BEZPIECZEŃSTWO MOSTÓW W POZNANIU. „ŻADEN NIE JEST W STANIE ODPOWIEDNIM”
W Poznaniu istnieje niewiele mostów na Warcie i Cybinie. Tym bardziej zatem sytuacja każdego z tych obiektów jest przedmiotem szczególnego zainteresowania nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale także i mieszkańców powiatu poznańskiego. Dodatkowo sytuacja ta jest przedmiotem znacznej troski innych osób przybywających do Poznania lub przejeżdżających przez Poznań tranzytem.
W ostatnim czasie znaczne emocje wywołała zapowiedź ograniczenia ruchu na Moście Lecha w związku z koniecznością rozebrania północnej części tego Mostu i wybudowania jej na nowo.
Każde ograniczenie albo wyłączenie ruchu pieszego, rowerowego, samochodowego, autobusowego, tramwajowego lub kolejowego na którymkolwiek obiekcie mostowym powoduje - niezależnie od przyczyny - znaczne komplikacje dla setek tysięcy osób korzystających z tych obiektów.
Radny Andrzej Rataj zamierza zwrócić się w tej sprawie z interpelacją do Prezydenta Miasta Poznania. Radny zamierza zwrócić uwagę na tę tematykę również w trakcie rozpoczętych właśnie prac nad budżetem Miasta Poznania na 2018 rok i nad Wieloletnią Prognozą Finansową Miasta Poznania, ponieważ mosty powinny być pod szczególnym nadzorem odpowiednich jednostek dbających o ich stan techniczny i drożność.
W interpelacji radny Rataj zapytał o ogólny stan techniczny obiektów mostowych na rzece Warcie i rzece Cybinie i kiedy po raz ostatni doszło do oceny stanu technicznego tych budowli? Pytania dotyczyły również tego, czy planowane jest w perspektywie do końca 2022 roku jakiekolwiek ograniczenie albo wyłączenie ruchu pieszego, rowerowego, samochodowego, autobusowego, tramwajowego lub kolejowego (tymczasowo albo na stałe) na którymkolwiek obiekcie mostowym na rzece Warcie i rzece Cybinie, a jeśli tak, to z jakiej przyczyny?
"Z uzyskanej od prezydenta Jaśkowiaka odpowiedzi wynika, że w Poznaniu żaden most nie jest w stanie odpowiednim, czyli w stanie bez uszkodzeń i zanieczyszczeń możliwych do stwierdzenia podczas przeglądu”- informuje radny Andrzej Rataj”. W stanie niepokojącym pozostają: Most Bolesława Chrobrego, Most Mieszka I i Most Królowej Jadwigi, co oznacza, że wykazują uszkodzenia, których nienaprawienie spowoduje skrócenie okresu bezpiecznej eksploatacji.
Jedynie Most Świętego Rocha wykazuje stan między odpowiednim a zadowalającym, czyli takim, który wykazuje zanieczyszczenia lub pierwsze objawy uszkodzeń pogarszających wygląd estetyczny. Natomiast w stanie zadowalającym są: Most Lecha w części południowej, Most Jordana i Most Przemysła I. Ponadto Most Lecha w części północnej jest w stanie niedostatecznym i odpowiednie prace związane z przebudową tego Mostu mają rozpocząć się w 2018 roku. Mosty Mieszka I i Chrobrego Królowej Jadwigi oraz Maryi Panny są w stanie niepokojącym, czyli wskazuje takie uszkodzenia, których nienaprawienie spowoduje skrócenie okresu bezpiecznej eksploatacji).
Fragmenty odpowiedzi wiceprezydenta Macieja Wudarskiego na interpelacje radnego Andrzeja Rataja.
Co ciekawe z odpowiedzi Prezydenta Miasta Poznania wynika, że pomimo takiego stanu mostów obecnie planowane są w perspektywie do końca 2022 roku tylko działania dotyczące dróg rowerowych na mostach: Bolesława Chrobrego, Mieszka I i Przemysła I.
Mosty podlegają przeglądom corocznym i przeglądom rozszerzonym co 5 lat. Dalsze szczegóły dotyczące przyczyn obecnego stanu technicznego mostów wskazano w odpowiedzi na interpelację.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
SĄ ZARZUTY DLA SPRAWCY WYPADKU W SWARZĘDZU
