LUTY W POZNANIU (16.02. - 18.02.)
Co ciekawego w Poznaniu zarówno w aspekcie kulturalnym, jak i politycznym? Tradycyjnie podpowiadamy i zachęcamy do lektury!
Wtorek
- Łazarz w nowej kulturalnej odsłonie:
Ożywienie obszaru Dolnego Łazarza to cel, na którym opiera się współpraca inicjatywy społecznej Otwarta Strefa Kultury Łazarz, Miasta Poznań reprezentowanego przez Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta i Rady Osiedla św. Łazarz. Partnerem działań jest Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Celem wspólnych działań jest wykorzystanie potencjału istniejących już na tym obszarze miejsc, stworzenie warunków do powstawania nowych przedsięwzięć oraz wykorzystanie potencjału lokalnych inicjatyw i zaangażowanie mieszkańców.
Na kreatywne wykorzystanie pustostanów i stworzenie miejsc przyjaznych kulturze, w jednej z najstarszych dzielnic Poznania, ma wpłynąć "Program Najmu Lokali Otwarta Strefa Kultury - Łazarz" oraz konkurs na działania odbywające się w lokalu Inkubatora Kultury PIREUS.
Oba konkursy są prowadzone przez Grupę Programową Inkubatora Kultury PIREUS, w której skład wchodzą przedstawiciele Rady Osiedla św. Łazarz i przedstawiciele organizacji działających w ramach OSK Łazarz oraz jeden przedstawiciel Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Info: Biuro Prasowe UMP
- Charytatywny koncert zespołu Wolna:
Wolna Grupa Bukowina - polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej, której liderem był Wojciech Belon. Powstała na początku lat 70-tych XX wieku. Zadebiutowała na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie na przełomie lipca i sierpnia 1971 roku. W grupie grali: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński, Wacław Juszczyszyn, Jan Hnatowicz i Tadeusz Gos. W 1985 roku Wolna Grupa Bukowina zawiesiła swoją działalność, by odnowić ją na początku lat 90-tych.
Koncert na rzecz:
- edukacji muzycznej nepalskich podopiecznych sierocińca Bon Children's Home w Indiach
- odbudowy zniszczonej trzęsieniem ziemi wioski w Nepalu
Początek o 19.30 w Sali Koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st.
- Koncert - Piotr Kuźniak: Czy mnie jeszcze pamiętasz:
Tradycyjnie, jak co roku, w rocznicę urodzin Czesława Niemena, koncert poświęcony jego twórczości. Usłyszymy największe przeboje tego artysty w wykonaniu Piotr Kuźniak Band w składzie: Jurek Karwowski saksofony, Przemek Lisiecki perkusja, Ania Girdziejewska i Krysia Dera chórki i Piotr Kuźniak wokal, melodyka, gitary.
Początek o 19.30 w Klubie Blue Note.
- Posiedzenie Komisji Rewizyjnej:
Radni będą dyskutować m.in. o kontynuacji kontroli działalności i świadczonych usług zdrowotnych przez Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 15.00 w pokoju radnych nr 9 w Urzędzie Miasta Poznania przy placu Kolegiackim.
- Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że przyszło nam żyć w ciekawym mieście? :)
Środa
- Warto zapoznać się już dziś - zajęcia dla seniorów z prawa rodzinnego:
Jak uzyskać alimenty od dorosłych dzieci? Jak bronić się przed umieszczeniem w domu pomocy społecznej? Co zrobić, gdy dzieci utrudniają kontakt z wnukami? Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprasza poznaniaków 50+ na spotkania edukacyjne z zakresu prawa rodzinnego zaprasza Centrum Inicjatyw Senioralnych.
Spotkania edukacyjne będą się odbywać co miesiąc w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mickiewicza 9a. Swoją wiedzą w zakresie prawa rodzinnego podzieli się Genowefa Pietraszewska, sędzia w stanie spoczynku. Liczba miejsc na zajęcia jest ograniczona. Zapisywać można się osobiście w siedzibie CIS lub telefonicznie pod nr. 61 847 21 11. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 22 lutego na godzinę 11.00.
