PAŹDZIERNIK W POZNANIU (7.10 - 9.10)
Przed nami weekend. Warto go spędzić ciekawie. Podpowiadamy gdzie!
Piątek
- Marianna Wróblewska i Włodzimierz Nahorny - koncert:
Legendarny duet polskiego jazzu ponownie w Blue Note! Będzie to uczta zarówno dla miłośników jazzu, jak i wielbicieli dobrej muzyki. Wróblewska i Nahorny grali ze sobą przez wiele lat; występowali na krajowych i zagranicznych estradach, nagrywali razem płyty, m. in. rewelacyjny album "Privilege" z tekstami w jęz. angielskim Jacka Bromskiego. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku ich drogi artystyczne rozeszły się, ale od pewnego czasu znowu koncertują wspólnie!
Początek o godzinie 20.00.
- JazZamek #2: Oleś Duo - koncert:
Centrum Kultury ZAMEK zaprasza na kolejny koncert z cyklu JAZZAMEK #2: Marcin i Bartłomiej Oleś Duo - premiera płyty "One step from the past" Oleś Duo to bardzo rzadko spotykana formacja w jazzie, składająca się wyłącznie z kontrabasu i perkusji, jeden z najbardziej oryginalnych i niezwykłych projektów stworzonych od początku działalności artystycznej braci Oleś. Od ponad dziesięciu lat Marcin i Bartłomiej Brat Oleś tworzą sekcję rytmiczną, są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc "rytmiczny dream team" jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung.
Oleś Duo to projekt przełamujący stereotypy, udowadniający, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii, i niespotykanych brzmień. Jest kontynuacją dotychczasowych poszukiwań twórczych oraz poszerzania języka jazzu o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej. O ile język improwizacji, motoryka, artykulacja i energia są stricte jazzowe, o tyle budowa improwizacji i koncepcje kompozycji znacznie bliższe są muzyce współczesnej. Wszystko to razem tworzy spójną, homogeniczną muzykę daleką zarówno eklektycznym rozwiązaniom trzeciego nurtu, jak i wyczerpanej, anachronicznej formule free jazzu. Muzyka Oleś Duo, choć skoncentrowana na improwizacji, opiera się o przemyślane struktury kompozycji, formę, oraz melodykę i brzmienie poszczególnych utworów.
Start o 20.00 w CK Zamek.
- Koncert - 3 razy B Bach - Beethoven - Brahms:
Wykonawcy:
Piotr Szychowski - fortepian
Justyna Wróblewska - fortepian
W programie:
J. S. Bach - Partita B-dur BWV 825
L. van Beethoven - Rondo a Capriccio G-dur op. 129 Złość z powodu zgubionego grosza
J. Brahms - II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 (wersja na dwa fortepiany)
Początek 0 19.00 w Auli Nova.
Sobota
Jubileusz 40-lecia duetu Skawiński & Tkaczyk - czyli cztery dekady efektów współpracy kultowego duetu.
Grzegorz Skawiński - wybitny gitarzysta, wokalista i kompozytor ale przede wszystkim niezwykle charyzmatyczna postać. Współtwórca wielu hitów oraz płyt takich artystów, jak: Wanda Kwietniewska, Vader, Acid Drinkers, IRA, Golden Life, Liroy czy Robert Janson. Waldemar Tkaczyk - profesjonalny basista, kompozytor i autor tekstów wielu ponadczasowych przebojów.
Skawiński & Tkaczyk to Muzyka, która rozbrzmiewa w sercach tysięcy fanów legendarnych formacji: Kombii, O.N.A, Skywalker. Przekrój twórczości tego duetu to gwarancja wyśmienitej rozrywki oraz prawdziwych emocji zaklętych w pięknych melodiach i tekstach. Trasa ma nie tylko łączyć wielkie nazwiska ale przede wszystkim... Pokolenia. Dlatego współtwórcy i kreatorzy debiutu muzycznego Agnieszki Chylińskiej podczas tournee zapraszają młode talenty wyłowione z największych polskich talent show oraz wezmą udział w poszukiwaniu nowych głosów...
