POZNAŃ STRACI CENNE I WYJĄTKOWE ZNALEZISKO
UAM nie kupi największego w Polsce i tej części Europy meteorytu. Został on znaleziony na poznańskim Morasku przez prywatne osoby, ale nie zostanie w Poznaniu.
Rekordowy, bo ważący 271 kg meteoryt znalazło dwóch poznańskich poszukiwaczy meteorytów, Andrzej Owczarzak oraz Michał Nebelski. Wyjątkowego odkrycia dokonano już rok temu, jednak poinformowano o nim dopiero teraz. Przez kilka miesięcy czyszczono meteoryt.
W marcu można go było podziwiać w poznańskiej Pracowni Muzeum Ziemi UAM. Znalazcy zaoferowali kupno wyjątkowego meteorytu UAM-owi. Za znalezisko chcieli otrzymać 500 tys. zł. Chcieliśmy kupić, pieniądze były, zgodę wyraziły władze uczelni, ale znalazca zrezygnował ze sprzedaży. Najpierw bardzo mu zależało na sprzedaży właśnie nam, potem powiedział, że znalazł kogoś innego. Nie wiemy, gdzie jest "Kruszynka", znalazca zasłania się tajemnicą handlową – powiedział PAP prof. UAM Edward Chwieduk, Kierownik Pracowni Muzeum Ziemi.
UAM się jednak nie poddaje i za kwotę 200 tys. zł chce kupić specjalistyczny sprzęt do poszukiwań meteorytów. Zdaniem poznańskich naukowców, na Morasku powinno być jeszcze kilka równie dużych a może nawet i większych meteorytów.
Morasko - meteoryty
Morasko znane jest ze sowich pozostałości po deszczu meteorytów, który spadł 5 tys. lat temu. To miejsce jest największym w Europie skupiskiem kraterów powstałych po uderzeniu meteorytów żelaznych. Dla ochrony kraterów utworzono rezerwat przyrody Meteoryt Morasko. Warto podkreślić, że występujące w Poznaniu meteoryty, w porównaniu z innymi znajdowanymi na świecie, są młode.
Duże meteoryty znajdowano już na Morasku wcześniej. Zdarzały się egzemplarze ważące 164, 174, 180 a nawet 261 kg. Znaleziony w ubiegłym roku meteoryt jest jednak rekordzistą. Ale czy na długo? Jak widać Morasko ma przed nami jeszcze wiele tajemnic.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WIELKI DZIEŃ NIEDŹWIEDZIA W ZOO
