CYRYL POZNAŃSKI CZYLI ZDJĘCIA, HISTORIE, PREZYDENT I KAWIARNIA

wiec wyborczy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Poznaniu w hali widowiskowo-sportowej "Arena" /28.04.1989 źródło:http://cyryl.poznan.pl
Cyryl Ratajski to legendarny już prezydent miasta z okresu międzywojennego. Od 1922 roku, to znaczy od momentu objęcia urzędu…
Za czasów jego prezydentury udało się zrealizować wiele pionierskich inwestycji. Przyłączano dzielnice do obszaru miasta. Wybudowano elektrownię, most Chrobrego, pierwszą w kraju (!) linię trolejbusową i trasy tramwajowe. Powstała także w Poznaniu, najnowocześniejsza spalarnia śmieci i chlubą miasta była Powszechna Wystawa Krajowa.
„Na przekór wątpiącym i zrozpaczonym, na przekór hamulcom życia narodowego. Powszechna Wystawa ma wykazać bezcenne siły twórcze narodu, jego zdolność do największych wysiłków, jego zmysł organizacyjny coraz doskonalszy i płodność ducha niezwykłą” - Tak wystawę na terenie Targów Poznańskich otwierał Prezydent Ratajski, jak czytamy w książce Andrzeja Zarzyckiego „Cyryl Ratajski 1875-1942”
– Była ewenementem kulturalnym, towarzyskim, ekonomicznym, jednym słowem ewenementem pierwszej klasy – pisał w tamtym czasie poeta Jarosław Iwaszkiewicz o Wystawie Powszechnej.
Obecny Prezydent
Ryszard Grobelny ubiega się o reelekcję. Chwali się budżetem na łamach mediów. - Korzystamy z rozwoju gospodarczego w Polsce. Dzięki temu mamy nieco większe dochody bieżące, a przede wszystkim z funduszy europejskich. Realizujemy spalarnię śmieci, która jest przedsięwzięciem bardzo zaawansowanym. Z tego tytułu spodziewamy się około 300 mln zł. To pozwala na większe niż w poprzednich latach wydatki, a na dodatek na spłatę części zadłużenia – uzupełnia.
Dalej patrząc, obecny zarządca miasta kusi nas chodnikami, równymi niczym niemieckie autostrady. – Na oficjalnych spotkaniach i tak po prostu na ulicach mieszkańcy mówią mi wprost, że ważne są dla nich zarówno wielkie jak i małe zmiany w Poznaniu. Chcą budowy Nowonaramowickiej i komunikacji miejskiej w tej części miasta. Chcą też równych chodników. – pisał nie tak dawno prezydent, na swoim profilu na portalu społecznościowym.
Na szczęście w Poznaniu wciąż jest CYRYL. Czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań. To pracownia digitalizacyjna i prężnie działający portal, na którym są dostępne dokumenty, zdjęcia, prezentacje multimedialne i filmy, traktujące o historii miasta i widziane oczami mieszkańców. W panującą burzę polityczną wpisuje się świetnie wystawa fotografii Jana Kołodziejskiego „Wybory 1989”. – Publikowane zdjęcia, odsłaniają kulisy działalności poznańskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, związane z wyłonieniem miejscowych kandydatów w zbliżających się wyborach parlamentarnych, ukazują charakter opozycyjnej kampanii wyborczej i pozwalają na wizytę w komitetach wyborczych. Możemy wziąć udział w wiecu wyborczym w Hali Arena, przenieść się na niezależną demonstrację pierwszomajową, a także wygrać wybory – wspomina na łamach CYRYLA Piotr Grzelczak.
Warto spotkać się z młodością. Można odszukać tam postaci znane z dzisiejszego życia politycznego. Niektóre fotografie są naprawdę zdumiewające. Przenieśmy się w czasie, spróbujmy wierzyć w wiele zmian. Zmieniał prezydent Ratajski w okresie międzywojennym, wiele zmieniły wybory w roku 1989. Wiele mogą zmienić aktualne wybory.
Po chwili refleksji, proponuję wizytę w kawiarni „Cyryl” na… placu Cyryla Ratajskiego.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
INWESTYCJE I UTRUDNIENIA – PROBLEMY STRZESZYNA I NIE TYLKO.
