GDZIE BYŁY TELEFONICZNE BUDKI I KTO CZEKAŁ NA STACJONARNY KILKA LAT
Wzrost użytkowników telefonów stacjonarnych zanotowano dopiero w latach dziewięćdziesiątych, wraz z uwolnieniem rynku w ogóle, w ciągu dekady przybyło trzy razy więcej linii telefonicznych, niż przez poprzedzające ją 45 lat.
DANCINGI CZY KAWA? MARAGO CZY ADRIA?
Kawiarnia czy dancing? Marago czy W-Z? Były jeszcze „Uśmiech” i „Santos” Na deser Adria i wiele wspomnień.
DAWNA ŚRÓDKA NA ZDJĘCIACH
Dzięki uprzejmości Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria otrzymaliśmy klika zdjęć z dawnej Śródki. Zobaczcie jak wyglądała w dawnych czasach! Na zdjęciu m.in trolejbus.
CHARLIE, PASCAL, MAKŁOWICZ - JAKI JEST ICH PRZEPIS NA ŚWIĄTECZNĄ POTRAWĘ?
Kanadyjczyk, Francuz i Polak. Trzej mistrzowie kuchni, trzy różne style gotowania. Każdy z nich zdradził nam jeden przepis, który możecie wykorzystać w te święta. Choć, jeśli trzymać się tradycji, to nie wszystkie w wigilię.
PŁYWALNIA NA NIESTACHOWIE, KARPIE PRZY NIESTACHOWSKIEJ
Każdy mieszkaniec jechał tą drogą. Wielu oglądało się nie wierząc, że ponad baseny ze świeżymi rybami wystaje betonowa wieża dla skoczków. Oto opowieść o fragmencie ul. Niestachowskiej w Poznaniu.
PIERWSZY STRIPTIZ, GORZELNIA I SZKOŁA, CO STAŁA SIĘ STAJNIĄ
Szkoła, w której podczas wojny mieszkali robotnicy przymusowi dziś jest schroniskiem. Natomiast tuż nad Jeziorem Strzeszyńskim w restauracji Oaza pojawił się pierwszy w powojennym Poznaniu striptiz. Zapraszamy na drugą część historycznej wędrówki po Strzeszynie.
ZBIGNIEW WODECKI: CZY PAŃSTWO O MNIE ZAPOMNIELI?
Zbigniew Wodecki zdradza dlaczego nie mógłby rapować z Peją, choć zaśpiewał jego piosenkę, jak działa show biznes oraz jaka będzie jego nowa płyta!
PRZYŁĄCZONO JUŻ JEŻYCE I WILDĘ, POTEM RATAJE CZY DĘBIEC.
Przed I wojną światową powiększono Poznań. Przed drugą także. Chciano włączyć 17 wsi, Rada Ministrów dała zgodę na siedem. Jak to się odbyło?
CZY W POLSCE POWINNIŚMY MIEĆ WOLNY I ŁATWY DOSTĘP DO BRONI PALNEJ?
Gdy w Stanach Zjednoczonych coraz głośniej mówi się o potrzebie wprowadzenia kontroli broni, w Polsce obowiązuje trend odmienny. Środowiska prawicowe, po wydarzeniach we Francji, głośno zaczęły domagać się wolnego dostępu do broni. Dlatego, gdy zadzwonił do mnie doktor Sokołowski z AWF, natychmiast zgodziłem się na udział w ćwiczeniach grup dyspozycyjnych ze strzelania ostrą amunicją!
SKOK ZE SPADOCHRONEM CZY ZWIERZENIA PRZY WINIE? JAK PRZYSZŁE PANNY MŁODE SPĘDZAJĄ WIECZÓR PANIEŃSKI?
Pomysłów jak spędzić ten wieczór jest wiele. Niekoniecznie trzeba decydować się na imprezę w klubie, limuzynę czy dobrze zbudowanego, tańczącego mężczyznę przebranego do pewnego momentu, przykładowo za policjanta. Coraz więcej dziewczyn decyduje się na przyjęcia kameralne. Inne stawiają na oryginalność. Są też takie pary, które wcale nie chcą rozdzielać się na ten ostatni „wolny” wieczór.
SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA: NAJWIĘKSZYM SKARBEM JAKI MAMY SĄ OTACZAJĄCY NAS LUDZIE!
Sebastian Karpiel Bułecka opowiedział nam o jego rozumieniu miłości, o specjalnej atmosferze towarzyszącej powstawaniu płyty „Boso” oraz o wydarzeniu muzycznym jakie ma miejsce, gdy spotykają się dwa zespoły z otwartymi głowami.
