O SWOJE MIENIE TRZEBA DBAĆ

https://www.facebook.com/PolicjaPL/photos/a.315212845166542.75372.121526247868537/894192727268548/?type=1&theater
Na kilka dni przed świętami sprawdzamy co dzieje się w poznańskiej policji. Funkcjonariusze ostrzegają przed fałszywymi policjantami, a także uświadamiają, że o swoje mienie należy dbać. Przy okazji dowiadujemy się, że Polska jest krajem bezpiecznym. Według Eurostatu bezpieczniej jest tylko w Chorwacji.
Święta to czas wręczania sobie prezentów. Nie warto jednak robić takich prezentów złodziejowi. Policjanci z Zespołu Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i z Komisariatu Policji Poznań Jeżyce w ramach współpracy z Młodzieżowymi Liderami Profilaktyki i wspólnie z uczniami z poznańskiego Gimnazjum nr 63 przeprowadzili happening prewencyjny poświęcony właśnie temu zagadnieniu. Celem akcji było przeciwdziałanie kradzieżom kieszonkowym w przedświątecznym okresie. Ponadto ważnym elementem było uzmysłowienie mieszkańcom Poznania potrzeby dbania o swoją własność.
Mnie to nie dotyczy
- Każdemu się wydaje, że jego to nie spotka. Że mnie nie okradną. Nikt nie chce myśleć o sobie w kategorii ofiary. A tymczasem kieszonkowy czyhają tylko na takich, co naiwnie w to wierzą i np. nie zamykają swoich torebek, noszą portfel w tylnej kieszeni. Przykładów na takie nieodpowiedzialne zachowanie jest wiele – uważa Marta z Nowego Miasta. – Pamiętajmy, że czujność i zdrowy rozsądek to elementy, dzięki którym okres świąt będzie nam się kojarzył jedynie z rodzinną atmosferą, a nie utratą często dorobku naszego życia – apelują funkcjonariusze na stronie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Policjant to czy oszust?
Nie wszystkim policjantom jednak należy ufać. Może się bowiem okazać, że mamy do czynienia z oszustem-przebierańcem. Przed metodą „na policjanta” funkcjonariusze ostrzegają przede wszystkim seniorów. A utrzeć nosa nieuczciwym obywatelom może każdy. Wystarczy zadzwonić do najbliższych zanim zrobią to oszuści. Ponadto w najbliższych dniach na terenie miasta funkcjonariusze rozdadzą osobom starszym blisko 12 tysięcy poradników m.in. ostrzegających przed przebierańcami. W tym celu odwiedzą placówki służby zdrowia, apteki, banki, kościoły oraz targowiska. W swoje działania informacyjne policjanci starają się zaangażować pracowników Poczty Polskiej i innych urzędów czy instytucji, które mają bezpośredni kontakt z seniorami.
Polska krajem bezpiecznym
- Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób możemy błyskawicznie przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać – przekonują funkcjonariusze.
Według Eurostatu Polacy czują się bezpiecznie i to zdecydowanie bardziej niż inni Europejczycy. Z przeprowadzonych badań wynika, że odsetek mieszkańców, którzy uważają przestępczość, przemoc lub wandalizm w okolicy za problem, wynosi w Polsce 6,4 procent. Jest to 8 punktów mniej niż wynosi średnia dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Duże poczucie bezpieczeństwa odnotowują także inne sondaże np. ten w kwietniowym badaniu CBOS dziewięciu na dziesięciu badanych deklarowało, że czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Poziom poczucia bezpieczeństwa należy do najwyższych w całym okresie III RP.
Znajduje to odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. Ogółem w 2013 roku policjantom zgłoszono trochę ponad milion przestępstw, a to oznacza spadek w przypadku każdego tego typu czynu zabronionego.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PIŁ, KRADŁ I CHCIAŁ SIĘ ZABIĆ - DZISIAJ POMAGA INNYM
