NOWE RONDA I PLAC W POZNANIU
W Poznaniu powstanie plac Stuligrosza. Będą też ronda Skubiszewskiego i Czapskiego. Miejsca, którym mają patronować te wybitne postaci zostały już wytypowane.
Plac Stuligrosza powstanie przy auli Akademii Muzycznej, niedaleko Zamku i placu Mickiewicza. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpiła Filharmonia Poznańska. Lokalizacja wydaje się być doskonała dla wybitnego twórcy Chóru Chłopięco - Męskiego „Poznańskie Słowiki”. Był też kompozytorem i kawalerem Orderu Orła Białego. Stefan Stuligrosz ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego oraz na Wydziale Wokalnym i Wydziale Kompozycji, a także Teorii i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnej Akademii Muzycznej w Poznaniu). Na tej uczelni pracował najpierw jako pedagog, a od 1979 roku jako profesor. Był także kierownikiem Redakcji Muzycznej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. Stuligrosz był laureatem między innymi dwóch Nagród Państwowych, Nagrody Miasta Poznania i wielu innych wyróżnień. Zmarł 15 czerwca 2012 roku w szpitalu w Puszczykowie. Został pochowany na cmentarzu na Junikowie.
Rondo dyplomaty
Nowy wiadukt na Grunwaldzkiej miałby zyskać nazwę ronda Krzysztofa Skubiszewskiego, polskiego polityka, profesora i ministra spraw zagranicznych. Skubiszewski ukończył studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym, specjalizował się w zakresie prawa międzynarodowego. Wykładał między innymi we Francji, USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Był członkiem-korespondentem PAN i pracownikiem naukowym Instytutu Nauk Prawnych PAN. Po odejściu z rządu został przewodniczący cym Trybunału Rozjemczego USA-Iran oraz sędzią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Zmarł 8 lutego 2010 roku, został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Artysta i żołnierz
Strzeszyn z kolei będzie mógł poszczycić się rondem im. Józefa Czapskiego - znanego artysty. Malarz swoje obrazy pokazywał na wystawach we Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Belgii. W Polsce jego twórczość była niedostępna i została rozpowszechniona dopiero po 1989 roku. Czapski malował portrety, wnętrza, widoki miejskie, kwiaty i sceny z przedstawień teatralnych. Brał również udział również w działaniach wojennych, m.in. W 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej, po której został odznaczony Orderem Virtuti Militari. W latach 1941-1942 prowadził poszukiwania oficerów i żołnierzy uwięzionych i zaginionych w ZSRR. Walczył w szeregach II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, m.in. w kampanii włoskiej. Po II wojnie wrócił do sztuki, zajął się przedstawianiem najprostszych motywów z życia codziennego. Skupiał się na postaciach ludzkich na tle pospolitego otoczenia, pogłębiając studia natury, jej form i barw. Pochowany został 15 stycznia 1993 roku na cmentarzu w sąsiadującej z Maisons-Laffitte miejscowości Le Mensil-le-Roi, obok zmarłej w 1981 roku siostry Marii.
Taka propozycja uhonorowania wybitnych postaci wydaje się bardziej praktyczna niż powstanie kolejnego pomnika.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
JESIENNA AURA SPRZYJA ROWERZYSTOM
