SMOG - UKRYTY ZABÓJCA
Problem smogu wisi nad nami od lat, ale dopiero od niedawna, z powodu coraz większych zanieczyszczeń, zaczęła wzrastać świadomość ludzi. Polska zajmuje bardzo wysoką po-zycję na liście najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy. Czym grozi smog?
Smog to unoszące się nad miastem zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego w postaci chmury. Słowo jest połączeniem dwóch angielskich wyrazów: smoke (dym) oraz fog (mgła). Smog zawiera przede wszystkim tlenek siarki, tlenki azotu, węgla, sadzę i pyły. Sprzyjają mu bez-wietrzna pogoda, duża wilgotność powietrza i mgła. Wyróżniamy dwa rodzaje smogu: ze względu na warunki, skład chemiczny i miejsce występowania. Pierwszy z nich to smog londyński (siarko-wy). Występuje głównie od listopada do stycznia w umiarkowanej strefie klimatycznej i ma związek z paleniem w piecach. Drugim rodzajem smogu jest typ Los Angeles, nazywany też fotochemicz-nym i pojawia się w miesiącach letnich. Z powstających ze spalin związków chemicznych pod wpływem słońca powstają kolejne toksyny, między innymi ozon.
Główną przyczyną smogu w Polsce jest spalanie słabej jakości paliw (węgiel, drew-no) oraz odpadów w domowych i przestarzałych piecach, czyli tak zwana niska emisja. W mniej-szym stopniu do powstawania smogu przyczyniają się też zanieczyszczenia komunikacyjne i prze-mysł.
Oblicza się, że rocznie ok. 44 000 osób w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Wchodzące w skład smogu związki chemiczne są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą być przyczyną nowotworów, chorób układu oddechowego (astmy, zapale-nia płuc), chorób układu krążenia.
Problem smogu w Polsce jest bagatelizowany, przez co świadomość ludzi jest mała i i wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z wagi problemu. Co prawda rząd zapowiada reformy wspoma-gające walkę ze smogiem, nie wiadomo jednak czy plany dojdą do skutku. W 33 polskich miastach wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako te z najgorszym powietrzem, mają powstać programy walki z tym zjawiskiem.
Mimo działań władz powinniśmy zacząć walkę ze smogiem na własną rękę już dziś. Pierwszym krokiem może być wymiana pieca na bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska. Wę-giel najniższej jakości taki, jak miał, pył możemy zastąpić węglem wysokokalorycznym. Nową metodą chronienia się przed smogiem w pomieszczeniach jest zakup oczyszczacza powietrza, który wyłapuje niepożądane pyły i gazy. Jeśli nie chcemy inwestować w takie urządzenie, naturalnym domowym filtrem mogą być rośliny doniczkowe. Będą to np.: złocień wielkokwiatowy, skrzydło-kwiat, bluszcz pospolity i dracena obrzeżona. Rośliny te pochłaniają większość szkodliwych sub-stancji zawartych w powietrzu, takich jak benzen, formaldehyd, toluen czy amoniak.
Jeżeli żyjemy w miastach, gdzie wskaźnik zanieczyszczenia powietrza jest wysoki, dobrym pomy-słem jest zaopatrzenie się w maseczkę przeciwsmogową. Powstają także liczne aplikacje, które in-formują nas o jakości powietrza na dworze. Jeśli stężenie pyłów w powietrzu przekracza normę, wychodzenie z domu oraz jego wietrzenie nie jest wskazane.
Najważniejsza w walce ze smogiem jest jednak nasza świadomość, to od każdego z nas zależy, czy rozwiążemy ten problem.
Urszula Gałek
VI Liceum Ogólnokształcące
im. Ignacego Jana Paderewskiego
w Poznaniu
--------------------------
Tekst powstał w ramach „Akademii Młodego Dziennikarza”, cyklu realizowanego przez portal miastopoznaj.pl we współpracy z wielkopolskimi liceami.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
POZNAŃ NAJLEPSZY W POLSCE. „CORAZ CZĘŚCIEJ WYGRYWAMY!”
