OBCHODY POZNAŃSKIEGO CZERWCA
Przed nami obchody 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956r. Część uroczystości odbędzie się w Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca. W przygotowania włączyły się również organizacje pozarządowe i Teatr Ósmego Dnia.
Na ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury przedstawiła plan wydarzeń związanych z obchodami rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956r.
Wśród tzw. "pewników" pojawi się wystawa plenerowa przed Zamkiem, jak również koncert multimedialny poprzedzony uroczystościami z udziałem kombatantów. - W ramach uroczystości pojawi się też nowa odsłona infokiosku na placu Mickiewicza, zostanie zmieniony wygląd wejścia. Będą także różnego rodzaju działania edukacyjne, spacery, spotkania z kombatantami i prelekcje - wymienia dyrektor Makowska.
Między innymi gra miejska: Śladami Historii
W obchody włączył się również Teatr Ósmego Dnia. - Na dziedzińcu Urzędu Miasta zostanie wystawiony spektakl plenerowy z elementami wielkich konstrukcji i pojazdów jeżdżących. Będzie to miało charakter widowiska dokumentującego - wyjaśnia dyrektor Wydziału Kultury.
W ramach konkursów dotacyjnych, dotacje państwowe otrzyma kilka organizacji pozarządowych. Wśród nich są Stowarzyszenie Jazz Poznań, Stowarzyszenie Teatralne Antrakt, ZHR Okręg Wielkopolski i Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Ta ostatnia z nich przygotuje między innymi grę miejską pt. „śladami historii”.
Punktem kulminacyjnym obchodów będzie dzień 28 czerwca. Wówczas w ramach Festiwalu Malta odbędzie się koncert finałowy wyreżyserowany przez Jana Komasę. Gościem będzie między innymi prezydent Andrzej Duda.
Charakter miejski czy ogólnokrajowy?
Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Antoni Szczuciński pyta, na ile będziemy próbowali wyjść poza miasto i nadać uroczystościom charakter ogólnopolski. Dyrektor Makowska informuje, iż do 20 marca gabinet prezydenta wyłoni agencję PR, która ostatecznie zajmie się kampanią promocyjną. - Wówczas będziemy wiedzieć więcej, np. to czy będą to działania lokalne czy ogólnokrajowe – tłumaczy.
Radny Janusz Kapuściński (PiS) zwraca uwagę na to, aby w dniu wydarzeń na budynkach miejskich i państwowych wisiały flagi. Na jeszcze inną rzecz zwraca z kolei uwagę Przemysław Alexandrowicz. - Jeżeli Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca będzie można w tych dniach zwiedzać nieodpłatnie, to należy o tym głośno mówić – stwierdza.
- Może warto pomyśleć o przygotowaniu ulotek z zaproszeniem i informacją o tym, w jakich godzinach otwarte jest muzeum. Wydrukować 2 lub 3 tysiące egzemplarzy i między innymi przekazać do szkół – uważa radny.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO Z POWIETRZEM W POZNANIU?
