W SIERPNIU ZACZYNAMY SZUKAĆ KOREPETYCJI
Przewidywane w programie godziny lekcyjne nie zawsze wystarczają, by dobrze zapamiętać materiał z danego przedmiotu. Raz nam idzie lepiej z matematyki, czasem jest to język polski. Bywa różnie, a wymagany materiał w szkole ma przecież określony czas omawiania. Co zrobić, gdy jest go zdecydowanie za mało?
Alternatywnych rozwiązań tego problemu możemy znaleźć wiele. Ile osób, tyle metod. Wielu na pewno zdecyduje się na najprostszą, choć kosztowną - korepetycje. W sieci pojawiają się liczne ogłoszenia nie tylko studentów poszukujących okazji do dorobienia sobie, lecz także nauczycieli z długim stażem pracy. – Uczę od 25 lat matematyki, gwarantuję wysoką zdawalność matury i poprawy wyników w nauce – zachęca pani Jolanta, nauczycielka jednego z liceów ogólnokształcących w Poznaniu. Z kolei Marcin, student filologii polskiej stawia na prostotę i na pytanie o swoje doświadczenie, zaznacza, oszczędnie dobierając słowa: - Mam duże - czytamy.
Przeglądanie ogłoszeń zajmuje całkiem sporo czasu, ale warto przejrzeć je wszystkie, bo tych kilka pozornie niewiele wnoszących informacji, może pomóc dokonać właściwego wyboru. – I will teach you the Polish language – informuje Marta, która reklamując się częściowo po angielsku, zachęca do nauki języka polskiego na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Czy aby na pewno język obcy pomoże nauczyć się języka ojczystego? – Biegle władam językiem hiszpańskim i włoskim, więc na pewno nauczę cię polskiego! – zachęca Daria, studentka lingwistyki. A może przy okazji pomyślimy o nauce języka obcego?
We wszystkich ofertach można znaleźć również te… online! Taka nauka odbywa się najczęściej za pośrednictwem Skype ‘a, ale jak w taki sposób nauczyć matematyki czy fizyki? Inni z kolei gwarantują dojazd do domu ucznia. - Dla wygody i jeszcze większego zadowolenia z korepetycji – argumentuje Dawid, korepetytor z języka niemieckiego.
Jak wygląda to z perspektywy ucznia?
Wymagania uczniów są różne, ale dobry nauczyciel będzie skłonny dotrzeć do nich, mimo wszystko dotrzeć. Przynajmniej większość nazwisk figurujących na ogłoszeniach właśnie tak głosi. Jakie wymagania mają uczniowie? - Moje korepetycje odbywają się w domu nauczyciela i trwają średnio dwie godziny. Istotną rolę w edukowaniu się gra atmosfera, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać sobie nauczyciela. Jeżeli on w jakiś sposób Cię krępuje, nauka automatycznie idzie ciężej. Myśli się o jak najszybszym zakończeniu lekcji, co sprawia, że trudniej jest skupić się na tłumaczonym materiale. Jeżeli osoba nauczająca ma odpowiednie podejście, nawet ktoś z dużymi ubytkami wiedzy może zrozumieć materiał – twierdzi Magda, licealistka. – Na szczęście udało mi się trafić na odpowiednią osobę, przy której się nie krępuję. Nie ma żadnej presji czy stresu – dodaje.
Z kolei Hania, która już za dwa lata podejdzie do matury zdradza inny, choć sprawdzony system nauki. - Oczywiście, jak większość przyszłych maturzystów myśl o egzaminie niejednokrotnie zdejmuje mi sen z powiek. Boję się, ale nie można dać się zwariować - mówi nam z pogodnym uśmiechem. - Obrałam metodę intensywnego czytania. Nie uczę się "na blachę", tylko dużo analizuję książki i często wracam do tej samej lektury drugi, trzeci raz, aby jak najwięcej zostało w głowie. Pomaga mi jeszcze moja serdeczna przyjaciółka, ma dla mnie wiele cierpliwości i czasu. Uczy mnie nie tylko matematyki, ale również języka angielskiego. Wspólnie uczymy się też historii – wyjaśnia.
Na co przede wszystkim zwraca uwagę korepetytor? – Zwracam uwagę na to, z czym młodzież ma największy problem i ćwiczymy dane zadanie tak długo, aż wiedza nie zostanie w pełni przekazana. Jeśli chodzi o matematykę, to wiadomo, że trzeba ćwiczyć do skutku – mówi Ania. Sonia, korepetytorka części humanistycznej z kolei dodaje, że w przypadku języka polskiego trzeba ćwiczyć, by wyeliminować różne błędy stylistyczne, gramatyczne czy interpunkcyjne. - W nauczaniu angielskiego z kolei najbardziej denerwuje mnie, kiedy uczniowie nie uczą się słówek, gdy o to poproszę. Ciężko wtedy dalej tłumaczyć im materiał i musimy tracić czas na słówka, których przecież nie trzeba tłumaczyć – wspomina.
Warto pamiętać o tym, by nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Jeśli mamy problem z jakimś przedmiotem, lepiej już pomyśleć w wakacje o dodatkowych lekcjach i nie przysparzać sobie dodatkowych zmartwień.
Sprawdziliśmy, jak wygląda cennik godziny zajęć z korepetytorem w Poznaniu.
a) Historii możemy zacząć się uczyć od 35 złotych wtedy, gdy korepetytor decyduje się na lekcje indywidualne. Z kolei dla grup lub zajęć online przewidywana jest cena 25 złotych.
b) Matematyka jest jednym z trudniejszych przedmiotów, dlatego również jej ceny zostały podwyższone. Za normalną lekcję możemy zapłacić od 40 do 80 złotych. Z kolei oferta lekcji za pośrednictwem Skype’a rozpoczyna się już od 30 zł.
c) Cena za sześćdziesiąt minut języka polskiego jest bardzo różnorodna. Możemy na ojczystą mowę wydać od 20 do 90 złotych, natomiast za lekcję online możemy wydać nawet od… 6 złotych!
d) Nauka fizyki również do najtańszych nie należy. Możemy zapłacić za godzinę nauki od 40 do 65 złotych.
e) Chemia, choć dla wielu uczniów tak trudna, będzie chociaż przyjemniejsza dla naszego portfela. Za jedną lekcję zapłacimy od 20 do 40 złotych.
f) Wiedza o społeczeństwie nie jest wcale taka tania. Za godzinę zapłacimy od 45 do nawet 100 złotych.
g) Cennik godziny z językiem obcym, przede wszystkim angielskim, waha się pomiędzy 25 a 70 złotych.