KIERUNEK: ZDROWIE. NORDIC WALKING.
To sport dla każdego. Bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Do tego całkiem przyjemny i korzystny dla zdrowia. Mowa o marszu, ale nie takim zwyczajnym.
Nordic Wlking z definicji jest połączeniem tradycyjnego marszu z techniką jazdy n a nartach biegowych. To sport, który na pierwszy rzut oka wygląda całkiem niewinnie, wbrew pozorom wymaga jednak pewnej techniki. – Ma to być odzwierciedlenie naturalnego chodu, tyle że z kijami w dłoniach. Nie może być mowy o sztucznych czy wymuszonych ruchach, chód ma być swobodny – przekonuje Dariusz Malwinowski, który uprawia ten sport od wielu lat. – Naukę chodzenia warto zacząć bez kijków. Idziemy, stawiając długie kroki od pięty. Zwracamy uwagę, aby plecy były wyprostowane. Patrzymy w dal, nie wbijamy wzroku w ziemię. Musimy także pamiętać o rozluźnieniu ramion i wyprostowanej sylwetce – radzi Malwinowski.
- Ważne jest właśnie to, aby pilnować wyprostowanej sylwetki, a następnie dołączać delikatne wymachy ramion. Dłonie powinny być otwarte, kijki wprawiamy w ruch i nie wbijamy ich w podłoże – przekonuje.
Zajęcia z instruktorem
Nie trzeba być samoukiem. Można także zapisać się na szkolenie. Ich celem jest przekazanie niezbędnej wiedzy oraz doskonalenie prawidłowej techniki chodu z kijami. – Zajęcia trwają ok. 1,5 h, rozpoczynają się rozgrzewką, kończą stretchingiem i wzbogacone są w zabawy oraz ćwiczenia ogólno usprawniające – czytamy na stronie grupy marsz po zdrowie. Najbliższe zajęcia rozpoczną się dokładnie w dniu kobiet. – Zajęcia z nami to nie tylko sucha nauka prawidłowej techniki marszu. Dodatkowo każde wyjście wzbogacamy poradami rehabilitacyjnymi, dietetycznymi oraz podstaw dbania o własną figurę – zachęcają instruktorzy.
Dobrać kijki!
Bez względu jaką formę nauki wybierzecie, w zorganizowanej grupie czy samodzielnie, zacząć należy od dobrania kijków. Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. – Wybierając je, warto przymierzyć rękawiczki i sprawdzić czy są wygodne. Kolejnym ważnym elementem jest możliwość ich łatwego wyczyszczenia, czyli najlepiej, gdy da się je odłączyć. Kijki mają zazwyczaj (a przynajmniej mieć powinny) regulowaną długość. Optymalna ich długość to 65 procent wzrostu ich użytkownika. Dla początkujących zaleca się krótsze o 5 cm – dodaje Dariusz.
Zaletą tego sportu jest możliwość jego uprawiania o każdej porze roku. Bez względu na temperaturę, poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na zdrowie. – Ponadto pomaga zrzucić zbędne kilogramy i mogą go uprawiać także osoby starsze czy z problemami zdrowotnymi – przekonuje Malwinowski.
Zatem, kijki w dłoń i do marszu!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
JAK POZBYĆ SIĘ WRAKU AUTA?