CMENTARZ NA SAMOTNEJ W OPŁAKANYM STANIE
Sprawa nekropolii przy Samotnej poruszana była juz kilka lat temu przez media, chodziło o zdewastowane groby i zapuszczony teren. Dziś cmentarz ten lepiej nie wygląda. Dalej nie ma ogrodzenia, jest za to wybiegiem dla psów i miejscem ognisk przy piwie.
CZY NASZ ŚWIAT MUSI EKSPLODOWAĆ? WYWIAD Z PIOTREM ROGUCKIM
„J. P. Śliwa”, to niezwykłe przedsięwzięcie wymagające od publiczności czegoś więcej niż tylko słuchania. O tym wszystkim opowiada Piotr Rogucki.
ROMAN KOSTRZEWSKI WOKALISTA KAT&RK: JEŻELI KTOŚ ZNA HISTORIĘ KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO, TO POWINIEN SIĘ GO BAĆ!
Już w niedzielę w klubie Blue Note zabrzmią niepohamowane dźwięki najlepszych utworów kultowego zespołu KAT. Roman Kostrzewski opowiada dlaczego Tina Turner dała mu siłę, jak to jest być starym satanistą oraz dlaczego można zakochać się w metalu.
TOWARZYSZ KARP
Polską nadal rządzą komuniści. O ich największym sekrecie, który sprawia, że wszyscy nadal kultywujemy tradycje poprzedniego ustroju, postaram się pokrótce opowiedzieć - pisze red. Marek Mikulski.
TYLKO JA I MAG 98, CZYLI CZY POWINNIŚMY MIEĆ WOLNY DOSTĘP DO BRONI W POLSCE? (CZĘŚĆ 2)
Pistolet MAG 98 jest ciężki i zimny, o wiele cięższy od plastikowych atrap, którymi bawiłem się jako dziecko. Pierwszą myślą, jaka naszła mnie w momencie uniesienia broni, było to, że trzymam w rękach śmierć. A grobowe zimno metalu podkreślało tylko potworność rzeczy, którą trzymałem w rękach. Miałem wtedy tętno pewnie z 220. Serce waliło mi jak dzwon kościelny. Właściwie w pewnym momencie nie czułem pod stopami podłogi. Miałem wrażenie jakbym unosił się lekko nad nią.
W DZISIEJSZYCH CZASACH MAMY PROBLEM ZE ŚMIERCIĄ
Żałoba kiedyś i dziś - czy są jakieś różnice? Dlaczego po śmierci członka rodziny zasłaniano lustro i zatrzymywano zegar? I co mogło oznaczać rycie kreta pod progiem domu? O kwestiach związanych ze śmiercią i żałobą rozmawialiśmy z Ewą Zys.
PRZEDŁUŻAMY ŻYCIE A NIE CIERPIENIE
W tych dniach wszyscy myślimy o naszych bliskich zmarłych. Na śmierć często patrzymy jednak przez pryzmat cmentarzy, zniczy, kwiatów i wieńców. My przy okazji święta zmarłych postanowiliśmy porozmawiać o typowo ludzkim wymiarze śmierci. O przeżyciach ostatnich godzin życia, o dramatycznej świadomości braku możliwości medycznej pomocy i samotności, która niestety często towarzyszy w tych najgorszych chwilach. O tym wszystkim, a także o kłopotach finansowych związanych z opieką paliatywną opowiada nam założyciel Hospicjum Palium, prof. Jacek Łuczak.
WEEKEND POZA WIELKOPOLSKĄ. CO WARTO ZOBACZYĆ?
W tak słoneczne dni jak dzisiaj nie warto siedzieć w domu. Może wypada poza miasto? Gdzie warto się wybrać? Postaramy się nieco podpowiedzieć.
M.WALAS O CENZURZE W TEATRZE, PROTESTACH KOD I SPEKTAKLU "SPISEK SMOLEŃSKI"
Małgorzata Walas - dziś aktorka, reżyserka, instruktor teatralny. Kiedyś działaczka opozycji, współautorka audycji radia „S”, kolporterka prasy zakazanej. I wtedy i dzisiaj zwolenniczka zwalczania propagandy. W rozmowie z nami opowiada o realiach czasów komuny, nastrojach społecznych i o wyzwaniach, które dziś stoją przed teatrem.
M.KRAJEWSKI: W MOJEJ PRACY NIEODZOWNE SĄ PASJE, RODZINA I PRZYJACIELE
Maciej Krajewski znany jest poznaniakom lepiej jako Łazęga poznańska. Energię i zaangażowanie dzieli pomiędzy swoich pacjentów a fotografowanie. W rozmowie z nami opowiada m.in. o swoich wyborach, pracy i zatrzymywaniu historii w obiektywie aparatu.
