GRUDZIEŃ W POZNANIU (15.12 - 17.12)
Po dość bogatym we wrażenia weekendzie, czas rozpocząć normalny tryb funkcjonowania. Tradycyjnie sprawdzimy informacje polityczne, kulturalne, zaprosimy też na ważne i ciekawe wydarzenia. Zachęcamy do lektury!
Wtorek
- W weekend odbywał się Festiwal Rzeźby Lodowej:
Zwycięzcami konkursu na najlepszą rzeźbę zostali bracia z Kanady Antonio i Ross Baisas, którzy wyrzeźbili postać anioła. Zawodnikom udało się obronić tytuł sprzed roku. Drugie miejsce zajął polsko-francuski duet Michał Mizua oraz Samuel Girault. Rzeźbiarze stworzyli postać Yody ze Star Wars. Trzecie miejsce zajęła para Kanadyjczyków Kevin Ashe i Siguru Kanbayashi. Prace były oceniane m.in. za kreatywność, pierwsze wrażenie, czy ilość zużytego lodu. W jury zasiadł Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. - Za nami weekend gorących lodowych emocji, podczas którego mogliśmy obserwować pracę najsłynniejszych artystów, autorów mroźnych dzieł sztuki. Jestem pełen podziwu dla talentu wszystkich zawodników. Zamieniliście Stary Rynek w przepiękną krainę lodu - mówił Prezydent do rzeźbiarzy. Artyści chętnie nawiązywali w swoich pracach do fantastyki. Pojawiły się anioły, jednorożce, syrena, rycerze, ale także nie zabrakło zwierząt m.in. węży, ryb oraz zająca.
Kto chce obejrzeć prace, powinien czym prędzej udać się na Stary Rynek. Pod wpływem dodatniej temperatury rzeżby zaczynają się szybko topić.
- Koncert Justyny Szafran:
Występ składa się z piosenek należących do Justyny. Jak to rozumieć? Część repertuaru, stworzona i napisana została tylko i wyłącznie z myślą o niej. Dopasowane do cudownego głosu i charakteru artystki. Druga część, to ulubione utwory piosenkarki, te, z którymi się zżyła, które znaczą dla niej więcej niż inne utwory. Stare piosenki kabaretów Pstrąg i STS, "Tomaszów" J. Tuwima i Z. Koniecznego, Tanga A. Piazzoli oraz te nowe: Sonet Shakespeare'a z muzyką P. Dampca, "Iskry i łzy" J. Kaczmarskiego, "Tancbuda i saksofon" J. Satanowskiego czy "Taxi" L. Możdżera stworzą całość, by przedstawić nam historię pewnej dziewczyny, z pozoru łagodnej.
Początek koncertu o godzinie 19.00 w Teatrze Muzycznym.
- Teatr Nowy zaprasza m.in. na spektakl pt. "Sophie":
To mogłaby być historia, jakich wiele. Kiedy w życiu Sophie pojawia się ten jedyny i wyśniony mężczyzna, cała reszta życia przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Bezpieczny i banalny świat dziewczyny wywraca się do góry nogami, a ona – nie bacząc na konsekwencje – całkowicie poddaje się gorącemu rytmowi pięknego, ale i brutalnego miłosnego tańca… Splatają się w nim ciało z ciałem, czułość z przemocą, dobre słowa z okrutnymi gestami, marzenia z rzeczywistością… Co zwycięży? I co wybierze sama Sophie – o ile w ogóle ma jeszcze jakiś wybór? Teatr Nowy zaprasza na kameralną taneczną opowieść o destrukcyjnej sile miłości i o pragnieniach, które wbrew pozorom nie zawsze powinny się spełniać.
Spektakl rozpocznie się o godzinie 20.30 na Trzeciej Scenie.
- Mocne słowa pana posła:
I wydaje się, że są one dopełnieniem tego, co wcześniej napisał radny Rozmiarek:
- I cytowane słowa prezydenta, powtórzone przez niego samego na Facebooku. Faktycznie rodzi się pytanie: czy wypada aż tak? Wyborcy PiSu też mieszkają w Poznaniu:
Środa
- Koncert Roberta Wileńskiego:
Muzyka grana przez Roberta Wileńskiego nawiązuje do twórczości legend gitary z przełomu lat 60-tych i 70-tych. Bardzo wyraźne słychać wpływ takich gigantów jak Jimi Hendrix (w szczególności płyty koncertowej Band of Gypsys), Peter Green, Stevie Ray Vaughan, a także Mark Knopfler, który był pierwszym mentorem Roberta. Kompozycje Roberta Wileńskiego oparte są wyłącznie na brzmieniu gitar, w koncertowych wykonaniach w aranżacji na trio bas, perkusja, gitara, w studyjnych nagrania usłyszeć można bardziej złożone instrumentacje z wieloma gitarami i rozbudowanymi wokalami.
