KIM SĄ ATOPOWI BOHATEROWIE?
Już co piąte dziecko w Polsce cierpi na atopowe zapalenie skóry. Kampania Atopowi Bohaterowie powstała, aby zwrócić uwagę na konieczność pielęgnowania dziecięcych emocji i budowania poczucia wartości wśród małych atopików.
Czym jest AZS?
- Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry na podłożu alergii. Czynnikami, które są odpowiedzialne za powstawanie objawów skórnych są alergeny, zarówno pokarmowe, jak i powietrznopochodne, takie jak na przykład: roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych, kontakt z dymem nikotynowym. Zmiany chorobowe mogą również nasilać się pod wpływem czynników niezwiązanych z alergią takich jak: zanieczyszczenie środowiska, nadmierna lub nieprawidłowa higiena, nadużywanie środków piorących czy myjących, kontakt skóry z detergentami. Cechą stałą AZS jest występowanie zaostrzeń i remisji. U większości pacjentów zmiany skórne są prowokowane przez kilka czynników jednocześnie (alergia wieloważna). - tłumaczy lek. med. Lidia Ruszkowska, ekspert kampanii Atopowi Bohaterowie.
Wieloletnia obserwacja osób chorych pomogła ustalić, iż stres nasila objawy AZS. Pod wpływem emocji dochodzi do nagłego wystąpienia świądu i zaczerwienienia skóry, a na skutek drapania pojawiają się zmiany wypryskowe.
- Pacjent nie jest w stanie ukryć swojego odmiennego wyglądu. To sprawia, że w środowiskach przedszkolnych i szkolnych dzieci chore na AZS są odrzucane przez rówieśników. Wynikiem tego jest rozwijanie się u nich lęku, frustracji, czy nawet depresji. W tej grupie obserwuje się zdecydowanie częściej niż w grupie dzieci zdrowych, postawy introwertyczne. U 50% pacjentów rozwija się wzrost poziomu agresji w stosunku do otoczenia. Dodatkowym czynnikiem wykluczającym z towarzystwa jest konieczność odpowiedniego doboru ubrań, ograniczenie uczestnictwa w spotkaniach towarzyskich (dieta!), czy wyjazdach klasowych. U wszystkich pacjentów zmianom skórnym towarzyszy świąd i jest on objawem, który najbardziej dokucza chorym. Przewlekły czy napadowy świąd doprowadza do zaburzeń snu, zmęczenia i zaburzeń koncentracji – przekonuje Ruszkowska.
Emilka i Emil
Celem kampanii Atopowi Bohaterowie jest zwrócenie uwagi na konieczność pielęgnowania dziecięcych emocji i budowania poczucia wartości wśród dzieci cierpiących na tę przypadłość. Z tego powodu autorka bajek dla dzieci, Roksana Wróbel we współpracy z psycholog dziecięcą Martą Żysko - Pałubą i rodzinami atopików, tworzy bajkę terapeutyczną dla dzieci chorych na AZS. Bajka składa się z kilku odcinków, obecnie dostępne online są dwa, pokazujących najbardziej popularne atopowe problemy i związane z nimi emocje. Głównymi bohaterami tych opowiadań są właśnie Emilka i Emil.
Emil ma 5 lat i uczęszcza do przedszkolnej zerówki. Jest nieśmiałym, zamkniętym w sobie chłopcem. AZS sprawia, że jest niepewny siebie, wycofany. Emilka ma 7 lat i chodzi do drugiej klasy, jest przeciwieństwem swojego kolegi. Lubi aktywnie spędzać czas, miewa szalone pomysły. Choroba to jej wróg, z którym musi walczyć.
- Mały atopik każdego dnia konfrontuje się z wieloma trudnymi sytuacjami, w których może czuć się bezradny i zagubiony. Nie wie, jak zareagować i co zrobić z narastającym napięciem, a jego umiejętności emocjonalno - społeczne dopiero się kształtują. Wielu specjalistów dziecięcych w takich sytuacjach wykorzystuje bajkoterapię, metodę polecaną szczególnie dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. - wyjaśnia psycholog i psychoterapeuta Marta Żysko–Pałuba ekspert kampanii Atopowi Bohaterowie - Bajka jest pełna magii, cudownych bohaterów i ciekawych sytuacji. To kraina, w której każdy czuje się bezpiecznie. Dzięki bajkom dziecko poszerza własne horyzonty, zdobywa wiedzę na temat możliwych rozwiązań. W towarzystwie bajkowych bohaterów nabiera mocy i wiary w siebie. Poprzez identyfikację zaczyna wierzyć, że ono samo pokonuje to, co trudne i nie do zniesienia. To co niemożliwe, staje się możliwe. – dodaje.
W pierwszym odcinku bohaterka próbuje poradzić sobie ze złością, którą stale odczuwa ze względu na nie dające jej spokoju swędzenie, zawsze obecne w atopowym zapaleniu skóry. Drugi odcinek opowiada o Emilu, który otoczony smakołykami na urodzinach kolegi, nie może ze względu na chorobę spróbować żadnego z nich. Poza wewnętrzną walką z chęcią zjedzenia niedozwolonej przekąski, Emil musi zmierzyć się również z uczuciem gniewu i odmienności.
Aby poznać finał obydwu historii wystarczy wejść na stronę www.atopowibohaterowie.pl. Bajki dostępne są zarówno w formacie PDF jak i online. Już wkrótce dostępne będą następne części. Oprócz tego na stronie znaleźć można szczegóły akcji, porady specjalistów oraz gadżety towarzyszące bajkom jak na przykład kolorowanka na podstawie postaci z bajkoterapii.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CZY BĘDĄ SZYBCIEJ WYWOZIĆ BLOKUJĄCE RUCH SAMOCHODY?
