DIAMENT POSZUKIWANY
To już kolejna szansa dla uzdolnionych studentów. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po raz czwarty rozpoczyna poszukiwanie „Diamentów”. W programie można ubiegać się nawet o 200 tys. zł.
„Diamentowy grant” ma nie tylko zapewnić środki na badania wybitnych studentów lub absolwentów, ale także otwiera przed nimi drogę do szybkiego doktoratu. W konkursie wsparcie mogą uzyskać wybitnie uzdolnieni studenci lub absolwenci studiów I stopnia prowadzeni pod kierunkiem opiekuna, promotora lub promotora pomocniczego. Dla laureatów to także możliwość zrobienia doktoratu szybciej niż inni studenci. Choć, to może zabrzmieć abstrakcyjnie – nawet z pominięciem pracy magisterskiej.
Szybsze wejście na drogę kariery naukowej
Program działa od 2012 roku i zapewnia młodym naukowcom niezależność finansową. Prestiżu dodaje również fakt, iż po licencjacie lub po trzecim roku studiów jednolitych, żacy mogą zostać kierownikami własnego projektu badawczego. „Diamentowy grant” został ogłoszony przez prof. Barbarę Kudrycką, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To uzupełnienie założeń reformy, mającej na celu wspieranie karier młodego pokolenia naukowców.
- Laureatami mogą zostać studenci, którzy mają za sobą już połowę drogi do magisterki, a więc świeżo upieczeni inżynierowie, licencjaci oraz studenci jednolitych studiów magisterskich, którzy ukończyli trzeci rok studiów w roku ogłoszenia konkursu (jeżeli studia trwają 6 lat, po czwartym roku). W programie mogą uczestniczyć również polscy studenci lub absolwenci, którzy odbyli studia I stopnia w jednostkach zagranicznych – czytamy na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Diamentowy grant dla Diamentu
Do tej pory prawie 300 wybitnych studentek i studentów może realizować swoje ambitne plany naukowe. Od początku trwania programu państwo wsparło program kwotą 50 mln złotych. – Każdego roku nawet stu wybitnych studentów otrzymuje do 200 tysięcy złotych na sfinansowanie własnych projektów naukowych, realizowanych w polskich uczelniach i instytutach, a także wynagrodzenie na poziomie 2,5 tys. zł miesięcznie – taka informacja pojawia się na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Można zwiększyć swoje szanse na wygraną
Przy ocenie wniosków brana jest pod uwagę zarówno wartość naukowa projektu, wybitne osiągnięcia kandydata, jak również zasadność planowanych kosztów. Ważnym aspektem jest także możliwość wykonania projektu, w tym dorobek naukowy i kwalifikacje wykonawców.
Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną, warto zapoznać się ze stroną Stowarzyszenia Laureatów Diamentowego Grantu. Tam można np. przeczytać informację o prowadzonych warsztatach poświęconych zagadnieniu: „jak zdobywać granty”. Zajęcia prowadzi prof. Janusz Bujnicki, laureat prestiżowej nagrody ERC European Research Council i laureat tegorocznego grantu Narodowego Centrum Nauki. Warsztaty odbędą się w walentynki w budynku starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Wnioski mogą składać także kierownicy jednostek naukowych, w których kandydat ma zamiar prowadzić swoje badania. Mogą to być jedynie jednostki z kategorią naukową A+, A lub B. Do programu „Diamentowy Grant” można zgłosić się do 16 lutego 2015 roku.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
WIĘCEJ ROWERÓW NA GRUNWALDZKIEJ?
