WYBICIE SZYBY, TO W TYM PRZYPADKU NIE WANDALIZM, TO OBOWIĄZEK!
Fala upałów przetaczających się przez Poznań i całą Polskę sprawia, że możemy być świadkami pozostawienia w nagrzanym samochodzie np. dziecka lub psa. Policja przypomina, iż w sytuacji zagrożenia życia nie tylko możemy ale wręcz powinniśmy wybić szybę w celu niesienia pomocy!
50°C w 20 minut
- Jeżeli występuje zagrożenie zdrowia lub życia, zwłaszcza jeśli chodzi o dziecko, to każdy nie tylko może ale wręcz powinien reagować i w konsekwencji wybić szybę samochodu, w którym pozostawiono takie dziecko. Jeżeli tego nie zrobi, może odpowiadać za nieudzielenie pomocy tej osobie. Jeśli chodzi o pozostawione zwierzęta, sprawa jest innego kalibru ale jeśli faktycznie czekać nie można, to należy interweniować. – sierżant Marek Kowaliński z zespołu prasowego poznańskiej Policji.
Pozostawiony na słońcu samochód nagrzewa się bardzo szybko. Przy temperaturze około 30°C wystarczy 20 minut by w aucie temperatura sięgnęła niemal 50°C! Zazwyczaj sprawcy pozostawień tłumaczą się, że wyszli tylko na chwilę. Trudno stwierdzić jak długo możemy przebywać w takim ukropie. Każdy organizm reaguje trochę inaczej. Wiadomo, że może to być maksymalnie godzina, później dochodzi do udaru cieplnego a czasami nawet udaru mózgu. Zaczyna się od mocnego pocenia się. Następnie, pojawia się uczucie dyskomfortu, bóle głowy i wymioty. Ostatecznie taka osoba traci przytomność i dochodzi do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych, które się zwyczajnie przegrzewają. W pierwszej kolejności przestają pracować nerki. Później po kolei mózg i serce. Innymi słowy, jest to śmierć w prawdziwych męczarniach.
Pozew za ratunek
- Można dokonać zniszczenia cudzej własności w celu ratowania życia. Jednak warto aby osoby podejmujące taką interwencję zadbały o to, żeby mieć świadków na potwierdzenie swoich czynów. Tutaj wystarczy jakiś zwykły przechodzień. Należy zwrócić się do takiej osoby z prośbą o asystowanie podczas udzielania pomocy. Ważne jest też, by poprosić o dane osobowe pomagającego nam człowieka. Tak, by po przyjeździe policji na miejsce zdarzenia, nasze działania nie zostały uznane za akt wandalizmu. Wtedy, możemy się zabezpieczyć przed sytuacją, w której niezbyt roztropny właściciel takiego auta chciałby się odegrać na nas za interwencję i pozwać nas do sądu. – Tomasz Lewandowski poznański radny, prawnik.
Należy pamiętać by przed podjęciem działań zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 997. Wybijając szybę należy zachować ostrożności, mając na uwadze bezpieczeństwo zamkniętej w samochodzie osoby. Najlepiej wybrać szybę najbardziej oddaloną od miejsca, w którym siedzi dziecko. Ludzie pozostawiający dziecko lub psa w samochodzie muszą liczyć się również z tym, że nie tylko zwykli przechodnie reagują w takich sytuacjach.
- Mamy na wyposażeniu specjalne młoteczki do tłuczenia szyb. W razie gdybyśmy zauważyli zamknięte w aucie dziecko lub psa mamy obowiązek bezzwłocznie reagować i udzielić pomocy. – twierdzi Mateusz zajmujący się ochroną jednego z parkingów dla klientów na ulicy Szwedzkiej.
Jak ratować?
Najważniejsze, żeby wyjętej z nagrzanego auta ofiary nie chłodzić gwałtownie. Najlepiej przenieść ją do cienia i wachlować. Poszkodowanej osobie trzeba zrobić zimne okłady pod głowę, pachy i na pachwinach. Absolutnie nie wolno polewać ofiary zimną wodą. Zbyt gwałtowna zmiana temperatury ciała może bardziej zaszkodzić niż pomóc. W skrajnych sytuacjach może się nawet zdarzyć tak, że choć na zewnątrz człowiek jest chłodny w środku organizm się gotuje. Temperaturę ciała należy obniżać stopniowo. Być może dzięki tej wiedzy uratujesz komuś życie!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
RÓW ZŁOTNICKI - RÓW NIEZGODY
