W PARKU IM. K. MARCINKOWSKIEGO POWSTANIE SIŁOWNIA ZEWNĘTRZNA
Budowa siłowni „pod chmurką” w Parku im. K. Marcinkowskiego to inicjatywa Rady Osiedla Stare Miasto. Będzie to 15. takie miejsce, stworzone na terenach administrowanych przez poznański Zarząd Zieleni. Siłownia ma zostać uruchomiona za dwa miesiące.
Wybrany podmiot będzie miał 60 dni na wykonanie siłowni zewnętrznej. - W tym tygodniu powinniśmy ogłosić wyniki przetargu i podpisać umowę. Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że okres oczekiwania na wykonanie sprzętów, które stanowią wyposażenie siłowni zewnętrznej, trwa od sześciu do ośmiu tygodni – wyjaśnia Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.
Budowa siłowni w Parku im. K. Marcinkowskiego jest inicjatywą Rady Osiedla Stare Miasto. Do tej pory rada finansowała powstanie powstanie podobnych obiektów na skwerze przy budynku Victoria Business Center, w ogrodzie jordanowskim przy ul. Solnej i na terenie Parku Wieniawskiego. Z uwagi na to, iż miejsce, w którym ma powstać obecnie, jest zabytkiem – konieczna była zgoda konserwatora. Siłownia będzie nowym elementem w funkcjonującej już ofercie rekreacyjnej parku. Działa tam już skatepark, plac zabaw dla najmłodszych i boisko do street-balla.
Poznań jednym z liderów
Stolica Wielkopolski jest jednym z krajowych liderów wśród miast, które oferują swoim mieszkańcom siłownie zewnętrzne jako miejsca aktywności fizycznej. Stawiane są one również na gruntach będących między innymi w dyspozycji szkół, rad osiedli czy Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Siłownie różnią się przeznaczeniem i liczbą zamontowanych urządzeń. Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej podaje, iż za tzw. „zestaw podstawowy” należy zapłacić od 30 do 50 tysięcy złotych.
Wszystko zaczęło się w roku 2009 od uruchomienia pierwszej siłowni w Rezerwacie Żurawiniec. - Wówczas jeszcze Zarząd Zieleni Miejskiej zajmował się także lasami zlokalizowanymi na terenie miasta. Siłownia stworzona była z myślą o seniorach, choć szybko okazało się, że nie tylko oni z niej korzystają – podkreśla dyrektor Lisiecki. - Dziś trudno wyobrazić sobie osiedle bez takiej infrastruktury – dodaje.
Nie tylko rekreacja, ale także estetyka Parku
W jednej ze swoich interpelacji na Park im. K. Marcinkowskiego, a konkretnie na znajdujące się w nim dróżki, zwrócił uwagę radny Jan Sulanowski (PiS). - To teren bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców oraz studentów uczelni znajdujących się w pobliżu. Znajduje się on również na trasie osób zmierzających z dworca Poznań Główny do centrum miasta. Dlatego należy go traktować jako wizytówkę Poznania i poprawić jego estetykę oraz funkcjonalność komunikacyjną – przekonuje. - Chciałbym zwrócić uwagę na wydeptane i nieutwardzone ścieżki znajdujące się na terenie parku. Warto byłoby je wybrukować albo pokryć asfaltem – proponuje J. Sulanowski.
Radny prosi też o informację, ile kosztowałoby utwardzenie poszczególnych ścieżek oraz czy te prace zostaną wykonane w tym lub w przyszłym roku.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
SIERPIEŃ W POZNANIU (9.08- 11.08)
