CZY W FORCIE Va POWSTANIE DYSKOTEKA? JEST ODPOWIEDŹ!
Radny Michał Boruczkowski zaproponował, aby w Forcie Va powstał klub dyskotekowy. Jego zdaniem taki obiekt mógłby stać się prawdziwym królestwem tzw. melanżu. Do sprawy odniósł się prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.
Zdaniem radnego mury oddzielające wnętrze pomieszczeń od zewnątrz byłyby naturalnym tłumikiem głośnej muzyki. - Możliwe, że wewnętrzny wystrój historyczny Fortu, mógłby po części zostać wykorzystywany jako wystrój klubu, to zaś mogłoby dodać waloru edukacyjnego do rozrykowego. Dzięki wielości pomieszczeń, w jednym czasie w Forcie Va mogłyby odbywać się z różną muzyką – przekonywał w interpelacji.
Michał Boruczkowski (PiS) zwraca także uwagę na położenie fortu – na granicy między Piątkowem a Winogradami. Uważa on, iż dzięki temu młodzi ludzie z obydwu dzielnic mogliby łatwo dotrzeć do klubu znajdującego się wtym miejscu. Pisaliśmy o tym wcześniej.
W odpowiedzi na tę interpelację Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” poinformowało, że obiekt Fortu Va jest wykorzystywany przez użytkownika na cele edukacyjne i turystyczne oraz poddawany stopniowej renowacji w porozumieniu z właściwymi organami ochrony zabytków. Ponadto stanowi on cenne siedlisko nietoperzy i w ocenie właściciela pogodzenie działalności dyskoteki z ochroną nietoperzy nie jest możliwe. - Ocenę tę potwierdzają przypadki innych fortów, gdzie organizowano dyskoteki (VI i VII). Po rozpoczęciu takiej działalności liczba nietoperzy spadła do około 25 procent z lat poprzednich – czytamy.
„Fort ten został też w czasie wojny częściowo zniszczony i niektóre jego fragmenty mogą stwarzać zagrożenie dla penetrujących je ludzi”
Radny w interpelacji wskazał na przykład pubu w fortyfikacji przy ul. Powstańców Wielkopolskich – tutaj PTOP „Salamandra” zaznacza, iż jest to niewielki fragment (blokhauz przeciwskarpy) bastionu twierdzy poligonowej – obiektu wysadzonego i w większości zasypanego na początku ubiegłego wieku, który nigdy nie stanowił istotnego zimowiska nietoperzy. W przypadku Fortu Va sprawa wygląda inaczej. - Biorąc pod uwagę miejsca wybierane przez różne gatunki nietoperzy w tym forcie, nie da się racjonalnie rozdzielić przestrzennie i skutecznie odizolować działalności klubu dyskotekowego od pomieszczeń zajmowanych przez nietoperze. Nie można też tych rodzajów użytkowania rozdzielić czasowo – brzmi odpowiedź.
- Dyskoteki odbywają się przede wszystkim wieczorami i nocami. Głównym okresem dyskotek jest karnawał – czas zimowania nietoperzy, podczas którego należy im zapewnić spokój oraz stabilne warunki pod względem wilgotności i temperatury. Dopuszczalną formą zabaw tanecznych mogłyby być więc sporadyczne imprezy poza sezonem przebywania w forcie nietoperzy, nie wymagające jakichkolwiek modyfikacji mogących trwale wpłynąć na mikroklimat wnętrza – czytamy. - Omawiany obiekt jest ponadto fortem pomocniczym, który ma znacznie mniej pomieszczeń niż forty główne (VI czy VIII) i nie ma dużych sal. Charakteryzuje się też niską temperaturą i wysoką wilgotnością. Fort ten został też w czasie wojny częściowo zniszczony i niektóre jego fragmenty mogą stwarzać zagrożenie dla penetrujących je ludzi – informuje prezes PTOP „Salamandra”.
Jednocześnie zaznacza on, iż nawet gdyby dostosowanie niektórych pomieszczeń fortu do działalności klubowej było możliwe, to należy liczyć się z dużymi kosztami takiej adaptacji i późniejszej działalności. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że zimowisko w tym obiekcie jest chronione także na podstawie prawa Unii Europejskiej.
„Uznanie prowadzenia klubu dyskotekowego jako formy działalności kulturalnej rodzi uzasadnione wątpliwości”
Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski informuje natomiast, iż w kwestii przejęcia na własność Miasta Poznania części lub całości budynku Fortu Va – w obecnym porządku prawnym utworzenie klubu dyskotekowego (prowadzonego przez podmiot prywatny) trudno uznać za cel publiczny uprawniający do wywłaszczenia. - Nabywanie nieruchomości do zasobu Miasta podlega analizie zasadności. Nabycie może nastąpić, gdy nieruchomość przeznaczona jest na cel publiczny oraz zadanie własne gminy.Uznanie prowadzenia „klubu dyskotekowego” jako formy działalności kulturalnej rodzi uzasadnione wątpliwości, wobec czego brakuje podstaw do nabycia nieruchomości do zasobu Miasta Poznania – podkreśla.
Prezes PTOP „Salamandra” zapewnia jednak, iż Towarzystwo jest otwarte na dyskusję dotyczącą możliwych zmian czy urozmaicenie oferty kulturalnej lub oświatowej w obiekcie, po zapewnieniu środków finansowych na ich realizację.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
POGODA NA NAJBLIŻSZE DNI
