WIĘCEJ ROWERÓW NA GRUNWALDZKIEJ?
Rada Osiedla Junikowo skierowała do Radnych Miasta Poznania wniosek o wprowadzenie poprawek do budżetu w dwóch, ważnych dla mieszkańców tamtej części Poznania, tematach.
Pierwszy punkt dotyczy zbudowania drogi rowerowej w ciągu ulicy Smoluchowskiego od Bałtyku. Koszt wybudowania takiej drogi to kwota ok 3,5 mln złotych. Jak piszą przedstawiciele Rady Osiedla Junikowo w piśmie do miejskich radnych: „Infrastruktura pod budowę drogi rowerowej jest już szykowana od wielu lat – zrealizowano drogę rowerową na odcinku pętla Junikowo – Smoluchowskiego (GSK), przejazdy i sygnalizacje dla rowerów uwzględniono przy przebudowie skrzyżowań z ulicą Węgorka, Bułgarską, Ostroroga, przy Rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz przy Bałtyku, a także istnieją jej krótkie fragmenty np. między Przybyszewskiego i Wojskową lub na wysokości przystanków „Ostroroga”. Dzięki temu koszty realizacji tej inwestycji są niższe.”
Może się jednak okazać, że w tym roku nie uda się zrealizować tego pomysłu – Do tegorocznego budżetu można by wprowadzić sam projekt koncepcji rowerowej na Grunwaldzkiej. To koszt ok 80 tys. złotych. Dzięki temu byłyby realne szanse by projekt znalazł się w budżecie na rok 2016 – komentuje radna Strzelecka z Prawa i Sprawiedliwości.
Drugim punktem, znacznie tańszym, jest zakup i montaż stojaków rowerowych na odcinku pętla Junikowo – Cmentarna. Całość miałaby kosztować ok 30 tys. złotych (30 stojaków).
Realizacja nowych stojaków rowerowych przy samej pętli lub przy następnym przystanku - Cmentarna – pozwoli na uporządkowanie parkowania rowerów w okolicy, a także zapewne zachęci większą ilość osób do dojeżdżania rowerem z domu do komunikacji miejskiej. Przy przystanku Cmentarna docelowo planowany jest parking samochodowo/rowerowy. Stojaki, które zostałyby postawione teraz, można by wykorzystać właśnie przy realizacji powyższego projektu, lub, jeśli wskazywałoby na to zapotrzebowanie, można by zwiększyć liczbę stojaków rowerowych w powyższym projekcie.
Jak komentuje Adam Beim wiceprezes Sekcji Rowerzystów Miejskich w Poznaniu. – Widać, że kultura rowerowa jest tam wyższa niż w wielu innych częściach Poznania. Na pętlę na Junikowo dojeżdża wiele osób, które mieszkają w okolicy. Czasami jest to kilometr, czasami jest to trochę więcej. Następnie ludzie zostawiają tam rowery i wsiadają w tramwaj by dojechać do pracy – podsumowuje.
Dlaczego jednak potrzebne są dodatkowe stojaki? Arkadiusz Borkowski, Radny Osiedla Junikowo - Nawet w okresie zimowym parkuje tam więcej rowerzystów niż jest obecnie stojaków. Należy się spodziewać, że w okresie letnim rowerów przybędzie – dodaje radny osiedlowy. Zgadza z nim się Klaudia Strzelecka. - Wprowadzenie tego projektu do budżetu miasta na ten rok nie powinno stanowić większego problemu – stwierdza Radna Miasta Poznania.
Czy te dwie inwestycje znajdą się finalnie w budżecie miasta przekonamy się 27 stycznia, gdy głosować nad nimi będzie Rada Miasta Poznania.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WIECZÓR POŚWIĘCONY PAMIĘCI STANISŁAWA BARAŃCZAKA
