KOSMICZNE WALENTYNKI W LABORATORIUM WYOBRAŹNI
W tym roku w Poznaniu będzie można spędzić najbardziej niebanalny wieczór walentynkowy w historii. Laboratorium Wyobraźni Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM przygotowało ekskluzywny program dla kilkunastu par. W planach jest między innymi lekcja astronomii dla zakochanych, budowanie własnej komety miłości i premierowe zwiedzanie nowej, zielonej wystawy, którą promuje hasło „Nie wahaj się – baw się!”. To oferta tylko dla dorosłych!
Z astronomicznego punktu widzenia luty to rzeczywiście romantyczny miesiąc. A wyjątkowa, walentynkowa lekcja odbędzie się pod czujnym okiem członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, doktora Tomasza Książczyka z Molecularium.
„Właściwa koniunkcja Wenus i Marsa miała miejsce 2 lutego, a 18 lutego to dzień, w którym Wenus będzie przebywać w maksimum swojej jasności. Walentynkowe pary poznają oczywiście więcej tajemnic zimowego nieba, co przyda im się na wieczornych spacerach” - przekonuje doktor Tomasz Książczyk.
Romantyzm tego dnia pobudzimy również budując wspólnie z zakochanymi jądra komet. Nasi goście będą mieszać ze sobą wodę z ziemią, pyłem, żwirem, piaskiem, proszkiem do pieczenia, sokiem malinowym i suchym lodem o temperaturze -80 stopni Celsjusza. To co będzie efektem wspólnej naukowej pracy zaskoczy wszystkich wizualnie i dźwiękowo.
„Laboratorium Wyobraźni PPNT na co dzień gości przede wszystkim dzieci, ale ta propozycja na otwarcie nowej zielonej wystawy jest skierowana tylko dla dorosłych. To pierwszy taki nasz projekt, ale nie ostatni”- podkreśla doktor Joanna Kiersztejn, koordynator Laboratorium Wyobraźni PPNT.
Dla par, które na ten dzień kupią specjalny bilet Laboratorium Wyobraźni PPNT przygotowało trzy godziny atrakcji, w tym poczęstunek w postaci słodkich babeczek z molekularnymi symbolami.
Taniec wahadeł
Nowa wystawa nazywana jest „zieloną”. Uczestnicy Walentynek będą mieli okazją na premierowe jej zwiedzania, bo Laboratorium otworzy ją właśnie 14 lutego. Ma ona tytuł „Nie wahaj się – baw się!”.
„Zielona wystawa składa się z 12 stanowisk prezentujących różne efekty związane z działaniem wahadeł.
W dobie elektroniki stare piękne zegary wahadłowe odchodzą powoli do historii, podobnie jak coraz rzadziej spotykane typowe linowe lub łańcuchowe huśtawki na placach zabaw. W ten sposób znikają z naszej przestrzeni dwa najbardziej znane praktyczne zastosowania wahadeł. Wraz z nimi przestaje być też używane samo pojęcia wahadła. Twórcom wystawy udało się pokazać, że to fascynujące zjawisko fizyczne, które warto także rozumieć!” - mówi Joanna Kiersztejn.
Kiedy, gdzie itd.?
Data: 14 lutego w godzinach od 18:00 do 21:00
Adres: Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM
ul. Rubież 46, budynek A2, wjazd 3
Bilety: http://bit.ly/KosmiczneZieloneWalentynki
Przeczytaj poprzedni artykuł!
DWIE WIEŻE - CZYLI WYCIECZKA PO PIĄTKOWIE
