WILDA ZABŁYŚNIE JUŻ DZIŚ! NEON DAWNEGO KINA POWRACA!
Uroczyste rozświetlenie to symbol zmian, to dowód na energię lokalnych społeczności i proces jednoczenia się mieszkańców. Dzielnica odcina się, od ponurej przeszłości.
Życie w tej dzielnicy nabiera tempa. Zieliniec powstał i okazał się sukcesem, Pomysłów jest więcej. Od Plaży do toru dla rolkarzy. Nie wszystkie jednak mają szansę powodzenia. - Bardzo wiele osób mieszkających w tej dzielnicy pragnie, by ich pomysły były realizowane – przyznaje Adam Babicz. Przewodniczący Rady Osiedla Wilda. – Plotki o niebezpieczeństwach na Wildzie to nieprawda. Teraz według raportów policji to najbezpieczniejsza dzielnica w mieście – uzupełnia Babicz
Neon
Rozświetlenie tego symbolu, reklamy pierwszego powojennego kina w naszym mieście zgromadzi sporą liczbę gości. Jest to także kolejny krok, dokonany w ramach projektu neoWILDA.
Organizatorzy przypominają, że najważniejszym założeniem nie jest, wizualne uatrakcyjnienie centrum miasta. Ten symbol ma jeszcze bardziej pobudzać mieszkańców do działania, na rzecz własnej dzielnicy i pokazać, że elementy wizualne, realizowane zgodnie z literą prawa, mogą wówczas stanowić punkt oparcia i źródło inspiracji dla mieszkańców Wildy. - Chcielibyśmy, aby odtworzenie części neonowego napisu, który kiedyś zdobił zadaszenie nad wejściem do kina, zdemontowanego wraz z pojawieniem się nowego użytkownika, stało się symbolicznym gestem odradzającej się dzielnicy – Tłumaczyła na łamach tvn 24 Marta Milczarek z fundacji SPOT. Nie będzie to jednak taki sam napis, jak ten który widniał nad kinem - Nowy neon ma się nieco różnić od oryginału. Planujemy odtworzenie tylko napisu "Wilda". Projekt techniczny napisu wykonała firma zewnętrzna, która wcześniej była odpowiedzialna za montaż neonu „Kino Wilda Kino” – dodała.
Dzieje się coraz więcej
Główne arterie dzielnicy Wilda: ulica 28 czerwca 1956, Wierzbięcice i Górna Wilda to arena ożywionej działalności. Plastyk Miejski Piotr Libicki, otwarcie wypowiedział wojnę, skierowaną przeciw chaotycznym i nielegalnym reklamom. Wspomniana dzielnica to także zbieranie doświadczeń i wzorców postępowania. – Wzięliśmy „na warsztat” te ulice i planujemy pokazać jak wygląda dzielnica bez reklamowego chaosu – wspominał na łamach mediów Libicki. Pomysłów by dzielnica odżyła, jest wiele, wiele więcej. – Ten wdzięczny symbol, wspiera pozostałe projekty. Wykłady i warsztaty oraz wspomnienia o tym, jak Wilda wyglądała kiedyś to pozostałe aspekty. Wiele osób stanowi serce wydarzeń. Marcin Grześkowiak opowiadał na przykład niedawno, o dwóch falach neonizacji – uzupełnia Marta Milczarek ze SPOT.
W tej dzielnicy ciekawych organizacji jest więcej. Wilda na Glanc, to jedna z nich. Są też nazwiska. Marcin Grześkowiak, Dorota Bonk – Hammermeister, czy Jakub Głaz. Wspiera ich wszystkich Plastyk Miejski, a w finansowaniu idei uzupełnia Urząd Miasta.
Rozświetlenie neonu, rozpocznie się uroczyście o 18:00. Dzisiaj. Pojawi się tam wiele osób wspierających lokalne społeczności. Będzie „Wiara” z Wildy i ze SPOT. Będzie również wiceprezydent Jaworski.
----------- Edycja-----
A tak prezentuje się film z rozświetlenia neonu!