DOPOŁUDNIE NA ŻYWO Z POZNANIA
Zapraszamy na naszą relację na żywo z Poznania! Będziemy z Wami do godziny 12.00. Piszemy o wszystkich najważniejszych rzeczach, które dzieją się w naszym mieście! Wczoraj, dzisiaj i jutro. I tak codziennie, aż do piątku. Poznajcie Poznań z każdej strony!
12.00 Dziękujemy za udział w naszej relacji, zapraszamy już jutro od godziny 8 rano!
11.53 Jeszcze wieści z Twittera
11.45 Z cyklu @ do redakcji:
Opowieści o nietypowych egzaminach, anegdoty z zajęć i wykładowcy będący legendami - najciekawsze historie pisze życie, a szczególnie życie studenckie. Krążące wśród obecnych żaków oraz absolwentów UAM dykteryjki zostały zebrane we właśnie wydanym, drugim tomie książki „Z akademickiego podwórka. Studenci o wykładowcach”.
Pośród przesłanych w odpowiedzi na apel Uczelni wspomnień znalazły się historie z przed lat, jak na przykład ta o egzaminie, na który studenci ubrali się na niebiesko, sądząc, że pomoże im to zyskać przychylność wykładowcy, ale także prace dotyczące bliższych nam czasów, choćby o zgubnych skutkach korzystania z solarium. Świat kontaktów studentów z wykładowcami, mimo przesunięcia wskazówek zegara, nie zmienił się aż tak bardzo. Nadal jest barwny i wart poznania.
„Z akademickiego podwórka” to projekt, którego pomysłodawcami są dr Dominika Narożna i dr Piotr Lissewski. Pierwszy tom książki, noszący podtytuł „Wykładowcy o studentach”, został wydany na początku roku akademickiego 2014/2015 i spotkał się z pozytywną reakcją czytelników. Pracownicy UAM wspominali w nim studentów, którzy zapadli im w pamięć podczas działalności na Uczelni – z lekkim przymrużeniem oka analizowali ich zachowania, a także dzielili na niecodzienne kategorie.
Czy odwrócenie ról, z jaką mamy do czynienia w przypadku drugiego tomu „Z akademickiego podwórka”, przyniosło równie pozytywne rezultaty? Aby się o tym przekonać, zachęcamy Państwa do lektury! - pisze Przemysław Stanula z Biura Prasowego UAM.
11.38 Tymczasem na MTP przemawiał Jacek Jaśkowiak:
11.33 Rada Miasta przerwała obrady. Wznowi je o godzinie 12.00 Możecie je wtedy obserwować na stronach urzędu miasta.
11.27 O inicjatywach senioralnych, pomocy i projekcie „Asystent” pisze red. Szefer: http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/1813-nie-tylko-renta-i-samotnosc
11.20 Z okazji Festiwalu Muzycznego Juwenalia 2015 odbywającego się na INEA Stadionie, od 28 do 31 maja 2015 r. funkcjonować będzie dodatkowa linia autobusowa 250 - informuje MPK.
Linia 250 autobusy kursują:
- w czwartek 28.05, piątek 29.05 i sobotę 30.05 od 19.00 do 4.00 dnia następnego,
- w niedzielę 31.05 od 19.00 do 2.00 dnia następnego
co około 15 minut
RONDO KAPONIERA – Bukowska – Grunwaldzka – SMOLUCHOWSKIEGO – Grunwaldzka – Szylinga – Bukowska – Zeylanda – RONDO KAPONIERA
11.14 Gratulacje dla studentów PP! A tak pisaliśmy o sukcesie innej grupy z tej samej uczelni.
http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/1625-kalifornia-z-sukcesem
11.08 A dzisiaj w Eskulapie koncert Selah Sue.
Selah Sue, która naprawdę nazywa się Sanne Putseys, to debiutantka, nazywana europejskim odpowiednikiem Erykah Badu i Ms. Lauryn Hill. Obdarzona nietuzinkową urodą młoda, urodzona w 1989 roku belgijka, jest sensacją na rynku muzycznym ostatnich miesięcy, dzięki swojej płycie zatytułowanej Selah Sue. Jej rewelacyjne single This World oraz Raggamuffin podbiły europejskie listy przebojów! Proponowana przez nią mieszanka najlepszej jakości soulu, funku, reggae, rocka, hip-hopu i popu zachwyciła samego Prince'a! Oczarowany Książę zaproponował Selah supportowanie go w Antwerpii, na co Sue oczywiście przystała. W studiu przy pracy nad debiutancką płytą towarzyszyły jej największe gwiazdy muzyki, jak na przykład Nneka.
