KWIECIEŃ W POZNANIU (4.04 - 6.04)
Co ciekawego wydarzy się w najblizszym czasie w naszym mieście? Podpowiadamy!
Wtorek
- Koncert zespołu Perfect:
Perfect - polski zespół rockowy, istniejący na rynku muzycznym od 1980 roku. Ogromną popularnością cieszył się już praktycznie od początku swojej działalności. Z tego okresu pochodzą największe przeboje grupy: Nie płacz Ewka, Chcemy być sobą, Ale wkoło jest wesoło, Niewiele ci mogę dać, Autobiografia. Po kilkuletniej przerwie, w 1993 roku zespół reaktywował się i działa do dziś odnosząc kolejne sukcesy.
Początek o 19.00 w Sali Ziemi MTP.
- "Obwód głowy" w Teatrze Nowym:
Eurypides podrapałby się po brodzie, Szekspir z niedowierzaniem kręcił głową, stropiliby się pomniejsi mistrzowie tragedii, gdyby zobaczyć mogli Obwód głowy. Najbardziej wstrząsający dramat, wymyślony dla oczyszczenia dusz przez trwogę, nie może się bowiem równać, z historią, w której "ludzie ludziom zgotowali ten los"... Mali bohaterowie są bezbronni nie tylko wobec skutków działań wojennych, ale nade wszystko bezduszności dorosłych, którzy w imię narodowych racji odbierają im bezwzględnie rodziny i tożsamość, traktując jak kolejny numer powiększający listę obywateli.
W przedstawieniu reżyser chce przeciwstawić społeczeństwo obywatelskie społeczeństwu nacjonalistycznemu, poprzez dramat tysięcy ofiar Lebensbornu opowiedzieć o indywidualnych kosztach myślenia nacjonalistycznego.
Poprzez losy dzieci, które w wyniku zawirowań historii, musiały zmieniać dwukrotnie tożsamość narodową, język oraz… matkę opowiemy o ludziach, którzy poprzez wojnę postawieni zostali po przeciwnych stronach, a mimo to potrafili odrzucić uprzedzenia i nauczyli się żyć z całym bagażem złych i dobrych doświadczeń. Będzie to spektakl o szukaniu tożsamości i człowieczeństwie wznoszącym się ponad międzynarodowe animozje.
Spektakl rozpocznie się o godzinie 18.30.
Środa
- Koncert - Aquanet Jazz Festival - Jean Paul Bourelly:
Gwiazdą klubowego koncertu wiosennej Ery Jazzu będzie kultowy amerykański gitarzysta i wokalista Jean Paul Bourelly, uznawany jest za jednego z najlepszych artystów podążających śladami największych mistrzów gitary: Jimiego Hendrixa i Jamesa "Blood" Ulmera. To gitarzysta wyznający zasadę, że trzeba grać i głośno i nostalgiczne, ale zawsze z poszanowaniem bluesowo-rockowej tradycji.
Początek o 20.00 w Klubie Blue Note.
- Impreza Reggae Night:
Nie zabraknie głównych bohaterów gatunku, takich jak Bob Marley, ale również naszych rodzimych arytstów! Szykujcie sie na niezły odlot, który zafunduje Wam dj Młoda! :-p Do zobaczenia wstęp wolny https://www.facebook.com/events/691844944321733/ Klub pod Minogą ul. Nowowiejskiego 8 w Poznaniu.
Początek o godzinie 20.00.
Czwartek
- Koncert - Michał Bajor - Moja miłość:
Michał Bajor - choć trudno w to uwierzyć - czaruje nas i wzrusza swoim śpiewem już od ponad 40 lat, jak nikt inny łącząc oryginalny styl z najwyższą jakością. "Moja miłość" to 19. płyta w jego dyskografii i zarazem trzecie spotkanie mistrza interpretacji z mistrzem słowa - Wojciechem Młynarskim. Po albumach "Od Piaf do Garou" i "Moje podróże" przyszedł czas na zbiór 17 najpiękniejszych piosenek o miłości. Większość z nich to wielkie przeboje, trwale zapisane w historii polskiej muzyki rozrywkowej i sercach kilku pokoleń słuchaczy - by wymienić tylko "Prześliczną wiolonczelistkę", "Odkryjemy miłość nieznaną", "Och, życie kocham cię nad życie" czy "Nie ma jak u mamy". Ale na płycie pojawią się też dwie premiery, piosenki napisane specjalnie dla Michała Bajora przez Wojciecha Młynarskiego, a zaśpiewane w duetach z Alicją Majewską i Anią Wyszkoni.
Początek o 19.00 w Collegium Da Vinci - Aula Artis, ul. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań.
- Koncert - Tommy Cash:
TOMM¥ €A$H uważa się za przyszłą gwiazdę światowego rapu. Kolejne produkowane przez niego z dbałością klipy (w tym rozprzestrzeniające się w internecie z prędkością światła "Winaloto") pokazują, że ma na to całkiem spore szanse. Nowoczesne elektroniczne brzmienie w połączeniu z postsowiecką stylistyką i mocnym akcentem składają się na fantastycznie dziwną i nieco mroczną kreację artystyczną estońskiego rapera. Jej świeżość w szybkim tempie zyskuje mu rzesze fanów. W 2014 pojawił się jego debiutancki album "Euroz Dollaz Yeniz".
Od wydania tego albumu Tommy udowadnia, że nie jest tylko sezonowym żartem z internetu ubranym w dres Adidasa, koszulkę na ramiączka i klapki. Szybko zdobył popularność - na początku w Estonii i pozostałych krajach bałtyckich, później w Rosji, a teraz podbija Europę Zachodnią.
Początek o godzinie 20.00 w Projekcie Lab.
- Jacek Kleyff:
Gdy w 1970 zakładał wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał Famę, był jeszcze studentem architektury. W życiorysie, którego starczyłoby na film długometrażowy i kilka książek, znalazło się miejsce na zarobkowe zbieranie szyszek, działalność opozycyjną, fascynację buddyzmem, malarstwo czy prace na wysokościach. Największą jego miłością zawsze jednak była i nadal jest muzyka.
Salon Niezależnych po kolejnych wygranych Famach błyskawicznie znalazł się u szczytu popularności. Kabaret był jednak szykanowany z powodu politycznego wydźwięku jego twórczości, a w 1976 roku został ostatecznie ukarany przez władze PRL zakazem występów. Jacek przeniósł się na wieś, a przerwa w regularnej działalności scenicznej trwała do roku 1986, kiedy założył Orkiestrę Na Zdrowie. Grupa zaproszona na pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 r. od razu zdobyła "Złotego Bączka"- główną nagrodę publiczności.
Dziś Jacek Kleyff regularnie koncertuje w kilku składach osobowych. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. Po twórczość Jacka sięgają też inni artyści: Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz, Kuba Sienkiewicz czy zespół Akurat, a fragmenty jego przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego.
Koncert rozpocznie się o godzine 19.00 w Meskalinie.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
NAD WARTĄ JAK NA WYSYPISKU ODPADÓW! RADNI I MIESZKAŃCY STAREGO MIASTA CHCĄ KARANIA BAŁAGANIARZY
