekend! A my tradycyjnie podpowiadamy, jak go spędzić. Zachęcamy do lektury!
Piątek
- Koncert zespołu Raz Dwa Trzy:
"Raz dwa trzy" to zespół obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 25 lat. W ciągu tego ćwierćwiecza artyści pod wodzą Adama Nowaka sięgali po najróżniejsze nurty i gatunki muzyczne. Odkurzali znane, ale zapomniane piosenki, sięgali po utwory Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, bawili się konwencją weselnego grania i mówili, jak warto żyć. Skład zespołu: Adam Nowak - gitara akustyczna i elektryczna, śpiew; Grzegorz Szwałek - pianino el., akordeon; Jacek Olejarz - perkusja; Jarek Treliński - gitara elektryczna, akustyczna ; Mirek Kowalik - gitara basowa, kontrabas gościnnie: Tadeusz Kulas - trąbka.
Początek o godzinie 20.00 w CK Zamek.
- Gwiazdy Światowych Estrad:
Wystąpią :
Sabine MEYER - klarnet,
Łukasz Borowicz - dyrygent, prowadzenie koncertu,
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego.
- CBAPKA (swarka):
Spektakl powstał w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w ramach projektu INTERWENCJE, we współpracy z Agencją Artystyczną GAP oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie w ramach projektu POP–UP.
Co tak naprawdę wydarzyło się na Wołyniu i w Galicji Południowo-Wschodniej w 1943 roku? Wyobrażenia tamtych tragicznych wydarzeń bywają skrajnie różne, są zależne od wyznawanych poglądów, narodowości, historii przodków. Zostały zawłaszczone przez emocje i polityczne dyskursy. Autorzy spektaklu Сварка (swarka) – reżyserka Katarzyna Szyngiera i reporter Mirosław Wlekły – opierają się na dokumentalnym materiale zebranym przez nich w Polsce i na Ukrainie. Próbują spojrzeć na tamte wydarzenia z jak najszerszej perspektywy. Oddają głos świadkom czystki etnicznej. Wysłuchują historii o przekraczaniu granic człowieczeństwa, które nie mogą zostać właściwie opowiedziane, gdyż do ich opisania brakuje języka. Po obu stronach granicy wielokrotnie słyszeli, że aby się pojednać, trzeba głośno wypowiedzieć prawdę: co wydarzyło się między Polakami a Ukraińcami w 1943 roku. Po obu stronach granicy tych prawd jest wiele.
Spektakl dostępny w dwóch opcjach godzinowych: o 19.00 i 22.00 w Teatrze Polskim w Poznaniu.
- Komentarz radnego Lipińskiego na oświadczenie Michała Grzesia. ;)
Sobota
- Atm (a)sfera - Andrzej Piaseczny - koncert:
Atm (a)sfera - Poczuj Dobrą Energię to ogólnopolska trasa koncertowa, która już wiosną odwiedzi 16 miast Polski i przekaże moc muzyki. Podczas trasy wystąpi jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, cieszący się niesłabnącą popularnością od wielu lat Andrzej Piaseczny.
Początek o 19.00 w Arenie.
- Noc Muzeów:
Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 21 maja i weźmie w niej udział blisko 40 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic. Tego dnia instytucje kulturalne zapewniają nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji i wystaw (z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek), ale również bogatą i różnorodną ofertę imprez towarzyszących, które uatrakcyjnią szeroki i bardzo różnorodny program wydarzeń planowanych specjalnie na ten wieczór. Z roku na rok liczba uczestników Nocy Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000! Koncepcja Nocy Muzeów zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja. Tego dnia bowiem od 1977 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.
W tym roku w Poznaniu planowanych jest ponad 100 wydarzeń. Uczestnicy będą musieli wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i stworzyć indywidualną trasę zwiedzania. Z pewnością pomoże w tym uruchomiona specjalnie na ten wieczór bezpłatna linia tramwajowa M obsługiwana zabytkowym taborem. Jedno jest pewne, w przygotowanej ofercie programowej każdy znajdzie coś dla siebie.
Lista instytucji dostępna na stronie: Noc Muzeów Poznań 2016.
- Flesh & Bone:
W 2009 roku podczas trasy, kwartet jazzowy Mike"a Reeda znalazł się w środku wiecu neonazistowstów w Republice Czeskiej. To wstrząsające doświadczenie stało się podstawą nowego projektu pod nazwą "Flesh & Bone", który swoją premierę miał 20 listopada 2015 roku, w Instytucie Sztuki w Chicago. W projekcie tym Reed bada tło incydentu i angażuje się w muzyczny dialog z rówieśnikami o sztuce, rasie, polityce i życiowych wyzwaniach, jakie stają przed nami, gdy wepchnięci zostajemy w strefę dyskomfortu.
Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00 w CK Zamek.
- Możemy być dumni!:
Niedziela
- "Lulajka" - spektakl dla dzieci w wieku 1-5 lat:
Luli luli laj... już pieją kogutki... Opowiadane ruchem historie z pogranicza jawy i snu przeplatane są starodawnymi pieśniami do kołyski. Gwiazdkom na wyciągnięcie ręki towarzyszą dźwięki harmonii. "Lulajka" to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, realizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań. Premiera odbyła się w grudniu 2011 roku. Scenariusz, reżyseria, muzyka: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska Scenografia i kostiumy: Emilia Łapko, Anna Brandys Choreografia: Agnieszka Noster Współpraca artystyczna: Bogdan Żyłkowski Występują: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska.
Początek o 10.30 i 12.00 na Scenie Wspólnej.
- Lear:
Apodyktyczny i totalitarny Lear, król, władca absolutny i kolonizator, w obliczu zbliżającej się śmierci rozdaje swoim dzieciom wszystko, co jeszcze posiada, ślepo licząc, że w ten sposób uda mu się zachować chociaż tytuł oraz przynależne władcy przywileje. Odrzucony przez rodzinę, odarty z mienia i godności, popada jednak stopniowo w coraz większy obłęd. Czy przyszłość będzie w stanie powiedzieć o przeszłości, że zrozumiała swoje szaleństwo, uznała swoje winy? Idąc za adnotacją autora przekładu, Józefa Paszkowskiego, twórcy spektaklu przenieśli jego akcję do XXXII wieku n.e. Lear staje się dzięki temu zabiegowi fantastycznym i abstrakcyjnym studium dzisiejszej sytuacji Europy i Polski z perspektywy przyszłości. W tym kontekście Lear, rozumiany zarówno jako postać, jak i wciąż odtwarzany tekst kultury, staje się figurą powrotu do (pamięci) przeszłości.
Początek spektaklu o godzinie 17.00 w Teatrze Nowym.
- Taka podpowiedź ze strony poznańskiego portu lotniczego:
Miłego i ciepłego weekendu! :)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
POZNAŃ ZAPRASZA NA NOWY TRAKT KRÓLEWSKO-CESARSKI
