MAJ W POZNANIU (5.05 - 7.05)
Jakie plany na weekend? Jeżeli planujecie pozostać w Poznaniu, to mamy dla Was garść propozycji.Jedno jest pewne: w stolicy Wielkopolski nie powinniście się nudzić!
Piątek
- Bibobit - koncert:
Energetyczne połączenie hip-hopu, jazzu i elektroniki z polskimi tekstami, muzycznymi improwizacjami i eklektycznymi dźwiękami. Bibobit to suma wulkanicznej energii w wokalu, soczystego brzmienia sekcji dętej, wysmakowanych partii jazzowego fortepianu, ekspresyjnej elektroniki, oraz spontanicznej energii uwalnianej w niepowtarzalnych momentach improwizacji. Świadomie przekraczają granice gatunkowe - chcą podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z muzyków. Bo w Bibobicie każdy jest trochę z innego świata. Kochają żywe brzmienia, a nowoczesność bardzo ich inspiruje. Robią jazz, groove, hip-hop, melodie, śpiewy i rymy. Nie lubią mówić dla kogo tworzą. No chyba, że mowa o pasji - dla niej zawsze!
Początek koncertu o godzinie 20.00 w Klubie Blue Note.
- "Dom Lalki" w Teatrze Nowym:
Czy dorosłemu mężczyźnie wypada bawić się lalkami? Torwald Helmer, producent muzyczny, uważa, że to żaden wstyd. Zwłaszcza, jeśli lalką okazuje się utalentowana wokalnie piękność, jeszcze nieodkryta przez rekiny show businessu. Tak właśnie rodzi się Nora – nowa gwiazda krajowej sceny muzycznej, idealny produkt popkultury, od stóp do głów wykreowany przez rzutkiego męża-menedżera. Czy goszcząca w domu Nory kamera telewizyjna wyłapie jakieś rysy na tym doskonałym wizerunku? I co stanie się, gdy któryś ze sznurków przy tej pięknej marionetce zerwie się lub poplącze?
Spektakl rozpocznie się o 19.30 na Scenie Nowej.
- Great Poland:
Twórcy ukazują ciekawe i wieloznaczne epizody z życia mieszkańców tego kraju, którzy nawet po najcięższych i traumatycznych doświadczeniach zawsze powstawali z kolan. Autorzy spektaklu chcieli, by całość utrzymana była w komediowej formule, nieszanującej nic i nikogo. Okazało się to jednak problematyczne, bo już na etapie researchu trafili na wyrafinowany polski humor i Mazurską Noc Kabaretową. Zrozumieli, że jak wiele innych zdobyczy cywilizacji, poprawność polityczna nigdy się w Polsce nie przyjęła. Spektakl to krótka podróż przez kraj marzycieli z pustymi kieszeniami, bladych i zlęknionych frankowiczów, uprzejmego donosu i niejednej prawdy historycznej. Przez kraj gościnny, zawsze chętny do okupacji, w którym wita się chlebem i solą, i całuje trzy razy w oba policzki. Przede wszystkim jednak twórcy chcą zaprosić wszystkich do wspólnej refleksji nad tym, jak to jest, że Polacy są tacy sympatyczni, a wszyscy inni tak strasznie beznadziejni*
*Spektakl ma ten niewątpliwy walor, że zostawia widzom dużo miejsca na własną interpretację i samodzielne wyciąganie wniosków, co oczywiście nie jest obowiązkowe.
Początek o 19.00 w Teatrze Polskim.
Sobota
- Pro Sinfonika - Bajki trzystrunnej bałałajki:
Program: Polskie, ukraińskie i rosyjskie melodie ludowe, a także słynne Bésame mucho i muzyka z filmu Ojciec chrzestny. Wystąpi Zespól Muzyki Narodów Słowiańskich BAŁAŁAJKI.
Początek o godzinie 12.00 w Auli UAM, przy ul. Wieniawskiego.
