POLSKA LAST MINUTE
Z roku na rok coraz chętniej spędzamy wakacje poza granicami naszego kraju. Z badań prze-prowadzonych z inicjatywy TU Europa wynika, że aż 8 na 10 Polaków w wieku 18-59 lat choć raz w ostatniej dekadzie wyjechało na wczasy za granicę, a 55% zadeklarowało, że również minione wakacje spędziło poza Polską.
Oprócz tradycyjnych kierunków takich, jak: Hiszpania, Chorwacja, Włochy czy Bułgaria, w ostatnich latach coraz częściej decydujemy się na wyjazdy do bardziej egzotycznych, nie w pełni odkrytych zakątków świata. Chęć poznania nowych miejsc i przeżycia przygody to głów-ne powody, dla których Polacy decydują się na zagraniczne wakacje. Połowa z nas chce w ten sposób spełnić swoje marzenia, a 37% doświadczyć lub nauczyć się czegoś nowego. Niestety wielu ludzi uważa także, że w naszym ojczystym kraju nie ma ciekawych miejsc i właśnie dla-tego wybiera wczasy za granicą. Jednak coraz częstsze wizyty zagranicznych gości w naszym kraju potwierdzają, że my Polacy również mamy się czym chwalić.
Wiadomo, spędzanie wakacji w Polsce tak, jak w każdym innym miejscu na Ziemi, ma swoje plusy i minusy, ale na pewno nie powinniśmy narzekać na brak rodzimych atrakcji. Na terenie naszego kraju znajdziemy wszystko, czego dusza zapragnie. Przyroda w Polsce jest nie tylko piękna, ale także różnorodna. Wspaniale odpoczywa się w polskich lasach, nad kaszubskimi jeziorami, w wysokich Tatrach, czy nad Bałtykiem. Mamy bajkowe wodospady, jaskinie, dużo rzek, a nawet własną pustynię! Poza osobliwościami przyrodniczymi nie brak tu zamków, pałaców i dworów.
Wiele z nich przez wieki czasem nieprzychylnej historii dostały mocno w kość, jednak dzięki dofinansowaniom powstają dziś niczym Feniks z popiołów. Warto odwiedzić między innymi Zamek Krzyżacki w Malborku, który w 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Myślę, że mało kto zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo ciekawe jest także „podziemie” naszego kraju - kilometry wydrążonych w ziemi chodników i pomieszczeń. Jaskinie, kopalnie, sztolnie, obiekty wojskowe, kanały i piwnice dla niektórych mogą okazać się fascynujące. To oczywiste, że podczas wakacji szukamy także rozrywki. W Polsce wiele jest parków miniatur, ogrodów zoologicznych i botanicznych, wesołych miasteczek, aquaparków oraz centrów nauki. „JuraPark” w Bałtowie, Energyladnia czy Centrum Nauki Kopernik to tylko niektóre atrakcje dostępne wręcz na wyciągnięcie ręki. Nie zabraknie tu też miejsc stworzonych dla ludzi aktywnych.
Nie istnieje chyba sport, którego nie możemy uprawiać w Polsce. Mamy tu doskonałe warunki przyrodnicze i pogodowe. Infrastruktura w miastach stale się rozwija, powstaje coraz więcej nowych ścieżek rowerowych, z których korzystają też chętnie rolkarze i deskorolkarze. Często organizowane są różnego rodzaju spływy kajakowe, a dla żądnych przygód – loty paralotnią. Polska jest także miejscem pełnym muzeów – miejsc, które warto odwiedzić nie tylko po to, aby ciekawie spędzić czas, ale także po to, aby poszerzyć swoje horyzonty. Większość z nich jest na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, logistycznym i multimedialnym.
Jak widać, w naszym kraju są setki ciekawych, wyjątkowych miejsc i atrakcji. Mnóstwo z nich cieszy się uznaniem również poza granicami kraju. W 2011 roku Mazury reprezentowały Polskę w finale światowego konkursu na 7 nowych cudów natury, a do drugiego etapu zakwalifikowała się także nasza Puszcza Białowieska. Ciekawe miejsca w Polsce regularnie nagradzane są przez Komisję Europejską w konkursie na Najlepszą Europejską Destynację Turystyczną Roku. Wyróżnione w nim zostały już m.in. Bagna Biebrzańskie i Rzeczpospolita Ptasia, czyli Ujście Warty. Jednak najcenniejszym turystycznym „certyfikatem jakości” mogą pochwalić się Tatry – co roku odwiedzają je aż 3 miliony osób, co przy niezbyt dużej powierzchni pasma sprawia, że są one jednymi z najchętniej odwiedzanych gór w Europie. Z polskich miast najczęściej odwiedzany jest m.in. Kraków, wielokrotnie wyróżniany w europejskich rankingach. Kraków odwiedziło w 2015 roku rekordowe 10 milionów osób.
Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie, a nowych atrakcji stale przybywa. Mimo wszystko częściej zachwycamy się tym, co zobaczymy podczas zagranicznych wakacji. Przemierzamy Polskę autostradami i drogami szybkiego ruchu oddzieleni od tego, co tak naprawdę piękne i tajemnicze. O wielu miejscach nie wiemy, a mają wyjątkowe historie i cały zbiór ciekawostek.
Dlaczego kościół w Jaworze wzniesiono bez użycia gwoździ, a w Ojcowie na wodzie? Gdzie jest najgłębiej położona trasa turystyczna, a gdzie pływa się w kopalni łodziami? Ile mamy w Polsce "krzywych wież" i czym jest najbardziej potężna latryna w Europie?
Nie jest czasem tak, że cudze chwalimy tylko dlatego, że swego nie znamy ? Być może warto odkryć te wszystkie tajemnice ? Być może nadchodzące wakacje warto spędzić właśnie w Polsce ?
Wiktoria Andrzejewska
VI Liceum Ogólnokształcące
im. Ignacego Jana Paderewskiego
w Poznaniu
-----------------
Artykuł powstał w ramach „Akademii Młodego Dziennikarza”, cyklu partnerskiego portalu miastopoznaj.pl i wielkopolskich liceów.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
MNIEJ MOWY NIENAWIŚCI W POZNANIU. „TRZEBA SIĘ JEJ PRZECIWSTAWIAĆ”
