RUSZA KOLEJNA EDYCJA KONKURSU CENTRUM WARTE POZNANIA
W roku ubiegłym z 19 projektów w konkursie Centrum Warte Poznania największy rozgłos wzbudziły trójwymiarowe i poetyckie murale. Nie zabrakło także prac animujących działania kulturalne. Co ciekawego zostanie zaproponowane w tym roku? Niebawem się przekonamy!
Konkurs Centrum Warte Poznania nie zmieni swojego zasięgu. Nadal można zgłaszać działania, które są zaplanowane na terenach osiedli: Stare Miasto (w tym ul. św. Marcin), Jeżyce, Wilda, Św. Łazarz oraz Ostrów Tumski- Śródka- Zawady- Komandoria. Z uwagi na to, że poznaniacy coraz chętniej wracają nad rzekę, zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski sugeruje, aby pomysłodawcy szczególną uwagę poświęcili terenom nadwarciańskim.
M. Wiśniewski: “Możemy podziwiać wiele rzeczy, które powstały w ramach konkursu”
Zgłaszać można zarówno wydarzenia kulturalne, artystyczne, edukacyjne, jak i społeczne, które kształtują kulturalną tożsamość centrum miasta oraz zachęcają do aktywnego udziału mieszkańców i turystów. - To, co jest zaletą tego konkursu, to fakt, że swój projekt może złożyć zarówno osoba fizyczna lub grupa osób, fundacje, stowarzyszenia oraz firmy, a więc księgarnie, knajpki czy restauracje – wymienia zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski.
Centrum Warte Poznania zostało zainicjowane przez Komisję Rewitalizacji jeszcze poprzedniej kadencji. Obecnie startuje jego piąta edycja. - Możemy podziwiać wiele rzeczy, które powstały w ramach konkursu. Jednym z głośniejszych jest Mural na Śródce, zaistniał on nie tylko w świadomości naszych mieszkańców, ale również był prezentowany na świecie – podkreśla Wiśniewski. - Ale to także wiele innych przedsięwzięć, które zapisały się na kartach poszczególnych dzielnic. Można tu wyróżnić chociażby regały książkowe – wymienia zastępca prezydenta.
- Oprócz tych dużych działań inwestycyjnych, gospodarczych czy społecznych, warto zauważyć, że dużą rolę odgrywają małe inicjatywy. One mają pobudzać aktywność mieszkańców do tego, aby zainteresowali się swoim terenem. Gdy prześledzimy cztery dotychczasowe edycje konkursu, to znajdziemy ludzi, którzy najpierw potrafili coś zorganizować, a potem już całkiem samodzielnie działać – dostrzega Mariusz Wiśniewski.
Pula nagród dwukrotnie wyższa
W tej edycji pula przeznaczona na realizacje projektów jest dwukrotnie wyższa. - Wynosi ona 350 tysięcy złotych, przy czym wartość jednej pracy nie może przekroczyć 50 tysięcy złotych – informuje Katarzyna Kozielczyk z Wydziału Kultury. Prace będzie oceniać komisja, w której zasiądą przedstawiciele Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania, Urzędu Miasta Poznania, Centrum Kultury Zamek, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Rad Osiedli: Stare Miasto, Ostrów Tumski – Śródka- Zawady- Komandoria, Św. Łazarz, Wilda oraz Jeżyce.
Prace konkursowe należy składać w sekretariacie Wydziału Kultury do 14 marca 2016 roku, do godziny 15.00. Co można poradzić przyszłym twórcom? - Nowatorski pomysł i zaskakujące wykonanie. Taki przepis zawsze sprawdza się najlepiej – podpowiada Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
LUTY W POZNANIU (16.02. - 18.02.)
