BARDZIEJ PRORODZINNY POZNAŃ
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny podpisał porozumienie z Fundacją „Głoś dla życia”. Dotyczy ono Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Fundacja ten pomysł zgłosiła prezydentowi kilka tygodni temu.
Centrum Inicjatyw Rodzinnych, z którego być może w 2015 roku mają korzystać mieszkańcy Poznania, stanie się prawdziwym Centrum Obsługi Poznańskiej Rodziny. Pomysłodawczynią była Elżbieta Lachman – mama czterech córek i trzech synów. Inicjatorem powstania była natomiast Fundacja „Głos dla życia”.
- Chciałbym by Centrum było punktem informacyjnym, miejscem integracji i częścią promocji rodziny w Poznaniu – wyjaśnia prezydent Ryszard Grobelny. – Na ostatniej wspólnej konferencji o Radzie Rodziny Dużej, która odbyła się dwa tygodnie temu, powiedziałem, że propozycje przeanalizuję. Dziś mamy podpisanie porozumienia, które wynika z tej analizy. Moim zdaniem CIR powinien czerpać z doświadczeń Centrum Inicjatyw Senioralnych. Nie chodzi o kolejną jednostkę, ale o konkretne działania. Proponujemy, więc pilotaż w przyszłym roku i wspólne przygotowanie koncepcji ostatecznego kształtu poznańskiego Centrum Inicjatyw Rodzinnych – dodaje.
Łatwiejszy dostęp do wiedzy
Pomysłodawczyni Centrum uważa, że porozumienie jest świetnym sygnałem ze strony Miasta. – Rodziny potrzebują inwestycji w wiedzę. Dużo się dzieje, jest wiele miejsc, z których mogą skorzystać rodziny, ale często giną w gąszczu propozycji w Internecie. Centrum ma pomóc znaleźć właściwą ofertę i opinie o niej – przekonuje. Podobnego zdania jest Paweł Wosicki z Fundacji Głos dla Życia. – Świadomość znaczenia rodziny dla Poznania zmienia się na dobre. Widzimy coraz więcej działań Miasta na rzecz rodzin – dodaje.
Zdaniem dra hab. Jana Paradysza w ciągu najbliższych 15-stu lat liczba poznaniaków może się zmniejszyć nawet o 90 tysięcy. To z kolei może skutkować mniejszą liczbą radnych w Radzie Miasta i wyższymi podatkami dla mieszkańców stolicy Wielkopolski. Dlatego dobrze, że powstało takie porozumienie. Ma ono bowiem realizować projekty ułatwiające codzienne funkcjonowanie w mieście. Dodatkowo ma być do dyspozycji także tych rodzin, które mieszkają poza granicami miasta, a rozważają przeprowadzkę do Poznania.
Wiedza jaką ma oferować CIR obejmuje m.in. opieki nad dziećmi, edukacji, kultury, sportu, zdrowia i rekreacji. Centrum ma wpisać się w strategię rozwoju miasta, której założenia obowiązują do 2030 roku. W opisanych celach mowa jest o zahamowaniu tendencji zmniejszania się liczby ludności czy wykreowaniu miasta wrażliwego na problemy społeczne i skutecznej pomocy.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
NADCHODZI ERA SUPERMENEK
