JEZIORO STRZESZYŃSKIE NIE TAKIE CZYSTE?
Pod koniec lipca Wydział Ochrony Środowiska przeprowadził badania czystości wód w jeziorach zlokalizowanych w okolicach Poznania. Tak jak w ubiegłym roku, najczystszym jeziorem okazał się Strzeszynek. Tymczasem Jerzy Juszczyński, ekolog od lat zajmujący się badaniem wód Jeziora Strzeszyńskiego alarmuje: Wcale nie jest lepiej!
Po przekazaniu tej informacji do opinii publicznej poprzez stronę poznan.pl, Jerzy Juszczyński, ekolog działający od lat na rzecz poprawy stanu Jeziora Strzeszyńskiego zwrócił się z zapytaniem do urzędników WOŚ ile razy i w jakich terminach prowadzono w tym roku chemiczną inaktywację czyli blokowanie fosforanów. Jest to metoda mająca wpłynąć na poprawę stanu jeziora, blokująca m.in. rozwój sinic. Odpowiedź otrzymał wczoraj. - Okazało się że Wydział Ochrony Środowiska nie ma żadnych informacji o takich działaniach na jeziorze! – wyjaśnia ekolog.
Zaniepokojony niską przeźroczystością wód Strzeszynka w czerwcu, Jerzy Juszczyński zwrócił się z pytaniem o jego stan do WOŚ. Jak twierdzi, nie uzyskał konkretnej odpowiedzi. - W odpowiedzi nie znalazło się ani jedno zdanie o stanie jeziora w czerwcu , natomiast mamy taki "kwiatek", tu cytuję: „Przejrzystość wody w Jeziorze Strzeszyńskim systematycznie wzrasta i nawet jej najniższe wartości są wyższe od granicznej dla tego typu jezior tj.1,7 m”- tłumaczy Juszczyński.
Według badań Jerzego Juszczyńskiego w czerwcu tego roku przejrzystość wody w jeziorze Strzeszyńskim wynosiła 2,55 m. Wynik ten jest średnią z pięciu prób. Według analiz przeprowadzonych przez WOŚ pod koniec lipca, przejrzystość wody w zbiorniku wynosi 2,9m. Cóż, woda mogła być badana w różnych miejscach, czy, jak zaznacza sam wicedyrektor WOŚ Piotr Szczepanowski - W samym sezonie mogą się pojawiać wahania stanu wody, zwłaszcza gdy kąpielisko jest chętnie uczęszczane, bo kapiący mącą wodę i niestety, często ją też zanieczyszczają.
W czerwcu 2005 roku przejrzystość wody w Strzeszynku wynosiła średnio 4,91m. W 2011 roku po ulewach, które spowodowały zalanie jeziora ściekami z okolic rozpoczął się proces zamierania akwenu. Po tej katastrofie z jeziora zniknęły kolonie małż, wymarły podwodne łąki. W czerwcu 2012 roku po kilku miesiącach od momentu rozpoczęcia procesu rekultywacji jeziora, przejrzystość toni wodnej wynosiła 3,6m.
Na drugim miejscu pod względem czystości wody w jeziorach położonych w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Poznania znajdują się dwa jeziora, Biezdruchowskie i Durowskie z wynikiem 2,7m. Na trzecim miejscu uplasowało się jezioro Kierskie z przejrzystością wody 2 m. Kolejne jest jezioro Lusowskie - 1,8m, za nim Jezioro Góreckie z Wielkopolskiego Parku Narodowego z przejrzystością wody wynoszącą 1,7 m.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
SIERPIEŃ W POZNANIU (5.08- 7.08)