NAJKRÓTSZA DROGA DO INDII
Autostopem przez Irak, Iran i Pakistan dotarł do Indii. Jako pierwszy Polak od wielu lat przekroczył granicę Pakistanu od Irańskiej strony. Tomasz Korgol przemierzył już 46 krajów na czterech kontynentach. Wczoraj na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych opowiadał o swej ostatniej podróży.
ŚLUB KOŚCIELNY W PLENERZE. WEDŁUG PRAWA - TAK. W PRAKTYCE - NIE.
Od lutego ubiegłego roku prawo zezwala na zawieranie związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego. Według prawa kanonicznego ślub w plenerze również jest dozwolony. Należy tylko uzyskać zgodę arcybiskupa. I tu zaczynają się schody. Bowiem to co jest możliwe w teorii, nie jest możliwe w praktyce.
W SIERPNIU ZACZYNAMY SZUKAĆ KOREPETYCJI
Przewidywane w programie godziny lekcyjne nie zawsze wystarczają, by dobrze zapamiętać materiał z danego przedmiotu. Raz nam idzie lepiej z matematyki, czasem jest to język polski. Bywa różnie, a wymagany materiał w szkole ma przecież określony czas omawiania. Co zrobić, gdy jest go zdecydowanie za mało?
ZBUDOWAĆ TEATR OD NOWA
Ze wstępnych analiz wynika, że aby stworzyć idealny model Teatru Muzycznego, trzeba zbudować go od nowa. Na ostatnim Posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki dyskutowano m.in. o tym jakiej powinien być wielkości i jaki jest jego potencjał rozwojowy. Poruszono także kwestię lokalizacji.
ZDOBYĆ RYSIA
Praca w biurze, od poniedziałku do piątku za dwa i pół tysiąca miesięcznie, bez doświadczenia. Brzmi jak marzenie?
LOTNISKO WE WSI ŁAWICA DAWNIEJ DALEKO OD MIASTA
Nikt nie przekraczał norm hałasu. Była duma i jedne z pierwszych lotów zagranicznych. Dawniej oddalone od zabudowań lądowisko służyło wojsku, aeroklubom i poczcie.
R.KUBICKI: IMIGRANCI Z BLISKIEGO WSCHODU TO KLĘSKA ŚWIATOWYCH ELIT POLITYCZNYCH
Sprawa uchodźców wkraczających do Europy jest dla niej samym coraz większym problemem. Nie dość, że ich sprawa wywołuje nieporozumienia między krajami Europy, to również i w narodzie. Zdaniem etyka, prof. Romana Kubickiego współistnienie ze sobą różnych kultur wzbogaca i rozwija. Trudno jednak może być o taką postawę w społeczeństwie monokulturowym, takim jak polskie.
Ł. JAKÓBIAK: CZĘSTO TRZEBA OSIĄGNĄĆ DNO, ŻEBY PÓŹNIEJ ZREALIZOWAĆ MARZENIA
Łukasz Jakóbiak to jedna z największych gwiazd polskiego internetu. Kuba Wojewódzki w „Polityce” pisał kiedyś o nim, jako o potencjalnym swoim następcy. Przy okazji dzisiejszego wystąpienia na Inea Stadion podczas eventu "Życie bez ograniczeń" Jakóbiak opowiada nam o tym jak spadając na dno osiągnął szczyt oraz dlaczego warto marzyć i co zrobić, żeby te marzenia zrealizować.
POZNAŃ MIASTEM MUZEÓW
Czy ktoś korzystał z Poznańskiej Karty Turystycznej? Dzięki niej muzea, restauracje i obiekty rekreacyjne są tańsze lub bezpłatne.
TITUS Z ACID DRINKERS: NASZA NOWA PŁYTA TO BĘDZIE PO PROSTU KOP W PAPĘ!
Już w niedzielę Acid Drinkers nawiedzą nasze miasto. W ramach Headbanger's Delight Tour 2016 zagrają w klubie Blue Note. Nam Titus opowiedział o nadchodzącej nowej płycie, początkach zespołu i poznańskich korzeniach Kwasożłopów!
JEDEN POZNAŃ WIELE WYZNAŃ
Oprócz przeważającej liczby katolików w naszym mieście znaleźć można również ewangelików, prawosławnych, wyznawców islamu oraz judaizmu. Postanowiliśmy sprawdzić jak oni obchodzą Wielkanoc lub jakie święta obchodzi się w ich religiach.
JESTEM W SWOIM CZASIE, W SWOIM MIEJSCU, W SWOJEJ SKÓRZE
Była zwykłą nastolatką, przyjaźniła się z dziewczynami, miała chłopaka. W pewnym momencie poczuła, że coś jest nie tak, że się męczy, że przybiera pewną formę. Aż w końcu zrozumiała. I wyszła z szafy. O tym jak przeszła coming out opowiedziała nam Karolina Niedźwiecka – księgowa , filolożka, członkini Grupy Stonewall, miłośniczka kotów.
