STYCZEŃ W POZNANIU (15.01 - 17.01)
I zbliża się upragniony weekend. Dla dzieci i młodzieży szkolnej okres tym bardziej upragniony, bo oznacza początek ferii. Jak miło spędzić czas w Poznaniu? Tradycyjnie przygotowaliśmy kilka podpowiedzi. Wspomnimy także (również tradycyjnie) o polityce lokalnej. Zachęcamy do lektury!
Piątek
- Koncert w Filharmonii Poznańskiej:
Wolfgang Amadeus Mozart, jeden z największych kompozytorów wszech czasów, przyszedł na świat 27 stycznia 1756 roku. Za kilkanaście dni minie więc 260. rocznica jego urodzin. To świetny pretekst, aby przybliżyć dorobek geniusza z Salzburga zarówno wielbicielom jego twórczości, jak i tym, którzy dopiero chcieliby ją bliżej poznać. Mimo krótkiego życia Mozart pozostawił po sobie ogromną spuściznę, w tym między innymi: 24 opery, 19 mszy, 27 koncertów fortepianowych, 24 koncerty na inne instrumenty, 41 symfonii. Okazję, by niektóre z nich poznać będą mieć ci, którzy wybiorą się na koncerty przygotowywane przez Filharmonię Poznańską w styczniu, lutym, kwietniu i maju w cyklu MOZARTIANA . Pierwszy już w najbliższy piątek, 15 stycznia (godz.19, Aula UAM) –„ Mozartiana 1”. Mozartowski wieczór poprowadzi jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów, podziwiany za innowacyjne interpretacje repertuaru koncertowego i operowego, doskonale odnajdujący się zarówno w pracy z zespołami muzyki dawnej, jak i współczesnymi orkiestrami symfonicznymi - Paul McCreesh. Zadyryguje on Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej oraz Poznańskim Chórem Kameralnym Bartosza Michałowskiego. A w programie dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta i Josepha Haydna.
Źródło: informacja prasowa.
- Koncert na 70-lecie Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich ... "Hej, tam od Tater i Edynburga":
Najstarsza kapela dudziarska w Polsce istnieje nieprzerwanie od 70 lat w CK ZAMEK. Jej założycielem był Jan Wawrzyniak z Dobieżyna, który w sezonie artystycznym 1945/46 skupił wokół siebie innych dudziarzy i skrzypków osiadłych po wojnie w Grodzie Przemysła. Nowe realia zrodziły odmienne zapotrzebowania na muzykę ludową, co prowadziło m.in. do zwielokrotnienia dawnego dwuosobowego składu. Taką jest poznańska Kapela Dudziarzy Wielkopolskich, która chwilami liczyła nawet kilkanaście osób. W latach 60-70. ub. wieku, następne pokolenie Dukatów, Grocholskich i Wasielewskich utworzyło kapelę młodzieżową, z czasem dorównującą poziomem gry swoim mistrzom. Umiejętność gry na dudach, skrzypcach przewiązanych, sierszeńkach czy mazankach, nadal przebiega w sposób tradycyjny, czyli metodą przekazu mistrz-uczeń, bez użycia zapisu nutowego. Wymiernym efektem pracy Kapeli są laury i wyróżnienia, które przywożą z największych konkursów i festiwali, zarówno w kraju jak i za granicą (Kazimierz n. Wisłą, Połajewo, Kopanica, Poznań oraz Edynburg, Madryt, Oravska Polhora, Wiedeń). Muzykanci zamkowej Kapeli biorą udział w wielu projektach edukacyjnych w regionie, tj. Mała Akademia Kolberga, Domy Tańca, Ogólnopolskie Forum Muzyki Tradycyjnej. Wystąpią: zespoły z Białorusi, Chorwacji, Słowacji i Szkocji oraz z Podhala i Wielkopolski Prowadzenie: Juliusz Kubel i Jacek Hałasik.
Początek o godzinie 18.00 w Sali Wielkiej CK Zamek.