Szczegóły znajdują się na stronie poznańskiego magistratu.
- Carvin Jones Band - koncert:
Gwiazda bluesowej gitary, człowiek niezwykle charyzmatyczny i utalentowany. Swoją grą zapewnił sobie miejsce w elitarnym gronie 50 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu "Guitarist". Zagrał już ponad 6000 koncertów. Na scenie towarzyszyli mu m.in. BB King, Carlos Santana, Jeff Beck czy Joe Cocker. Do jego muzycznych mentorów należą BB King, Jimmy Hendrix, Stevie Ray Vaughan. Współpraca z największymi tego świata i czerpanie z ich twórczości, nie przeszkodziła mu w stworzeniu własnego, zupełnie wyjątkowego i unikalnego stylu, który przysporzył mu fanów nie tylko w rodzimym Teksasie, ale w całych Stanach Zjednoczonych i w Europie.
Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 w Klubie Blue Note.
- Tenorzy:
Oto koncert, który zadowoli miłośników muzyki klasycznej oraz koneserów rozrywki na najwyższym poziomie! Na jednej scenie staną Wojciech Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Dariusz Stachura, którzy przy akompaniamencie Sollus Symphony Orchestra pod dyrekcją Aleksandra Grefa zaśpiewają nie tylko najsłynniejsze operowe i operetkowe arie świata, lecz także polskie szlagiery. Wśród utworów wykonywanych przez trzech mistrzowskich solistów pojawią się takie dzieła światowej klasyki jak "O sole mio", "La donna e mobile" i "Nessun dorma". Muzyczne niespodzianki i żarty pozwolą widowni złapać oddech i zachwycić nowymi aranżacjami kultowych kompozycji, jak chociażby nową aranżacją piosenki "Brunetki, Blondynki". Koncert poprowadzi doskonale znany publiczności kontratenor Tomasz Raczkiewicz.
Początek o 17.30 w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego.
- Posiedzenie Komisji Polityki Przestrzennej:
Będzie m.in. o sprawie przystąpienia do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Strzeszyn Północ" i projekcie stanowiska komisji dot. egzekucji obowiązku zabezpieczenia miejsc parkingowych przy inwestycjach mieszkaniowych.
Początek o 16.00 w Sali Błękitnej UMP.
- Kolejna ciekawa koncepcja radnego ze Świerczewa:
Czwartek
- Seans dla seniorów:
BARANY. ISLANDZKA OPOWIEŚĆ, reż. Grimur Hákonarson, Islandia, 2015, 90`
Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurdur Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.
Początek o 13.00 w Sali Kinowej CK Zamek.
- Extravaganza o miłości:
Noc w teatralnych zakamarkach, orkiestra na żywo, bufet z wyszynkiem, tingel-tangel, pantomima, taniec, piosenki, burleska, klasycy literatury, ciało, miłość, rozwibrowane zmysły, tresowane koziołki, nienajlepsze sztuczki magiczne, pierwszy kieliszek gratis, mile widziany ekstrawagancki strój.
To nowość zaproponowana przez Teatr Polski. Początek o 22.00 w Piwnicy Pod Sceną.
- Posiedzenie Komisji Kultury i Nauki:
Radni będą debatować między innymi o obchodach rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956r. oraz o inicjatywie odtworzenia zabytkowej studni/kapliczki hr. Edwarda Raczyńskiego.
Początek o 17.30 w Sali Błękitnej.
- Tymczasem taka oto pocztówka z Gdyni. Wybiera się ktoś tam może w najbliższym czasie? :)
Miłego tygodnia!
Przeczytaj poprzedni artykuł!
KIM SĄ ATOPOWI BOHATEROWIE?
