BEZPIECZNY BIZNES CZYLI JAKI?
Do 1986 roku sprawował urząd wojewody poznańskiego. Później był związany z działalnością biznesową. Obecnie stoi na czele Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. O tym, w co warto inwestować w Poznaniu oraz czy młodym osobom jest łatwo założyć własny biznes, rozmawialiśmy z dr Marianem Królem.
Anna Kowalewska: W co warto inwestować w stolicy Wielkopolski?
Marian Król: Władze miasta powinny dbać o centrum żeby było przyjazne dla ludzi i jednocześnie otwarte. Bo dzisiaj centra miast umierają na całym świecie. W Europie jeszcze co prawda nie jest najgorzej. Władze z zależną dbałością muszą pamiętać o centrach swych miast. Drugi problem w Poznaniu to wyrażne zwiększenie budownictwa socjalnego. Po to, aby ułatwić młodemu pokoleniu stworzenie własnego domu i zaplecza rodzinnego.
Młodym osobom nie jest łatwo na rynku pracy. Tym bardziej, jeżeli zechcą założyć swój własny biznes. Jakie czyhają na nich problemy?
Założyć firmę jest stosunkowo łatwo. Na początku są problemy finansowe. Najtrudniej jest wtedy, kiedy człowiek nie ma rozbudowanych kontaktów biznesowych. Po kilku latach pracy w danej dziedzinie jest to już łatwiejsze. Taki już bardziej doświadczony młody człowiek wie już, jakie są szanse i zagrożenia. Wtedy biznes staje się bezpieczniejszy.
Bezpieczniejszy, czyli jaki?
Biznes w miarę bezpieczny to taki, w którym wystarczy na pokrycie kosztów i jeszcze jest mała nawiązka. To taki biznes, do którego nie trzeba dokładać.
Trzeba umieć zarządzać pieniędzmi
Do 1986 roku sprawował Pan urząd wojewody poznańskiego. Czy pełnienie tak ważniej funkcji miało wpływ na późniejsze decyzje związane z działalnością biznesową? Czy piastując tak ważny urząd, posiadł Pan cechy, które przydały się właśnie w biznesie?
Te cechy to na pewno umiejętność zarządzania zasobami i zespołami ludzkimi. Umiejętność współpracy z ludźmi. Kolejnym z elementów jest zarządzanie publicznymi pieniędzmi. Można powiedzieć, że to są podstawy stworzenia normalnego biznesu.
I na sam koniec chciałabym zapytać o samo wydarzenie przyznawania srebrnego Medalu Hipolita „Labor Omnia Vincit”.
My od 2005 roku wręczamy medal dla osób, które wpisują się w idee pracy organicznej. Obowiązuje taka zasada, że osoby publicznego zaufania składają wnioski i mogą zgłaszać do nas ten sposób swoich kandydatów do otrzymania medalu. Sami laureaci mogą także zgłaszać kolejne osoby. Dbamy o pewną jakość osób nagrodzonych. Jest on przyznawany nie tylko poznaniakom, ale również osobom z zagranicy. Generalnie ludziom nauki, kultury i biznesu.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WILDA ZABŁYŚNIE JUŻ DZIŚ! NEON DAWNEGO KINA POWRACA!
