HOTEL DLA ZWIERZĄT NIE JEST ZŁYM ROZWIĄZANIEM DLA WŁAŚCICIELI CZWORONOGÓW
W okresie letnim w wielu domach pojawia się problem, co zrobić ze swoim pupilem na czas wakacyjnego wyjazdu. Zdarza się, że pojawia się dobra dusza w postaci krewnych czy przyjaciół, którzy przygarną na ten czas naszego ulubieńca. Czasem jednak nie pozostaje nam nic innego jak skorzystać z oferty hotelu dla zwierząt.
Już od dłuższego czasu coraz więcej ośrodków wypoczynkowych czy hoteli oferuje nam pobyt z możliwością przywiezienia ze sobą czworonoga. Czasem jednak sytuacja zmusza nas do wyjazdu w miejsce, gdzie obecność zwierzaka nie jest mile widziana lub zabranie go ze sobą nie jest możliwe. I tu pojawia się myśl o hotelu dla psiaków, choć często takie miejsca źle się nam kojarzą.
Nie taki hotel straszny
- Muszę wyjechać z mężem na trzy dni i nie mam z kim zostawić swojego psa. Jesteśmy zmuszeni zdecydować się na hotel dla psów. Jest to dla mnie stresujące ponieważ mam poczucie jakbym zaprowadzała po raz pierwszy dziecko do przedszkola i je tam zostawiała. Martwię się jak się będzie tam czuł i znosił towarzystwo innych psów. Boje się, że będzie to miało wpływ na jego psychikę. Rozmawiałam z panią, która szkoli mojego psa i poleciła mi jedno miejsce, sama zostawiała tam swojego pupila. Jest to jakaś rekomendacja ale i tak nie mogę pozbyć się obaw - mówi Agnieszka, właścicielka 10- miesięcznego setera irlandzkiego.
- Hotele dla zwierząt w Polsce dopiero raczkują i wiele osób kojarzy je ze schroniskami czyli ciasnymi i brudnymi kojcami. Hotele dla zwierząt tak nie wyglądają. To jest normalne przedsiębiorstwo i wszystko tu musi funkcjonować na poziomie. W naszym hotelu są klimatyzowane pomieszczenia i dwustumetrowy wybieg dla zwierząt. Wszystkich, którzy myślą o „przechowaniu” swego czworonoga w hotelu zachęcamy do odwiedzin u nas. Wtedy i pies i jego właściciel mogą sprawdzić czy miejsce to im odpowiada. Pies ma okazję powąchać wszystkie kąty, zostawić swój zapach. Przy kolejnej wizycie w hotelu miejsce to nie jest już dla niego zupełnie obce - tłumaczy Marzanna Kłodzińska prowadząca hotel dla zwierząt „Beta” w Poznaniu.
Ważne jest aby pies miał dobrze zorganizowany czas
Kolejną kwestią, która budzi obawy wśród właścicieli psów jest to, czy ich pupil będzie się czuł dobrze w towarzystwie innych psów. Różne charaktery i różne temperamenty, jak u człowieka. Jednak jak zapewnia Marzanna Kłodzińska, właściciele psów nie powinni się tego obawiać. – Psy są zwierzętami stadnymi, z reguły dobrze się czują w grupie. W tej chwili przebywa u nas kilkanaście psów, są to m.in. „jorki” ale mamy również u siebie mastifa neapolitańskiego. Zwierzęta mają do dyspozycji duży wybieg, większe psy są separowane od małych psiaków, nie wchodzą sobie w drogę i nie ma między nimi konfliktów – wyjaśnia.
Zdaniem zoopsycholog, Małgorzaty Franek-Malinowskiej pobyt w hotelu dla zwierząt nie jest złym rozwiązaniem na okres wyjazdu. - W hotelach dla zwierząt z reguły przebywają zwierzęta żyjące w środowiskach miejskich, mające kontakt z innymi psami, nie takie, które są na co dzień przywiązane przy budzie. Psy miejskie potrafią się odnaleźć w takim środowisku. Bardziej bym zwracała uwagę na hotel, w którym ma przebywać nasz podopieczny. Preferowałabym domowe hotele gdzie psy biegają swobodnie a nie są pozamykane w boksach. Dobry właściciel hotelu tak organizuje przestrzeń, że psy przebywają ze sobą ale nie gryzą się i nie ma miedzy nimi starć. Bardzo ważne jest to, aby zwierzęta miały dobrze zorganizowany czas. To znaczy, żeby do swojej dyspozycji miały odpowiedni wybieg, dobrze gdy mają zorganizowane zajęcia, spacery, kąpiele w basenie czy innego rodzaju zabawy.
Jak twierdzi Małgorzata Franek-Malinowska, są psy, które bardzo źle to znoszą odseparowanie od właścicieli. Wtedy najlepiej jest je zabrać ze sobą na wakacje. – Są psy, które są tak bardzo przywiązane do właścicieli, że nie powinny być pozostawiane w hotelach bo znoszą to tragicznie. Warto wybrać wtedy na wakacje miejsce gdzie pobyt z psem nie będzie problemem. Są hotele, które przyjmą z czworonogiem. Są również takie, w których nie ma dzieci, a można przyjechać z psem. Wtedy również odpada ryzyko, że pies zachowa się agresywnie w stosunku do dziecka - wyjaśnia zoopsycholog.
Nocleg i nie tylko
W Poznaniu i okolicach działa kilkanaście tego typu miejsc. W ofercie wielu z nich znajduje się nie tylko opieka nad psem czy kotem. W niektórych na czas wyjazdu można „przechować” rybki, chomiki, świnki morskie, króliki, żółwie. Ceny pobytu zwierzaków w hotelu zalezą z reguły od ich wielkości. Za pobyt dużego psa w hotelu zapłacimy średnio 40zł, im piesek mniejszy tym cena spada. Kocia doba to koszt ok. 20 zł. Natomiast właściciele gryzoni, ptaków i ryb zapłacą za pobyt swoich podopiecznych ok. 10 zł za dobę.
Hotele oprócz samego pobytu oferują również dodatkowe usługi takie jak strzyżenie, przycinanie pazurków, szczepienia i odrobaczanie. Właściciele czworonogów mogą spodziewać się, że w ramach pobytu ich pupil zostanie nakarmiony i wyprowadzony na spacer. Norma jest również to, że zwierzęta są pod fachowa opieka lekarza weterynarii. Psy i koty najczęściej zamieszkują w boksach stojących na świeżym powietrzu lub zlokalizowanych w budynkach. Zdarzają się i hotele, w których zwierzęta nocują w warunkach domowych.
Aby zwierzak mógł znaleźć się pod opieką „pieskiego” hotelu musi posiadać książeczkę zdrowia i aktualne szczepienia, zabezpieczenie przed pchłami i kleszczami, obrożę i smycz. Niektóre hotele zachęcają, aby dodatkowo pies miał ze sobą swój kocyk lub legowisko.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PIERWSZY WEEKEND LIPCA W POZNANIU (1.07 - 3.07)
