KTO PRACUJE W ŚWIĘTA?
Święta to czas spędzony z rodziną przy suto zastawionym stole. Jednak nie wszyscy mogą lub chcą cieszyć się świąteczną atmosferą. Dla wielu osób dni świąteczne, to normalny czas pracy!
Ci co chcą
- Jeżdżę w święta, bo taksówką dorabiam sobie do pensji. Rodzina nie ma nic przeciwko. Sam decyduję o której kończę i zazwyczaj jestem w domu przed 18. – mówi pan Marian, poznański taksówkarz.
Ale nie tylko taksówkarze pracują z własnej woli w święta Bożego Narodzenia. Wiele osób pracujących nad dużymi projektami, jak kampanie reklamowe, spędzi świąteczny czas pracując. Pracować będą również duże multipleksy.
- Właściwie to odeszłam z pracy w jednej z dużych sieci multipleksów właśnie przez święta. Teraz pracuje w supermarkecie i przynajmniej widzę się z rodziną w świąteczne dni. To jest chore, co roku między pracownikami wybuchała prawdziwa bitwa o to, kto musi przyjść w święta, a kto w sylwestra. – opowiada Natalia, studentka polonistyki.
W święta czynne są również niektóre bary i restauracje.
- W tamtym roku sylwestra spędziłam za barem. W tym miałam pracować w święta, ale powiedziałam szefowi, że nie przyjdę, więc przez dwa świąteczne dni będzie stał za barem sam. W sumie nie mam problemów z tym, żeby pracować w święta. Dni jak każde inne, tyle tylko, że obiecałam mamie, że przyjadę, a mieszkam w innym mieście. Dojeżdżać nie ma sensu. – Marta, barmanka z Jeżyc.
Ci co muszą
Lekarze, policjanci, strażacy, pielęgniarki, ratownicy medyczni, maszyniści, motorniczy, kierowcy autobusów. To zawody, które przychodzą na myśl, kiedy myślimy o ludziach pracujących w święta. Ale przecież oprócz nich w święta na całym świecie rytmu pracy nie zmieniają lotniska i fabryki. Są też ludzie, którzy do pracy przyjść muszą, bo ich podopieczni są od nich uzależnieni.
- W święta pracuje oczywiście mniej osób niż normalnie, ale zawsze ktoś jest. Nie moglibyśmy pozwolić aby dzieci zostały same. – przekonuje pracownica domu dziecka Magda.
Również pracownicy schroniska dla zwierząt pracują w świąteczne dni normalnie. Dla nich nic się nie zmienia, a świątecznym akcentem są w tej pracy przysmaki, przynoszone podopiecznym z własnej nieprzymuszonej woli przez ich opiekunów.
- W ZOO pracuje się 365 dni w roku. Czy pada deszcz, śnieg, czy świeci słońce. Nie ma czegoś takiego jak święta. Jak Pan wytłumaczy lemurowi, że dziś nie zje, bo są święta? Nie da się. – w humorystycznym tonie tłumaczy członek zespołu tworzącego fanpage poznańskiego ZOO, na co dzień pracujący w dziale dydaktycznym.
Pani Małgosia, która w te święta będzie pracować w kasie PKP twierdzi, że gdyby nie przyszła do pracy, to prawdopodobnie wszystkie media w kraju pokazywałyby dworzec na którym pracuje z komentarzem „PKP specjalnie utrudnia życie Polakom”.
- Z roku na rok Polacy częściej wyjeżdżają na święta, mieszkają w hotelach. Często jest też tak, że przyjeżdżają do rodziny ale wolą wynająć nocleg niż żyć w ścisku małego mieszkania przez kilka dni. Praca w święta jest wpisana w specyfikę pracy w hotelarstwie – opowiada Zuzanna, recepcjonistka w jednym z Poznańskich hoteli.
Jak widać, ludzi pracujących w święta jest całkiem sporo. Zarówno im jak i tym leniuchującym życzymy spokojnych i rodzinnych świąt.
*Kto musi pracować w święta:
Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.
1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia
ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) w ruchu ciągłym,
3) przy pracy zmianowej,
4) przy niezbędnych remontach,
5) w transporcie i w komunikacji,
6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
8) w rolnictwie i hodowli,
9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
· zakładach świadczących usługi dla ludności,
· gastronomii,
· zakładach hotelarskich,
· jednostkach gospodarki komunalnej,
· zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
· jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
· zapewniających całodobową opiekę,
· zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest
świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności oraz wykonującemu prace o których mowa w pkt1-9, pracodawca obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy lub dodatek do wynagrodzenia.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 r., Nr 21 poz. 94)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
BUDDA W JASEŁKACH?
