LUTY W POZNANIU (26.02. - 28.02.)
Weekend coraz bliżej, warto zatem zastanowić się nad tym, jak go spędzić. Jakieś propozycje? My tradycyjnie przygotowaliśmy pewne podpowiedzi.
Piątek
- Uczta z Rossinim - Mała Msza Uroczysta:
Wystąpią :
Aleksandra KUBAS-KRUK - sopran
Agnieszka REHLIS - mezzosopran
Benjamin BRUNS - tenor
Wojtek GIERLACH - bas
Łukasz Borowicz - dyrygent, prowadzenie koncertu
Początek o 19.00 w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego.
- LSD on CIA - koncert:
LSD on CIA oznacza konflikt pomiędzy wytworami ludzkimi, a ideami chaosu i kontrolą w naszych czasach. Mity na temat początków zawsze traktują o zmianie tych systemów i poczuciu bycia kontrolowanym przez nie. W naszej muzyce jesteśmy miksem tego wszystkiego, anty-strukturą i strukturą, albo chaosem i kosmosem - jak wolicie. Jest w ludzkiej naturze, by postrzegać świat w ten sposób. CIA jest wynikiem idei strukturalności, a LSD jest ucieczką z takiego świata. Oba są materialną formą tych idei, ale oczywiście chaos ma pierwszeństwo. Dlatego nazywamy naszą muzykę LSD on CIA.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 w Meskalinie.
- Mela Koteluk:
W 2012 roku Mela Koteluk wdarła się na polską scenę z pogranicza popu i alternatywy albumem, który pokrył się platyną i za który otrzymała dwa Fryderyki oraz Nagrodę artystyczną Miasta Toruń im. Grzegorza Ciechowskiego. Spadochron, bo tak nazywała się pierwsza płyta w dorobku artystki, była oczywiście dopiero początkiem muzycznej drogi wokalistki. Jej drugi album Migracje trafił na rynek nieco ponad dwa lata po debiucie - dotarł na szczyt zestawienia OLiS-u i również uzyskał status platynowego krążka.
Dzień przed premierą Migracji, Mela Koteluk wystąpiła ostatni raz na deskach warszawskiej Stodoły, promując materiał charakteryzujący się zgrabnym połączeniem akustycznych i syntetycznych brzmień, na tle których słowny realizm ścierał się z abstrakcją, co podkreślało bogate instrumentarium: wiolonczela, flet, saksofon, klarnet czy hang drum. Artystka, której największy przebój Melodia ulotna w serwisie YouTube zanotował już 7 mln odtworzeń, na każdym kroku podkreśla jak ważny jest dla niej kontakt z publicznością na koncertach. Teraz, po prawie półtora roku od ostatniego występu, w Walentynki 2016 roku Mela Koteluk kolejny raz będzie mogła pokazać swoją wyjątkowość w występach na żywo. Po inicjatorce akcji z 2012 roku o wiele mówiącej nazwie Nie bądź dźwiękoszczelny. Wspierajmy żywą muzykę! - nie spodziewamy się niczego innego. Mela Koteluk, która w ciągu swojej krótkiej kariery współpracowała już z Czesławem Mozilem, Fiszem, Danielem Bloomem czy Smolikiem.
Początek o 20.00 w MP2 - Hali nr 2, MTP.
- Sprawdźmy co tam słychać u komika z Aferowymi korzeniami. ;)
Sobota
- Strefa Zabawy- Mały Artysta:
Zajęcia ruchowe z elementami tańca kreatywnego. Tancerz-rzeźbiarz, tancerz-malarz, a może tancerz-poeta? We wspólnej zabawie i pląsach rozwijamy talenty. W czasie zajęć dzieci pozostają pod opieką prowadzących.
Zabawa będzie odbywać się w CK Zamek. Początek o godzinie 11.00.
- Mokradełko:
W oparciu o znakomity tekst reportażystki nominowanej do Literackiej Nagrody Nike Mikołaj Grabowski podejmuje odważną próbę zbudowania panopticum globalnego społeczeństwa zniewolonego socjotechniką i przygotowuje spektakl o niebywale trudnym i ważnym zjawisku społecznym. Reżyser konstruuje oś dramaturgiczną na kanwie literackiej wiwisekcji skupionej wokół historii molestowanej seksualnie Halszki, wywołując tym samym takie tematy, jak odpowiedzialność za milczenie, społeczne wymierzanie kary, przejmowanie stereotypów czy zatajanie… Buduje świat, w którym przez „ogłupienie” i „lęk przed prawdą” bohaterowie dzieła Surmiak-Domańskiej stają się figurami ludzkiej paniki, tchórzliwości, nieumiejętności zrozumienia, braku wiedzy oraz osamotnienia.