Koncert telewizyjny, który zostanie wyemitowany 12 lutego 2016 r., składał się będzie z trzech części: symfonicznej, elektrycznej oraz tej, w której Skawiński & Tkaczyk zaproszą na scenę gości na miarę rubinowego jubileuszu. MEGA Tour to projekt corocznej trasy koncertowej z udziałem uznanych przedstawicieli Polskiej sceny muzycznej. Bilety już w sprzedaży!
Impreza będzie rejestrowana przez Telewizję Polsat. Uczestnictwo w Imprezie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku Uczestnika Imprezy na potrzeby realizacji telewizyjnej bez obowiązku zapłaty z tego tytułu jakichkolwiek kwot Uczestnikowi Imprezy.
Początek o 18.15 w Hali Arena.
- New Model Army - koncert:
New Model Army to kultowy zespół, powstały w 1980 roku w Bradford. Autorzy takich kawałków jak "Vagabonds", "51st State", czy "Small Town England" sprzedali już ponad półtora miliona egzemplarzy płyt mimo, że ich single nigdy nie trafiały na listy przebojów. Za najlepsze albumy w dyskografii New Model Army uznaje się "No Rest For The Wicked" oraz "Thunder and Consolation", a ich koncerty charakteryzują się starannymi aranżacjami dopracowanymi do perfekcji. W 2010 roku zespół świętował trzydziestą rocznicę istnienia. Trasa koncertowa z 2013 roku, podczas której NMA odwiedzili także Polskę, była świetną okazją do promocji czternatego w dorobku albumu "Between Dog and Wolf". Zupełnie nowa płyta zespołu, którego liderem jest charyzmatyczny wokalista Justin Sullivan, będzie według członków formacji wydawnictwiem przemyślanym i dopracowanym, zawierającym 13 świeżych, intensywnych i emocjonalnych utworów.
Początek o 19.00 w Eskulapie.
- Muzyczne zabawy u Mistrza Feliksa - Przygoda z piosenką:
Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat). Pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty artystyczne z cyklu "Muzyczne zabawy u Mistrza Feliksa". To już dziewiąta edycja tego cyklu, którego celem jest wprowadzenie dzieci w świat muzyki w sposób dla nich zrozumiały i naturalny. Korzystając z własnych spostrzeżeń, pomysłów, odkryć i eksperymentów dzieci mają podążyć w głąb świata muzyki, poznać prawa rządzące dźwiękami. W programie: minikoncerty, poznawanie instrumentów, zabawy muzyczno-ruchowe, warsztaty plastyczne. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu od października do czerwca.
Początek 0 11.00 w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego.
Niedziela
- Koncert zespołu Annutara:
Annutara to żywioł, muzyka świata i kosmosu, spotkanie pełnych pasji muzyków, galeria tradycyjnych brzmień i magicznych wariacji śpiewnych. Zespół eksploruje materiał źródłowy kultury bałkańskiej, romskiej, ukraińskiej, polskiej, ale można też znaleźć utwory inspirowane muzyką żydowską, arabską, kuchenną, leśną i szamańską. Nie brakuje głosów szarych, brunatnych, rytmów nieparzystokopytnych i języków zmyślonych, zasłyszanych we śnie - a wszystko ku chwale życia, wolności, tańca!
Początek o 19.00 w Klubokawiarni Meskalina.
- Dom Lalki:
Czy dorosłemu mężczyźnie wypada bawić się lalkami? Torwald Helmer, producent muzyczny, uważa, że to żaden wstyd. Zwłaszcza, jeśli lalką okazuje się utalentowana wokalnie piękność, jeszcze nieodkryta przez rekiny show businessu. Tak właśnie rodzi się Nora – nowa gwiazda krajowej sceny muzycznej, idealny produkt popkultury, od stóp do głów wykreowany przez rzutkiego męża-menedżera. Czy goszcząca w domu Nory kamera telewizyjna wyłapie jakieś rysy na tym doskonałym wizerunku? I co stanie się, gdy któryś ze sznurków przy tej pięknej marionetce zerwie się lub poplącze?
Spektakl rozpocznie się o godzinie 17.00 w Teatrze Nowym (Scena Nowa).
Udanego weekendu!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PGA NAJWIĘKSZE W HISTORII