- Posiedzenie Doraźnej Komisji Legislacyjnej:
W jej ramach odbędą się m.in. konsultacje sprawie publicznie udostępnionego elektronicznego rejestru umów.
Początek o 12.00 w Sali Malinowej Urzędu Miasta.
- Posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Unijnych:
Wśród punktów obrad znajduje się m.in. cena realizacji inwestycji realizowanych z Funduszy Unijnych w roku 2015 oraz perspektywa wykorzystania środków w roku 2016.
Członkowie komisji rozpoczną spotkanie o 14.30 w Sali Malinowej UMP.
- Najlepsi poznańscy sportowcy uhonorowani:
Sobota
- W Teatrze Polskim do obejrzenia m.in. spektakl "Piszczyk":
Obywatel Piszczyk, zarówno w literackiej wersji Jerzego Stefana Stawińskiego, jak i w filmowej interpretacji Andrzeja Munka, to kanon polskiego kina i literatury – prawdziwie polski bohater XX wieku. Jan Piszczyk pragnie być wzorowym obywatelem polskiego państwa, stara się dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodową i kulturową rzeczywistość. Konformizm Jana Piszczyka nie wpisuje się w pędzącego ducha historii, zmieniające się warunki polityczne i społeczne. Piszczyk zawsze przegrywa i nigdy nie udaje mu się być tym normalnym, przeciętnym obywatelem. Twórcy spektaklu wskrzeszają postać Jana Piszczyka i starają się pokazać go w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej, począwszy od lat 80. po pierwszą dekadę XXI wieku. Kim byłby dziś Jan Piszczyk? A może wszyscy po trochu jesteśmy takimi tragikomicznymi konformistami? Piotr Ratajczak.
Początek o 19.30.
- Zaczytany poranek ze smokami:
Wybieramy animacje sprzed lat, pełne barwnych postaci i niezwykłego klimatu. Seans trwa około 50 minut i wzbogacany jest warsztatami artystycznymi, które bawią i rozwijają dzieci, a rodzicom podsuwają pomysły na kreatywne spędzanie czasu z dziećmi.
PROGRAM: Uczeń Wielkiego Smoka, Ballada o grzecznym rycerzu, Smok, Rycerze Walecznego Smoka.
Początek o 11.00 w kinie Muza.
- Zapowiedź radnego Rozmiarka:
Niedziela
- Co ciekawego w Teatrze Muzycznym?
Hello, Dolly! to klasyka musicalu a zarazem znakomity przykład na to, że dobry przebój nigdy się nie starzeje. Dolly Levi, obrotna swatka, postanawia wydać za mąż samą siebie; celem jej zabiegów jest milioner Horacy Vandergelder a historia - pełna romantycznych i zabawnych perypetii - kończy się happy endem.
W postać tytułowej bohaterki wcielały się najsłynniejsze amerykańskie gwiazdy: Carol Channing, Angele Lansbury, Ginger Rogers czy Barbra Steisand, a dzięki filmowej wersji musicalu z udziałem Louisa Armstronga, piosenki zyskały ponadczasową popularność.
Do dziś Hello, Dolly! jest magnesem, przyciągającym publiczność do teatrów na całym świecie.
Początek o godzinie 17.00.
- Kino Bułgarska 19 wyświetli m.in. film pt. "Operacja Arktyka":
13-letnia Julia wraz z matką i bliźniakami – Idą i Sindre przeprowadzają się do nowego miasta. To mroźna północ w Norwegii. Ich ojciec pracuje jeszcze dalej – prawie pod biegunem północnym. Dzieci postanawiają w tajemnicy odwiedzić ojca i zakradają się do helikoptera ratowniczego…
Początek o 15.30.
- Jak będziecie w okolicy, to koniecznie uważajcie!:
Jak najmniej takich "niespodzianek" ze zdjęcia powyżej i miłego weekendu! A uczniom - udanych ferii! :)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
JAK ZATRZYMAĆ MŁODYCH W POZNANIU?
