W POZNANIU ZOSTANIE POWOŁANY PEŁNOMOCNIK DS. PRZECIWDZIAŁANIA WYKLUCZENIOM
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powoła Pełnomocnika ds. Przeciwdziałania Wykluczeniom. Obecnie Urząd Miasta przygotowuje się do ogłoszenia konkursu na to stanowisko. Osoba ta będzie prowadzić działania na rzecz promowania różnorodności, równości, równouprawnienia, sprawiedliwości społecznej, równości szans i powszechnego uczestnictwa w życiu publicznym, kulturalnym, społecznym i gospodarczym.
Jakie obowiązki?
Do zadań pełnomocnika będzie należeć organizowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na polu przeciwdziałania różnym przejawom dyskryminacji, koordynowanie działań Urzędu Miasta Poznania oraz miejskich jednostek w zakresie wprowadzania zasad i rozwiązań przeciwdziałających dyskryminacji, przygotowywanie projektów programów oraz kampanii społecznych. Wszystko to ma podnosić poziom świadomości społecznej w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji różnych grup społecznych.
Praca w tej roli to także realizowanie polityki miasta w zakresie równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji, w szczególności ze względu na wiek, płeć, religię, wyznanie, światopogląd, rasę, orientację seksualną, niepełnosprawność oraz wiek. Do szczegółowych zadań należeć będzie m.in. opracowywanie i opiniowanie projektów uchwał i zarządzeń w zakresie równego traktowania, podejmowanie działań zmierzających do eliminacji lub ograniczenia skutków powstałych w wyniku naruszenia zasad, jak również promowanie, upowszechnianie i propagowanie problematyki równego traktowania m.in. poprzez organizowanie szkoleń, debat, konferencji, akcji edukacyjnych i informacyjnych, w zakresie równego traktowania.
Taka osoba zdecydowanie się przyda
- Uważam, że taka osoba zdecydowanie się przyda. Wesprze w różnych działaniach, będzie pełnić rolę negocjatora. Obecnie funkcjonuje wojewódzki pełnomocnik ds. mniejszości. Myślę jednak, że na tym poziomie miejskim też bardzo się przyda. Mamy różnego rodzaju mniejszości, mówię tu chociażby o Romach. Mam także nadzieję, że taka osoba będzie uczestniczyć w różnych Marszach Równości - przekonuje Michał Kucharski z SIW Poznaniacy, jednocześnie zaznaczając, że osoba wykonująca podobne zadania, funkcjonuje już w Gdańsku.
Podobnego zdania jest Łukasz Orylski, redaktor naczelny Wielkopolskiego Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych pion.pl. - Uważam, że jest to właściwe posunięcie, jedyne zastrzeżenie, jakie mam, to fakt, że stało się to tak późno. Taka osoba jest w naszym mieście bardzo potrzebna, gdyż kompetencje dotychczasowych pracowników Wydziału Zdrowia nie wyczerpują problemów osób z niepełnosprawnością - przekonuje.
Współpraca z konsultantem do spraw dostępności infrastruktury
- Proces rekrutacyjny i wyłonienie Pełnomocnika powinno zakończyć się najpóźniej w sierpniu tego roku - informuje wiceprezydent Poznania Agnieszka Pachciarz. - Do tej pory Poznań bardzo dużo zrobił dla niepełnosprawnych, co widzimy każdego dnia np. w dostępności komunikacji publicznej. Ale wiele jeszcze pracy przed nami - dodaje.
Urząd Miasta zapowiada także współpracę z konsultantem do spraw dostępności infrastruktury. Jego głównym zadaniem będzie konsultowanie inwestycji powstających w Poznaniu pod względem dostępności dla osób niepełnosprawnych, starszych, dzieci oraz rodzin z dziećmi. W przyszłości będzie on także pracował nad rozwiązaniami poprawiającymi dostępność obecnie istniejącej infrastruktury.
Pełnomocnik ds. Przeciwdziałania Wykluczeń będzie funkcjonował w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
JAK SPĘDZIĆ WAKACJE, ABY BYŁY BEZPIECZNE I UDANE?
