MNIEJ MOWY NIENAWIŚCI W POZNANIU. „TRZEBA SIĘ JEJ PRZECIWSTAWIAĆ”
Koniec z agresywnymi i rasistowskimi napisami na murach w przestrzeni publicznej. Wszytko dzięki akcji #Poznańbeznienawiści. W jej trakcie poznaniacy zamalowywali mowę nienawiści na murach miasta.
Akcja rozpoczęła się w sobotę, 26 maja na przystanku PST Kurpińskiego. Tuż przed godz. 10 rano na przystanku pojawili się wolontariusze i wolontariuszki z wielu poznańskich szkół. Przyszli też przedstawiciele urzędu miasta oraz jednostek i spółek zaangażowanych w akcję oraz wszystkie osoby, które sprzeciwiają się mowie nienawiści w przestrzeni publicznej Poznania.
- Chciałbym bardzo podziękować młodzieży, która jest tu dziś z nami - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który sam chwycił za wałek i farby i malował mury przystanku. - To bardzo ważne, że sprzeciwiacie się mowie nienawiści i idącej w ślad za nią agresji i wrogości. Marek Edelman powiedział kiedyś, że zaczyna się od malowania napisów. Potem nadchodzi agresja fizyczna, a kończy się zabijaniem. Dlatego nienawiści trzeba się przeciwstawiać już teraz, na jej pierwszym etapie. Dziękuję wszystkim, którzy tu przyszli - razem pokazujmy innym, że wobec zła nie można być biernym.
Wydarzenie "Poznań bez nienawiści" skorelowane jest z odbywającym się w tym czasie Poznań Art Week. Dlatego do inicjatywy przyłączył się Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, który zaplanował akcję artystyczną w niedzielę na PST Kurpińskiego. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów artystyczno-projektowych wykonają tam murale na zamalowanej w sobotę powierzchni.
"Poznań bez nienawiści" wpisuje się w obchody Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej, stąd do udziału zaproszono wolontariuszy i wolontariuszki z poznańskich szkół.
(źródło: poznan.pl)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA WKRÓTCE NA ŁAZARZU