Spektakl rozpocznie się o 19.00 w Teatrze Nowym.
- Nie ma jak lata 20., 30:
To spektakl opowiadający o przedwojennej Polsce, składający się z wiecznie żywych przebojów w specjalnych aranżacjach. Przedstawienie wyreżyserowane przez Artura Hofmana, przeniesie widzów w świat kina międzywojennego, ukazując klimat, jaki towarzyszył kultowym scenom odgrywanym przez Eugeniusza Bodo, Lodę Halamę czy Hankę Ordonównę. Scenariusz spektaklu opracował Ryszard Marek Groński, scenarzysta słynnego przeboju filmowego Lata 20., lata 30. Całość musicalu została osnuta wokół wątku kręcenia filmu przez dwóch hochsztaplerów, którzy organizują casting do swojej produkcji. Oglądając na scenie przesłuchania, usłyszymy najbardziej znane piosenki międzywojnia: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "To ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Miłość ci wszystko wybaczy", „Ach, te baby”… Niezapomniane melodie wykona zespół Teatru Muzycznego pod batutą Agnieszki Nagórki. Teksty, muzyka, kostiumy – wszystko przygotowane tak, by móc w pełni przenieść się w tamte, wspaniałe lata...
Początek o godzinie 18.00 w Teatrze Muzycznym.
- Niezwykłe znalezisko:
Niedziela
- Kotka na rozpalonym blaszanym dachu:
„Kotka...” Tennessee Williamsa to przede wszystkim portret zakłamanej rodziny. Z okazji urodzin patriarchy, plantatora miliardera, przyjeżdżają do rodzinnego domu jego dwaj synowie z żonami. Jubilat obchodzi swoje ostatnie urodziny – jest śmiertelnie chory na raka. Nie wie o tym jego żona, nie wie sam chory; wiedzą synowie i synowe. Pomimo wysiłków żony i sztucznie wytwarzanej przez nią świątecznej atmosfery, spotkanie rodzinne przemienia się w awanturę, seans upokorzeń i prania brudów. Tajemnice z przeszłości wychodzą na światło dzienne, frustracje i niespełnione pomysły na życie wybuchają na rodzinnym forum. Starszego syna rodzice traktują jak pomagiera, widzą w nim tylko zatrudnionego przez nich prawnika; on wraz z żoną, matką pięciorga dzieci, całe życie realizuje narzucony mu scenariusz odpowiedzialnego obywatela, godnego następcy ojca. Młodszy syn, uwielbiany przez rodziców, popada w alkoholizm i rujnuje błyskotliwą karierę sportową; opłakuje śmierć rzekomego „przyjaciela” i zmaga się ze swoją tożsamością seksualną. Jego żona, sfrustrowana emocjonalnie i seksualnie, samotna i bezdzietna jest na granicy szaleństwa. Nie daje jednak za wygraną i walczy. O co? O mężczyznę, z którym spędziła lata, o swoją pozycję w rodzinie, wreszcie o majątek, który zostawi po sobie śmiertelnie chory ojciec jej męża./ Kuba Kowalski.
Spektakl rozpocznie się o 19.00 w Teatrze Polskim.
- Młodzi wirtuozi na Szachownicy Starego Browaru:
Aż do wakacji, w każdą niedzielę o godz. 16:00, na Szachownicy Starego Browaru rozbrzmiewać będą utwory w wykonaniu najzdolniejszych uczniów poznańskich szkół muzycznych. Przeplatane będą one występami grywającego przez 20 lat dla światowych elit Sławomira Sikory. "Młodzi wirtuozi na Szachownicy" to siódma edycja wydarzenia, którego pomysłodawcą jest poznański pianista Filip Wałcerz. W tym roku przyjmie ona formułę hołdu składanego wielkim kompozytorom. Cykl rozpocznie się 6 marca o godz. 16:00. Wówczas na Szachownicy rozbrzmią utwory Jana Sebastiana Bacha. W kolejnych miesiącach muzycy dadzą popis twórczości Sergiusza Prokofiewa (3 kwietnia), Johannesa Brahmsa i Roberta Schumanna (29 maja) i Henryka Wieniawskiego (26 czerwca).
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
- Lokalne mapy zagrożeń:
Bezpiecznego i udanego weekendu! :)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
JAKA DEMOKRACJA? CZYJA DEMOKRACJA? DEBATA W TEATRZE 8 DNIA
