POŁOWA KONTROWERSYJNEGO POSNANIA
Słynna budowa Centrum Handlowego Posnania, największego obiektu handlowego w Poznaniu i całej Wielkopolsce osiągnęła już półmetek; zakończony został etap zamknięcia poziomu parteru. Obiekt staje się z dnia na dzień coraz bardziej widoczny zza wysokich ogrodzeń, a to niesie ze sobą większe zainteresowanie i w konsekwencji komentarze mieszkańców. Jak można się przekonać, szczególnie obserwując aktywność na portalach społecznościowych, połowa to zdecydowani przeciwnicy pomysłu wybudowania CH Posnania, drudzy to wcale nie zwolennicy, a neutraliści.
Biuro Inwestora, środa 29 lipca, godzina 10:00. Przedstawiciele lokalnych mediów zbierają się stopniowo w przygotowanej sali konferencyjnej, gdzie gospodarze pojawiają się w ostatniej chwili. Krótka prezentacja multimedialna, której przewodził Jacek Grzegorzewicz, dyrektor projektu o nazwie CH Posnania (dawniej CH Łacina), przedstawiała postęp prac budowlanych, terminarz najbliższych działań, a także zmiany infrastruktury dookoła obiektu.
Według najnowszych danych fundamenty i stropy nad poziomem parteru są ukończone w zupełności, aktualnie toczą się prace związane z wznoszeniem kolejnej kondygnacji, co daje 64 proc. wybudowanych już ścian i filarów oraz 15 proc. kolejnego stropu. W tym momencie trwają także roboty nad montażem konstrukcji stalowej dachu oraz wejścia głównego od skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Kaliskiej. Kolejnym etapem będzie tworzenie elewacji zewnętrznych, a w grudniu zakończenie zadaszenia. - Na placu budowy możemy już oglądać zarys kształtu pasaży, jak również wygląd wejścia od strony ronda Rataje – tłumaczy Jacek Grzegorzewicz. Widać także wydzielone, większe pomieszczenia, rotundy dojazdowe do parkingów, a przede wszystkim zasięg całego centrum handlowego. Niewątpliwie, powierzchnia 260 tys. m2 robi wrażenie!
Budowa obiektu handlowego połączona jest niejako ze zmianą organizacji ruchu, ponieważ modernizacji ulegnie układ drogowy dookoła Centrum. Na ul. Krzywoustego ukończono już skrzyżowanie, będące dojazdem do Posnanii; dziś układane są tam chodniki i wylewane ścieżki rowerowe . Jednak otoczenie tak zmodernizowanego technologicznie centrum handlowego nie może pozostać zwyczajne; rowerzyści odczują to w okolicy Ronda Rataje, gdzie zamontowany zostanie specjalny system sygnalizacji świetlnej z pętlami indukcyjnymi w odległości 15m i tuż przed samymi pasami. Dzięki temu rowerzyści automatycznie ‘dostaną’ zielone światło bez użycia przycisków. Zaskakujący wydawać się może pomyślny proces dotychczasowej komercjalizacji Posnanii, bo choć do ukończenia inwestycji pozostał ponad rok, to obiekt jest już wynajęty w 80 proc. Wśród 310 najemców znajdzie się aż 40 lokali restauracyjno-kawiarnianych, pozostałe to sieciowe sklepy, autorskie koncepty polskich projektantów, klub fitness z basenem oraz nowoczesnym multipleksem, a co zupełnie nowe – elegancko zorganizowana strefa, w której znajdzie się około 20 ekskluzywnych butików.
Zatem powstaje pytanie, skąd tak negatywny odbiór Posnanii wśród mieszkańców Poznania i okolic? Czyżby chodziło o zdecydowany natłok obiektów tego typu? Ocena 1,2 w skali 1-5 ukazana na jednym z portali społecznościowych to zdecydowany sygnał dla inwestora i być może jemu podobnych, którzy chcieliby stawiać tego rodzaju budynki w przyszłości, szczególnie iż obiekt znajduje się jeszcze na etapie budowy. Realizator ma zatem trudne zadanie przed sobą. Czy planowane w przyszłości spotkania dla Poznaniaków z możliwością zwiedzania budowy, organizowane jeszcze przed wielką inauguracją zapowiadaną na drugą połowę 2016 roku, zdołają ich przekonać? Czas pokaże.
Fotografie: Anna Nowak.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
LECH POZNAŃ PRZEGRAŁ Z FC BASEL
