KONTROLA AUTOKARU PRZED WYCIECZKĄ DZIECKA. JAK TO ZGŁOSIĆ?
Wakacje tuż tuż, a co za tym idzie - wyjazdy na kolonie i obozy. Jeśli Twoje dziecko wybiera się na wycieczkę lub letni wypoczynek, warto przed wyjazdem sprawdzić, w jakim stanie jest pojazd, którym odjedzie.
Łyse opony, pęknięte szyby. Ten autokar nie pojedzie
Bezpieczeństwo jest najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o udane wypoczynek. Autokar, który na pierwszy rzut oka jest odpowiednio przygotowany do przewozu dzieci musi być wyposażony w wyjścia awaryjne , do których pasażerowie mają swobodny dostęp, mieć na pokładzie dwie gaśnice i obowiązkowo apteczkę pierwszej pomocy. Jeśli pojazd ma przewozić dzieci i młodzież do 18 roku życia, z przodu i tyłu pojazdu powinny znaleźć się odpowiednie oznaczenia. Autokar powinien mieć również aktualne badania techniczne, które przeprowadza się co pół roku. To na początek. Aby nabrać pewności, że dzieciom w trakcie drogi nic nie grozi, należy pomyśleć o przeprowadzeniu kontroli przez Inspektorat Transportu Drogowego lub Policję. Na co opiekunowie powinni zwrócić uwagę? – Oprócz tego w jakim stanie ogólnym jest autokar, czy nie jest na pierwszy rzut oka „zużyty” niepokój powinny wzbudzić „łyse” opony, popękane szyby. Autokar nie może wyruszyć w trasę w takim stanie. – informuje Piotr Laskowski, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu.
Skontroluje ITD i Policja
Kontrole pojazdów w Poznaniu z reguły przeprowadzane są przy siedzibie WITD przy ulicy Szwajcarskiej. Są one nieodpłatne, wystarczy odpowiednio wcześnie się zgłosić. W sezonie wakacyjnym z uwagi na ich większą liczbę, zgłoszenie powinno wpłynąć co najmniej na tydzień przed wyjazdem. Oprócz kontroli autokaru, możemy poprosić również o skontrolowanie czasu pracy i trzeźwości kierowcy. Zgłoszeń można dokonywać telefonicznie pod numerem telefonu 61 656-77-11 (w godzinach pracy urzędu) lub drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. – Z roku na rok świadomość i troska opiekunów rośnie. Kontroli przeprowadzanych przez nas jest coraz więcej. Od 2003 roku prowadzimy akcję Bezpieczny Autokar, w ramach której sprawdzamy sprawność pojazdów. Ferie i wakacje są okresem kiedy tych kontroli jest zdecydowanie więcej- podkreśla Piotr Laskowski. Podczas tegorocznej akcji Bezpieczny Autokar Ferie 2017, ITD w całej Polsce skontrolował prawie 800 autokarów. W rezultacie nałożono 104 mandaty karne, zatrzymano 35 dowodów rejestracyjnych, a 6 pojazdów nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. Wszyscy kierowcy poddani kontrolom byli trzeźwi.
Dodatkowe informacje na temat pojazdu, którym dzieci wyjeżdżają na upragnione wakacje opiekunowie mogą zdobyć również sami w serwisie BezpiecznyAutobus.gov.pl. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego autokaru dowiemy się, czy posiada on ubezpieczenie OC, ważne badanie techniczne, jaka jest dopuszczalna liczba miejsc i masa pojazdu, jaki był stan licznika autokaru podczas ostatniego przeglądu technicznego.