CZEGO POTRZEBUJEMY W NASZYM MIEŚCIE?
Ścieżki rowerowe, darmowe WiFi, parki zieleni. To jak na razie najczęstsze życzenia Poznaniaków jakie pojawiły się na stronie nieolewamymiasta.pl. Akcja prowadzona przez Koło Kultury Miejskiej ma doprowadzić do powstania ogólnopolskiej mapy potrzeb 8 największych miast w Polsce.
Olewasz?
„Sprawy miejskiej przestrzeni nie są nam obojętne. Zwracamy się do wszystkich tych, dla których losy i rozwój miast - ich wygląd architektura, a także stan czystości - są ważne. Chcemy pokazać, że razem możemy zmieniać przestrzeń miasta, czyniąc ją bardziej przyjazną, komfortową i estetyczną. Tworzymy społeczność KOŁO KULTURY MIEJSKIEJ, skupiającą miejskich aktywistów, architektów, projektantów i wszystkich mieszkańców.” Piszą o sobie organizatorzy akcji „Nie olewamy miasta”.
Aby im pomóc wystarczy wybrać miasto, któremu chcecie złożyć życzenia. Następnie, maksymalnie 5 elementów, których życzycie miastu w 2016 roku. Oprócz tego, można załączyć krótki komentarz, który później oceni jury i na tej podstawie wybierze zwycięzców, którym przyzna nagrody. Jak dotąd Poznaniowi życzenia złożyło sześć osób i prócz wymienionych wcześniej potrzeb znalazły się tam również prośby o wybiegi dla psów, rewitalizacje zabytków, czy jak Pani Anna Gawrysiak-Knez biblioteki plenerowe.
Nie olewasz
- Idea akcji narodziła się podczas tegorocznej edycji konkursu „Koło na projekt łazienki”. Biorą w nim udział projektanci i architekci, a ich zadaniem jest stworzenie projektu toalety miejskiej w konkretnym miejscu, co roku jest to inna lokalizacja. Firma Koło wraz ze społecznikami i aktywistami miejskimi od lat zajmuje się problemem deficytu toalet publicznych w Polsce. Podczas cyklu debat i dyskusji narodził się manifest miejski „Nie olewamy miasta” miejskich aktywistów. Kolejnym krokiem jest właśnie ta akcja. Chcemy budować w społeczeństwie świadomość i zapraszać do dialogu mieszkańców. Dlatego też pytamy o ich potrzeby w przyjaznej formie, jaką są noworoczne życzenia. - Natalia Kanabus przedstawicielka akcji „Nie olewamy miasta”.
W finale akcji, na podstawie wszystkich zebranych zgłoszeń, powstanie ogólnopolska Mapa miejskich potrzeb. Trafi ona do urzędów miast, którym zostaną złożone życzenia. Aby Mapa była jak najwierniejszym odzwierciedleniem tego, czego potrzebują Polacy, organizatorzy chcą dotrzeć z akcją do jak największej liczby osób w każdym mieście. Zachęcamy wraz z nimi do podzielenia się swoimi życzeniami dla miasta. Wystarczy udostępnić je w poście na facebooku.
*Tu możesz złożyć życzenia: http://www.nieolewamymiasta.pl/
Przeczytaj poprzedni artykuł!
K.RUTKOWSKI: POLICJA ZAMIAST SKUPIĆ SIĘ NA POSZUKIWANIACH EWY TYLMAN, SKUPIA SIĘ NA ATAKU NA MOJE BIURO
