WAKACJE W POZNANIU (14.08 - 16.08)
Weekend zapowiada się upalnie, ale burzowo. I z atrakcyjnymi ofertami, na to w szczególności należy zwrócić uwagę. Jak spędzić najbliższe dni? Podpowiedzi znajdziecie w tekście.
Piątek
- Gala Zamknięcia Transatlantyk Festiwal:
Festiwalowe wydarzenia zwieńczy Gala Zamknięcia, która odbędzie się 14 sierpnia o godz. 19:50 w Auli UAM. Podczas uroczystości przyznane zostaną najważniejsze nagrody TRANSATLANTYK FESTIVAL. W trakcie Gali zostaną także ogłoszeni zwycięzcy wyjątkowych w skali światowej konkursów dla młodych kompozytorów: TRANSATLANTYK Instant Composition Contest 2015 i TRANSATLANTYK Film Music Competition 2015. Część koncertową wieczoru wypełnią muzyczne interpretacje utworów największych kompozytorów XX wieku w wykonaniu zespołu Kwadrofonik oraz występ Aleksandra Dębicza - laureata pierwszej nagrody w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest 2013 - który zagra utwory ze swojej debiutanckiej płyty. Gości prosimy o przybycie o 19:20 oraz o strój wizytowy.
Gala rozpocznie się o godzinie 19.15 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
- Co powiecie o Teatrze na leżakach?
W parku Starego Browaru odbędą się otwarte dla wszystkich przedstawienia teatralne. Nawiązywać one będą do przedwojennych teatrzyków ogródkowych, których ideą było dostarczenie widzom wytchnienia od codzienności, zapewnianego przez pełne energii i humoru występy aktorów, tancerzy i muzyków. Przedstawienia przygotował jeden z najgłośniejszych w Polsce teatrów niezależnych ostatnich lat, Pijana Sypialnia.
14 sierpnia (piątek), godz. 19:00 - "Wyjowisko" (80 min.) - komedia muzyczna.
- Trwa kreatywne lato w poznańskim Empiku:
PLASTYCZNE PIĄTKI
14 sierpnia, godz. 12:30 - 15:00
W trakcie warsztatów będzie można dowiedzieć się, jakie możliwości dają plastelina i modelina.
- To miłe, że niektórym chce się zrobić coś pożytecznego, nawet w taki upał:
O tym, że warto zamieszkać na Łazarzu, przekonuje w rozmowie z nami Przewodniczący Rady Osiedla Filip Olszak. Wywiad dostępny pod linkiem: http://www.miastopoznaj.pl/kultura-i-styl/2251-warto-mieszkac-na-lazarzu
Sobota:
- Z życia wzięte. Wycieczka z ciekawym przykładem:
Z życia wzięte. Wycieczka z ciekawym przykładem. Przechadzki Traktem Królewsko-Cesarskim po Starym Mieście.
Spotkanie z przewodnikiem przy kościele jezuitów (róg ul. Dominikańskiej i Szewskiej).
Jesteśmy do siebie bardzo podobni. Bez względu na epokę i miejsce, w których żyjemy, chcemy realizować swoje potrzeby i marzenia. Kierujemy się takimi samymi motywami i działamy według tego samego schematu. Przy tej okazji życie pisze nam niezwykle barwne scenariusze, które tworzą ciekawą galerię przypadków.Przyjrzyjmy się zatem mieszkańcom poznańskiego Starego Miasta. Przez osiem wieków, mieszkało tu ponad dwadzieścia pięć pokoleń ludzi. Każde z nich dążyło do poprawy własnej sytuacji i lepszego bytu. Jak tego dokonali? Przykłady z życia mieszkańców dawnego Poznania bywają intrygujące i inspirujące. P.S. Wszystko już się kiedyś zdarzyło. Warto przyjrzeć się doświadczeniom wcześniejszych pokoleń i wyciągnąć dla siebie wnioski na przyszłość.
Spotkanie z przewodnikiem odbędzie się przy kościele jezuitów (róg ul. Dominikańskiej i Szewskiej o godzinie 17.00.
- Trwa pyszny festiwal. W dosłownym brzmieniu Festiwal Dobrego Smaku:
W sobotę odbędą się przeróżne pokazy, animacje i konkursy. Wisienką na torcie tegoż dnia będzie z pewnością konkurs Smak Powiatu Poznańskiego 2015. Nie zabraknie również muzycznych doznań, mianowicie na scenie pojawią się: Wojciech Szopka Trio, Gentle Jazz Trio czy Affabre Concinui. Atrakcji nie zabraknie też w niedzielę. Od godziny 12.00 potrwają pokazy kulinarne – Trzy Znaki Smaku, a o godzinie 17.00 wystąpi Dixie Company.
Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku to o wiele więcej niż Jarmark. Liczne konkursy, warsztaty, degustacje oraz koncerty tworzą całość, sprawiając, że to wydarzenie nie jest tylko rozkoszą dla podniebienia, ale także możliwością uzupełnienia kulinarnej wiedzy czy przyjemnością, którą czerpie się z muzyki. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie organizatora.
-
Wydarzenie będzie odbywać się w godzinach od 11.00 - 15.30 w Forcie Va przy ul. Lechickiej 59.
- Warto też zobaczyć wystawę w fotoplastykonie:
W okresie wakacyjnym w Fotoplastykonie Poznańskim prezentowane będą unikatowe zdjęcia z kolekcji Szymona Fenikowskiego. Jak mawia obecny ich właściciel, dwa pudełka szklanych stereofotografii, wykonanych od ok. 1910 r. do trzeciej dekady XX w., były w jego rodzinie "od zawsze". Zdjęcia znalazły się w posiadaniu rodziny Fenikowskich w 1945 r., gdy wróciła do swojego domu na Wildzie, który musiała opuścić podczas II wojny światowej. Tam znaleziono znakomite zdjęcia, prezentujące życie dwóch rodzin, z których jedna zamieszkała po 1918 r. w Poznaniu.
Na ten niezwykły materiał wizualny składają się zdjęcia wykonane na początku minionego stulecia podczas licznych wojaży, m.in. do Włoch oraz Francji. Obok zdjęć wykonanych podczas relaksacyjnych spacerów w Prowansji i Langwedocji, Paryżu, Wersalu czy podczas wypoczynku na Lazurowym Wybrzeżu, autorzy zdjęć w swoich zbiorach mieli również fotografie, wykonane na terenie rodzinnych Niemiec podczas I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości, część rodziny przeniosła się do Poznania, gdzie dokumentowała ważne uroczystości, odbywające się w stolicy Wielkopolski.
Niedziela
- Warto zacząć ten dzieńod pysznego śniadania:
W niedziele, od 9:00 do 16:00 w parku Wodziczki. Od końca maja także w soboty, w parku Kasprowicza.
Targ Śniadaniowy to pomysł na zakupy i spędzanie czasu podczas weekendu. Jest połączeniem handlu zdrową żywnością oraz działań rozrywkowo-warsztatowych przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wszystko w atmosferze śniadania na świeżym powietrzu.
Co weekend na targu można spróbować regionalnych specjałów z całej Polski, dań kuchni egzotycznych oraz szerokiej gamy autorskich potraw przygotowywanych z sercem przez prawdziwych pasjonatów.
W niezobowiązującej atmosferze relaksować się po pracowitym tygodniu. Zajadać smakołykami, uczestniczyć w różnych warsztatach, bawić się z dziećmi na placu zabaw lub po prostu odpoczywać myśląc o niebieskich migdałach. Podczas targu wszyscy się integrują, jest gwarnie, wesoło i po prostu fajnie.
- Poznańskie jeziora są czyste, więc można się kąpać bez obaw:
Potwierdziły to najnowsze badania Wydziału Ochrony Środowiska. Najczystszym jeziorem w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Poznania nadal jest Jezioro Strzeszyńskie.
Wyniki badań zaprzeczają opinii, jaką o czystości poznańskich jezior mają poznaniacy. Większość uważa, że by wykąpać się w czystym jeziorze, trzeba wyjechać daleko za Poznań.
Tymczasem nie jest to prawdą - Wydział Ochrony Środowiska wykonał badania przejrzystości wody metodą krążka Secchiego w dniach 7-10 sierpnia. I okazało się, że Jezioro Strzeszyńskie bije na głowę wynikami nawet zbiorniki wodne położone w Wielkopolskim Parku Narodowym.
Przejrzystość wody w Strzeszynku wynosi 3,5 m, natomiast w Jeziorze Góreckim, które znajduje się na terenie WPN i w którym nie wolno się kąpać - 1,8 m. W Jeziorze Kierskim przejrzystość wody wynosi 2,5 m, w Lusowskim - 1,7 m, a w jeziorze Biezdruchowo w Pobiedziskach - 1,4 m.
- Wieczorną porą, dobrze jest sę zrelaksować przed pracującym poniedziałkiem:
Miłego weekendu!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
ZWIERZĘ = ODPOWIEDZIALNOŚĆ
