TWIERDZA POZNAŃ
Wśród projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2015 znajduje się także plan „Ratowanie sieci Fortów Poznańskich”. Przyjrzeliśmy się inicjatywom związanym z Twierdzą Poznań.
Głosowanie na projekty z Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się 1 października. Poznaniacy będą mieli prawie dwa tygodnie na wybranie inicjatyw, które ich zdaniem powinny dostać dofinansowanie miasta. Wśród projektów dużych na dziesiątej pozycji znajduje się plan zakładający renowację sieci poznańskich fortów głównych.
O to, jak obecnie wygląda ich stan, zapytaliśmy Krzysztofa Kłoskowskiego, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji „Kernwerk” – Twierdza po 1945 roku straciła jednolitego użytkownika – jednostkę koordynującą. Forty traktowane były jako zbędna spuścizna niemiecka i używane jako magazyny lub pozostawały puste. Obiekty te ulegały silnej eksploatacji zarówno poprzez dewastację jak i czynniki naturalne. Efektem tych działań jest zły stan techniczny całej Twierdzy Poznań. Oprócz Stowarzyszenia „Kernwerk” istnieją również inne grupy pasjonatów. Zainteresowanie tymi obiektami i ich historią zauważają także urzędnicy w naszym mieście. Efektem koordynacji działań tych dwóch grup jest impreza „Dni Twierdzy Poznań”.
Jak informuje Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która odpowiedzialna jest za organizację Dni Twierdzy Poznań – W sierpniu tego roku ruszyła już druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza impreza zgromadziła około 8 tysięcy uczestników. W tym roku otworzyliśmy do zwiedzania większą ilość obiektów, więc spodziewaliśmy się lepszej frekwencji, ale mimo to trochę nas to zaskoczyło. Problem polega na tym, że w niektórych fortach jest w stanie zmieścić się ograniczona liczba ludzi i dotarliśmy do maksimum. Na przykład w Forcie Va wycieczki wchodziły co 30 minut, a i tak było tłoczno. Niemniej będziemy jeszcze rozwijać akcję – istnieje w Poznaniu głód tego rodzaju wrażeń. – dodaje. Mazurczak przekonuje też, że impreza jest oknem wystawowym fortów i może zachęcać do ponownego ich odwiedzenia.
To się będzie opłacać
Projekt, który zakłada renowację sieci fortyfikacji, ma na celu usprawnienie infrastruktury i stanu tych obiektów. Czy pomoże to w zwróceniu uwagi Poznaniaków na te zabytki? – To, czy realizując projekt Budżetu Obywatelskiego uda się przyciągnąć większą liczbę turystów zależy od rozdysponowania funduszy. Chciałbym, aby przede wszystkim były to zmiany widoczne na pierwszy rzut oka, świadczące o tym, że forty się zmieniają. Należy zapewnić komfort zwiedzania, jednak przy jednoczesnym zachowaniu tajemniczego klimatu – zaznacza Jan Mazurczak.
W kwestii zagospodarowania pieniędzy zgadza się z nim Krzysztof Kłoskowski: – Stowarzyszenie „Kernwerk”, które pracuje w sprawie realizacji projektu, chciałoby, aby fundusze z dofinansowania rozdysponowywane zostały w formie konkursów w ramach jednostek zarządzających obiektami – deklaruje prezes i dodaje – Od pewnego czasu można zaobserwować zwiększone zainteresowanie zwiedzaniem Twierdzy: na przykład Fortu Va, który jest siedzibą naszego stowarzyszenia od 2012 roku, schronu piechoty udostępnionego przez grupę Poznańczycy, czy Fortu III i VII – Muzeum Martyrologii.
Znajomość regionu wśród Poznaniaków rozwija się prężnie, jednak nie wszyscy mają świadomość tak bliskiego sąsiedztwa dziedzictwa historycznego – Nie wiem jakie jest zainteresowanie fortami w Poznaniu, działa to głównie na zasadzie „ktoś słyszał, nikt nie widział”. Być może więcej na ten temat wiedzą ludzie, którzy na stałe mieszkają w Poznaniu – mówi Kasia, absolwentka studiów historycznych.
Możemy mieć zatem nadzieję, że projekt zmieni podejście mieszkańców stolicy Wielkopolski i zachęci ich do bliższego poznania tych niezwykłych miejsc jakimi są forty poznańskie.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
SUKCES NASZYCH RATOWNIKÓW