- Witek Łukaszewski & GrandPiano - koncert Flamenco & Poetry Rock:
GrandPiano (poezja, flamenco & rock) to przebojowa mieszanina namiętnego flamenco z rockowym brzmieniem oraz teksty, które inspirują. Unikatowe połączenie poezji Federico Garcia Lorci, Norwida i Witka Łukaszewskiego z klimatami Pink Floyd, the Doors, Dire Straits, Marka Grechuty. Liderem zespołu jest Witek Łukaszewski - pisarz i poeta, twórca dziesięciu płyt z pogranicza flamenco, jazzu i rocka, trzykrotnie nagrodzony tytułem najlepszego polskiego gitarzysty w Polsce (1995-97), autor muzyki i tekstów m.in. do najnowszej płyty Maryli Rodowicz. Koncert poprzedzi krótki wstęp merytoryczny o historii flamenco, który poprowadzi pisarka Anna Kochnowicz.
- Początek o 19.00 w Casa Buena.
- Koncert muzyki religijnej „Nieście chwałę, mocarze”:
Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 60-lecia Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Wystąpią dwa zespoły kameralne: Affabre Concinui, którego kierownikiem artystycznym jest absolwent tejże szkoły - Piotr Lewandowski, oraz Akrywima- obecnie działający zespół składający się z dwunastu dziewcząt, kończących w tym roku edukację w Szkole Chóralnej. Kierownikiem artystycznym jest Dorota Wojnowska.
Koncert muzyki religijnej pt. „Nieście chwałę, mocarze” odbędzie się w kościele o.o. franciszkanów na wzg. Przemysła 6 maja 2017 o godz. 19. Wstęp na koncert wolny.
Niedziela
- VI wieczór kabaretowy XV ZGK - Poznań be Great:
Poznań be Great, czyli Imieniny Kabaretu Czesuaf, z udziałem poznańskiego ruchu kabaretowego: Czesuaf, Wyjście Ewakuacyjne, Czołówka Piekła, Krzesełko oraz zespołu Mitochondrium.
Początek o 18.00 w Teatrze Muzycznym.
- Koncert zespołu Erlendis Quartet:
Po dwuletnich studiach w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, znany poznańskiemu środowisku muzycznemu kwartet gitarowy Erlendis powraca do stolicy Wielkopolski. Czwórka uzdolnionych muzyków: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk, zagra klasyczną muzykę w stylowych wnętrzach Galerii U Jezuitów przy ulicy Dominikańskiej 8 w Poznaniu. Erlendis Quartet zaprezentuje swój popisowy program, którym urzeka publiczność na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach oraz konkursach. Zabrzmią utwory Franza Schuberta, Maurice'a Ravela, Antoine'a de Lhoyera, Ernesto Lecuony i Witolda Lutosławskiego. Publiczność będzie miała więc okazję przebyć wspólnie z muzykami podróż przez style i epoki w wyjątkowych, rzadko spotykanych aranżacjach na cztery gitary.
Początek o 19.00 w Galerii U Jezuitów.
- V Koncert Muzyki Kameralnej:
Wystąpią muzycy: Zofia Elwart - wiolonczela, Ewa Guzowska - altówka, Wojciech Jeliński - puzon, Paweł Kroczek - klarnet, Feliks Kucharski - klarnet, Hanna Lizinkiewicz - fortepian, Tomasz Sośniak - fortepian. Duo fortepianowe LaValse'89 - Anna Haas-Niewiedział i Piotr Niewiedział. Koncert poprowadzi Zuzanna Rzeczkowska
W programie usłyszymy utwory: Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Nino Roty, Sergieja Rachmaninowa, Zygmunta Stojowskiego, Raymonda Endressena oraz Jamesa Walkera.
Koncert organizowany jest jako owoc współpracy Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego. Koncerty muzyki kameralnej są przedsięwzięciem kulturalnym, realizowanym przez grupę młodych artystów tworzących grupę porozumienia pomiędzy Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu a Filharmonią Poznańską im. T. Szeligowskiego. Wspomniane koncerty mają duży walor artystyczny oraz edukacyjny, ponieważ biorą w nich udział wybitni artyści, którzy występują dla odbiorców reprezentujących różne pokolenia. Program każdego koncertu jest układany w taki sposób, by promować zarówno muzykę mistrzów muzyki dawnej, jak i utwory współczesnych poznańskich kompozytorów.
Początek o godzinie 12.00 w Akademii Muzycznej.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
OD DZIŚ MOŻNA ZGŁASZAĆ SWOJE PROJEKTY W RAMACH PBO!
