MATURA BEZ GRANIC
Coraz więcej absolwentów szkół średnich decyduje się na studia zagranicą. Pomocną w rekrutacji na prestiżową uczelnię może okazać się matura międzynarodowa.
Tego typu egzamin dojrzałości można zdawać także w Poznaniu. Szóstego września odbyła się uroczystość z okazji dziesięciolecia matury międzynarodowej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Poznańska szkoła była piątą w kraju, która zdecydowała się na wprowadzenie klasy IB. Teraz w Polsce maturę międzynarodową można zdawać już w trzydziestu dwóch szkołach.
Jak wygląda program nauczania w tego typu klasie? Uczniowie przez dwa lata przygotowują się do egzaminu, realizując przy tym wybrane przedmioty z kilku grup. Będą je zdawać na maturze w języku obcym.
- Klasy IB cieszą się dużą popularnością - mówi Wioletta Jankowska z II LO - Do klas zgłasza się około trzech osób na jedno miejsce. Rekrutacja przebiega w takim samym terminie jak do pozostałych pierwszych klas licealnych, z tym wyjątkiem, że przeprowadzony zostaje jeszcze dodatkowy egzamin z języka obcego, polskiego i matematyki. Jego wyniki sumowane są ze świadectwem i testami gimnazjalnymi.
Wielu uczniów po ukończeniu klasy IB decyduje się podjąć dalszą naukę poza granicami naszego kraju. O swojej przygodzie z maturą międzynarodową opowiedział nam absolwent II LO: Nikodem. - Przed przyjściem do liceum nie znałem praktycznie w ogóle angielskiego, a na maturze mogłem już zdawać w tym języku przedmioty takie jak matematyka, fizyka, czy historia. Liczyła się dla mnie wiedza nie wynik, więc było to bardzo pozytywne doświadczenie – dodaje. Nikodem rozmawiał z nami telefonicznie, gdyż aktualnie przebywa w Hiszpanii. - Nie zdawałem co prawda normalnej matury, więc nie jestem w stanie tego porównać. więc zapewne da się też wiele zdziałać bez matury międzynarodowej. Jednak bardzo sobie cenię ukończenie takiej klasy i jestem z tego zadowolony – wspomina absolwent.
Jak wiadomo na rynku pracy nie jest łatwo. Tym bardziej podziwiać można pierwszych uczniów II Liceum, którzy bez obaw podjęli naukę w klasie IB w 2001 roku. Dziś szkoła może pochwalić się ponad trzema setkami wydanych dyplomów, a będzie ich z pewnością więcej. Rośnie liczba młodych ludzi, dla których nauka języków jest bardzo ważna, a certyfikat matury międzynarodowej jest honorowany w wielu miejscach na całym świecie. Czyżby tędy wiodła droga do kariery?
Przeczytaj poprzedni artykuł!
NA UAM NADAL WOLNE MIEJSCA
