W POZNANIU POJAWIŁO SIĘ 14. NOWYCH KAMER
Na poznańskich ulicach pojawiło się czternaście nowych kamer. Właśnie zakończył się kolejny etap rozbudowy Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania. Obecnie w skład całego systemu wchodzi 525 kamer.
W ramach inwestycji zainstalowano w sumie 14 nowych kamer; 9 obrotowych i 6 stałopozycyjnych. Dwie obrotowe znajdują się na skrzyżowaniu ul. Libelta i al. Niepodległości, jedna – w parku im. Wieniawskiego przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, dwie monitorują teren przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznania od strony al. Niepodległości, a 3 obrotowe i 6 kamer stałopozycyjnych zamontowano w parku Chopina – między ul. Podgórną a Urzędem Miasta Poznania.
Poprawa bezpieczeństwa
Z policyjnych danych wynika, iż w miejscach, gdzie są zamontowane kamery, jest zdecydowanie bezpieczniej. Obecnie w skład systemu wchodzi 525 kamer, to po Warszawie najwięcej w Polsce. - Inwestycje w monitoring ograniczają przestępczość – mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, dodając, iż miasto będzie te działania kontynuować wszędzie tam, gdzie zdaniem policji, straży miejskiej czy rad osiedli jest niebezpiecznie. W tym roku planowany jest jeszcze montaż kamer na dolnym tarasie Rataj. W przyszłym roku natomiast monitoring ma pojawić się na górnym tarasie.
Łączny koszt realizacji całego zadania wyniósł ponad 245 tysięcy złotych. Aktualnie trwa odbiór wybudowanego monitoringu. Tylko w 2016 roku, w oparciu o informacje przekazane przez operatorów monitoringu miejskiego, policjanci zatrzymali 189 przestępców, w tym szesnastu poszukiwanych listami gończymi.
Narzędzie Prewencyjne
To w 2000 roku miasto wspólnie z policją podjęło inicjatywę, która miała zmierzać do poprawy bezpieczeństwa publicznego, polegającą na budowie w mieście systemu monitoringu wizyjnego. Wówczas uznano, iż zwiększy on szansę na wykrycie przestępstw i wykroczeń w momencie ich popełnienia. Mówiono także o tym, iż będzie to narzędzie prewencyjne.
Dotąd obserwatorzy przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej ok. 49 tysięcy zgłoszeń. Najczęściej dotyczyły one picia alkoholu wraz ze skutkami jego nadużywania, bójek, pobić, blokowania komunikacji miejskiej przez nieprawidłowo zaparkowane pojazdy czy dewastacji mienia.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
SAMOCHODY DOSTAWCZE MOGĄ KORZYSTAĆ Z KOPERT NA UL. RATAJCZAKA