POZNAŃSCY KSIĘŻA EGZORCYŚCI
Mówienie językami, nieludzko wykręcone ciało, rzucanie obelgami i samookaleczenie. Taką wizję opętania zakorzenił w naszych umysłach film Williama Friedkina, klasyk horroru pod tytułem „Egzorcysta”. Postanowiłem sprawdzić, czy w Poznaniu są egzorcyści i czy w naszym mieście również odbywają się kontrowersyjne rytuały wypędzenia złych duchów.
PLUJĘ PRAWDĄ A OCZEKUJE SIĘ, ŻEBYM CZAROWAŁ ŚMIECHEM!
Mariusz Kałamaga naszej redakcji zdradził dlaczego zamienił kabaret na stand up i skąd w nim tyle lokalnego patriotyzmu. Na koniec splunął odrobiną prawdy na temat ludzi, którzy nami rządzą.
ZDARZA MI SIĘ TĘSKNIĆ ZA POZNANIEM
Adam Nowak wokalista Raz Dwa Trzy opowiedział nam kiedy przestaje tęsknić za Poznaniem, dlaczego artysta jest jak kelner a jego zespół nie bawi się podczas koncertów.
ZNALAZŁEM SIĘ W ŚWIECIE ZOOLOGICZNYM PRZEZ PRZYPADEK!
X i Y od prawie roku prowadzą fanpage poznańskiego ogrodu zoologicznego. Przez niestandardowe podejście, piękne zdjęcia i niesamowite poczucie humoru zdobywają rzesze fanów. Wykreowali też takie gwiazdy jak Elvis, Szogun czy Gwiazdeczka.
ROMOWIE - CORAZ WIĘKSZA MNIEJSZOŚĆ W POZNANIU
Ważne byśmy wiedzieli, że ze strony Romów, których spotykamy w galeriach handlowych czy innych miejscach publicznych nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Mają swój język i kulturę. Musi minąć jeszcze wiele lat by widoczne były skutki asymilacji. Jeśli my będziemy szanować, sami będziemy szanowani – zaznaczyła w rozmowie z nami Anna Markowska.
CORAZ WIĘCEJ GRAFFITI W MIEŚCIE
Dwa lata temu miasto Poznań zorganizowało program „Poznań promuje sztukę, nie wandalizm”. Celem projektu było wdrożenie postaw odpowiedzialności wśród młodych ludzi, wzbudzenie reakcji na przejawy wandalizmu, wskazanie środowisku twórców graffiti miejsc, gdzie mogą tworzyć bez ograniczeń. Jakie rezultaty przynosi projekt? Budynki nabrały nowego, świeżego wyrazu, ulice nie odpychają szarością. Czy miasto wykorzysta ten potencjał?
NIE JESTEM TAKI BARDZO WYBUCHOWY
CeZik, czyli Cezary Nowak. Brzdąka, stuka, huczy i wyje. Od 2009 roku swoją twórczość publikuje w Internecie. Najpopularniejsze filmy zostały wyświetlone kilka milionów razy. Chłopak, który zamiast narzekać na hejterów, wykorzystuje ich komentarze jako słowa do utworu, który następnie nagrywa. W rozmowie z nami opowiada o nietypowych umiejętnościach, jakie posiada i wspomina początki swojej kariery.
ŻYCIE PO REWOLUCJACH GESSLER W POZNANIU
- Pierwsze trzy miesiące po rewolucjach były naprawdę dobre. Sukcesem było też samo dostanie się do programu telewizyjnego – komentuje jeden z właścicieli restauracji po rewolucjach Magdy Gessler.
METODA IN VITRO W POZNANIU. CZY JEST MOŻLIWE SAMORZĄDOWE WSPARCIE?
Niech małżeństwa dotknięte krzyżem bezdzietności nie ulegają pokusie użycia złych i niegodnych metod poczęcia dziecka – głosił niedawno arcybiskup Stanisław Gądecki. Sprawdziliśmy, jak w Poznaniu wygląda rządowy program in vitro. Zapytaliśmy również naszych miejskich radnych, czy podnieśliby rękę w głosowaniu nad samorządowym wsparciem tej metody.
OŚLE JAJA
Z drobnej przyjemności wynikła grubsza afera. Niczym Romeo i Julia, kochające się osły zostały rozdzielone. Obecnie dzięki wstawiennictwu portalu sympatia.onet.pl kochankowie znów znajdują się w jednej klatce. A my pytamy i sprawdzamy, gdzie leżą granicę absurdu oraz czy osłom nie wolno kochać?