ZA WHISKY DO ARESZTU
Pewien młodzieniec chciał ugasić pragnienie, a teraz grozi mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Można by rzec: huczna osiemnastka, z morałem. W przeglądzie policyjnych wydarzeń, przeczytacie także o szczęśliwym piątku 13-stego oraz o akcji wspierającej osoby pokrzywdzone przestępstwem.
To z pewnością będzie 18-stka, którą ów młody człowiek zapamięta na długo. A zaczęło się od chęci ugaszenia pragnienia i posmakowania whisky. Najpierw, aby ją zdobyć młodzieniec szarpał się z pracownikami sklepu, następnie usiłował uciec interweniującym policjantom. Do zdarzenia doszło w nocy z 15 na 16 lutego na stacji paliw położonej przy jednej z poznańskich ulic. Mężczyzna podejmując próbę ucieczki, jednocześnie kopał w drzwi mijanych mieszkań i tłukł szyby na klatce schodowej.
Sprawca był już wcześniej znany Policji. Przyznał się funkcjonariuszom, że był zarówno pod wpływem dopalaczy jak i alkoholu. W ten właśnie sposób świętował swoje osiemnaste urodziny, zapewne wyjątkowe, nie tylko ze względu na liczbę ukończonych lat. Za popełnione przez niego przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do lat dziesięciu.
Ferie z perspektywy funkcjonariuszy
Ferie zimowe to nie tylko czas beztroskiej zabawy, słodkiego lenistwa czy surfowania po sieci od rana do wieczora. To także obowiązki dla dorosłych, którzy muszą swoim podopiecznym ten czas zorganizować. W związku z tym, że teraz tego wolnego czasu będzie aż nadto (a to sprzyja powstawaniu nie najmądrzejszych pomysłów), funkcjonariusze wzięli udział w pewnych działaniach. Miały one na celu ograniczyć przestępczość i demoralizację nieletnich. Na efekty nie trzeba było czekać zbyt długo. – Już przed godziną 22 policjanci ujawnili pierwszych nieletnich, którzy alkoholem chcieli uczcić rozpoczynające się ferie. W sumie pod opiekę rodziców z rąk policjantów trafiło 8 małoletnich. Jeden zakończył piątkową zabawę w Policyjnej Izbie Dziecka, a kolejny posiadał środki odurzające – czytamy na stronie Komendy Miejskiej w Poznaniu.
Akcja odbyła się w piątek trzynastego. Ten dzień, wbrew skojarzeniom nie okazał się jednak pechowy dla złapanej na gorącym uczynku młodzieży. Funkcjonariusze podejmując interwencję, zapobiegli dalszej eskalacji ich negatywnych zachowań. Takie uzasadnienie zresztą podają sami Policjanci. Właściwie, słuszne, w szczególności, gdy weźmiemy pod uwagę powiedzenie, iż człowiek uczy się na błędach.
Dodatkowe dyżury specjalistów
W dniach od 23 do 28 lutego odbędzie się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W ich organizację włączyły się m.in. : Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów i Krajowa Rada Radców Prawnych. Tegoroczna formuła będzie nieco różniła się od tych z poprzednich lat. Do tej pory dyżury odbywały się w sądzie, jednak z powodu słabych oznak zainteresowania, tym razem będą one pełnione w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Te zostały wyłonione w ramach projektu „Wzmacnianie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem i umocnienie pozycji świadka”.
Idea obchodów zrodziła się w 2000 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WARTO PODZIELIĆ SIĘ CZĄSTKĄ SIEBIE – DLA CHORYCH