16 grudnia w "Pod Minogą" Robert Wileński zagra 20 własnych kompozycji, około 90 minutowy materiał, utwory instrumentalne i wokalne w języku angielskim. Muzyka pochodzi z dwóch długogrających płyt CD, które gitarzysta wydał nieoficjalnie w niewielkich nakładach. Część nagrań z roku 2015 znaleźć można na stronie wykonawcy. Ostatnią płytę CD można będzie nabyć w dniu występu.
Początek o 19.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
- Spotkanie z ks. Jackiem Stryczkiem - jednym z założycieli "Szlachetnej Paczki" i "Akademii Przyszłości":
"To spotkanie przewartościuje Twoje myślenie o pieniądzach. Zobaczysz sens w ich zarabianiu i dowiesz się, jak zostać milionerem. Zaskoczy Cię świeżość w interpretowaniu Pisma Świętego na miarę XXI wieku. Nikt nigdy nie spojrzał w ten sposób na pieniądze i biznes przez pryzmat Ewangelii. Odkryjesz prawdę na temat biedy i ubóstwa w Polsce..."
Spotkanie odbędzie się o godzinie 19.00 w Pałacu Działyńskich, Sala Czerwona.
- MALARZE NORMANDII. Oprowadzania dla dorosłych:
Wystawa „Malarze Normandii. Delacroix, Courbet, Renoir, Monet i inni” to doskonała okazja do poznania prac artystów, których dorobek i postawa twórcza stanowiły podwaliny wielkich przemian, jakie nastąpiły w sztuce na przełomie XIX i XX wieku. Kolekcja daje nie tylko możliwość obcowania z pracami najwybitniejszych malarzy, ale także jest doskonałą opowieścią o kulturze XIX wieku, pozycji artysty i definicji dzieła sztuki.
Szczegółów warto poszukać na stronie Centrum Kultury Zamek.
- Posiedzenie Doraźnej Komisji do spraw powstania Rataje- Parku w Poznaniu:
Ustalenie źródeł finansowania oraz harmonogramu działań projektowych związanych z pozyskaniem środków zewnętrznych na realizację trzech projektów budowlanych dot. Rataje-Parku w Poznaniu. Sprawy wniesione. Wolne głosy i wnioski.
Początek o 14.00 w sali nr 207 UMP.
- W ramach przypomnienia. :)
Czwartek
- Obradować będzie Komisja Oświaty i Wychowania:
Przedstawienie propozycji Prezydenta Miasta Poznania dotyczących dalszego funkcjonowania Zespołu Szkół nr 4 "Łejery". Do udziału w dyskusji zapraszam wszystkich zainteresowanych członków społeczności szkolnej.
Początek o 17.00 w sali sesyjnej UMP.
- Moscow City Ballet - Jezioro Łabędzie:
Godna podziwu wyrazistość ruchów tancerzy w połączeniu z fantastyczną choreografią pokazują nam jak bardzo Rosjanie kochają balet. Założyciel Moscow City Ballet, Victor Smirnov - Golovanov powiedział kiedyś: To we mnie mieszkają wszyscy bohaterowie baletów; to ja jestem Klarą, księciem, królem mysz... to wszystko żyje we mnie... Być może to jest tajemnicą ich ogromnego, międzynarodowego sukcesu. Imponująca choreografia, olśniewające kostiumy, magia świateł i urzekająca scenografia - wszystko to składa się na występ Moscow City Ballet sprawiając, że całość zapiera dech w piersiach. Zdaniem krytyków czarowi spektakli tej grupy baletowej nie można się oprzeć, ani o nich zapomnieć.
Ta niesamowita kulturalna uczta rozpocznie się o 20.00 w Sali Ziemi MTP.
- "Najlepszy Przekaz w Mieście" wystąpi w szkole podstawowej w Zalasewie o godzinie 13.00:
Występ uświetni zakończenie programu: Edukacja z zakresu profilaktyki uzależnień (alkohol, dopalacze, narkotyki) działający na terenie Gminy Swarzędz. Jest on skierowany przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej. Może warto byłoby pomyśleć o podobnym programie u nas? Skoro pijących się coraz więcej i są oni coraz młodsi, a Komisja Antyalkoholowa, o której pisaliśmy całkiem niedawno - sprawdza się (delikatnie rzecz ujmując) bardzo przeciętnie.
O wspomnianej komisji pisaliśmy tutaj: http://www.miastopoznaj.pl/polityka/2919-w-poznaniu-dziala-miejska-komisja-antyalkoholowa-a-osob-pijacych-przybywa
- I na zakończenie, wypatrujmy piątku:
Miłego tygodnia! Niestety do piątku jeszcze trochę czasu, ale przeżyjemy! :)
Przeczytaj poprzedni artykuł!
FINAŁ SZLACHETNEJ PACZKI: Z WIZYTĄ U PANA KRZYSZTOFA