Więcej: http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/events/2015-05-26/koncert-selah-sue,78294.html
11.02 Trwają zapisy na Dancing Poznań 2015
W tym roku w ramach XXII Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego zaplanowano zajęcia prowadzone w 40 technikach - od tańca współczesnego, przez balet, broadway jazz, hip-hop oraz pantomimę. W grafiku Dancing Poznań nie zabraknie warsztatowych nowości. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w zajęciach z tańca miejskiego, modern jazz underground, świadomości ciała i tańca współczesnego na bazie stylu PTT. Po raz pierwszy na warsztatach pojawią się pedagodzy z nowojorskiego zespołu Battery Dance Company. Grupa ta poprowadzi m.in. Coaching Project zakończony otwartym pokazem. Odbędzie się również szereg warsztatów specjalnych przeznaczonych dla mieszkańców Poznania.
Zapisy na wydarzenie odbywają się przez: http://www.ptt-poznan.pl.
10.57 Na MTP początek Expopower
10.50 Dobra uwaga radnego Sternalskiego. Widać, że jest różnica między PO miejską a centralną...Jak zauważył na TT nasz redaktor naczelny: Słucham, czytam, oglądam wypowiedzi polityków PO, tłumaczą porażkę PBK. Nie są ani mistrzami w wyciąganiu wniosków, ani nie potrafią spojrzeć w oczy wyborcom.
10.44 Agnieszka Duczmal Honorowym Obywatelem Miasta Poznania - uchwaliła dzisiaj Rada Miasta
10.39 A tak jest teraz na Starym Rynku!
10.34 I kolejni, którzy otrzymują tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania":
Pani Helena Tzoka - Eleni
Pan Michał Grudziński
10.31 A taki film otrzymaliśmy dzisiaj od naszego czytelnika. Słoneczny Sołacz!
10.25 Tymczasem Rada Miasta Poznania zajmuje się kolejnymi punktami obrad. Radni uchwalili już, że tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania" otrzymają:
Profesor dr hab. Jacek Wiesiołowski
Pani Janina Subrova
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
10.20 A o 19.30 w CK Zamek. Opowieść o kobiecie wszystkich czasów wypełnią pieśni średniowieczne i tradycyjne z towarzyszeniem bębnów etnicznych, kankli, liry korbowej i innych instrumentów.
http://www.zamek.poznan.pl/news,pl,1,6068.html
10.14 A co dzisiaj jeszcze w Poznaniu? M.in nabór do grupy teatralnej PRZET-ART.
Grupa Inicjatyw Twórczych PRZET-ART TEATR NARRACJI PLASTYCZNEJ zaprasza. Zajęcia są skierowane do artystów, artystów amatorów oraz wszystkich, którzy chcą spędzić kreatywnie czas. Wiek uczestników grupy: 25+ 30+ 40+ 50+ i tak dalej... Grupa działa na pograniczu wielu sztuk jak: MUZYKA, PLASTYKA, POEZJA, TEATR, TANIEC. Na spotkaniach tworzy wspólnie artystyczne hybrydy przet-arty: czasem jest to spektakl teatralny, czasem happening muzyczny, innym razem rzeźba w przestrzeni.
Spotkanie informacyjne: 26 maja 2015 godzina 19:00. Zajęcia rozpoczną się od przyszłego roku szkolnego jednak zapisy trwają już od kwietnia 2015.
10.08 Wiosenne zdjęcie z jednego z przedszkoli w Poznaniu. Jest to Niepubliczne Przedszkole Kolumbus, prowadzone przez Fundację Familijny Poznań.
10.04. A gdzie dzisiaj Straż Miejska z fotoradami? Od 10.30 do 13.30 na ul. Złotowskiej.
9.58. Informacje z utrudnieniach w Poznaniu
9.53 Aż milion złotych zarezerwowano w budżecie miasta na przeprowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich zabytków, znajdujących się na terenie Poznania. Dotacji udzielono 16 obiektom.
Wnioski o dofinansowanie na ochronę zabytków złożyły 23 podmioty. W wyniku weryfikacji, w której brano pod uwagę m.in. rangę artystyczną i historyczną budynków oraz ich stan techniczny, pomocy finansowej udzielono 16 obiektom. Umowy dotacyjne zostały podpisane podczas spotkania władz miasta z właścicielami lub użytkownikami zabytków.
Zabytki to nie tylko przeszłość miasta. To także budowanie tożsamości i przyszłości następnych pokoleń. Z tego względu miasto musi wspierać takie projekty. Chcemy udzielać pomocy również pozamiejskim podmiotom, które często nie są w stanie udźwignąć kosztów, związanych z odnową zabytków - mówił podczas spotkania zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.
9.47 Radny Miasta Poznania - Mateusz Rozmiarek - wygłasza oświadczenie. Mówi o pracy Korpusu Ochrony Wyborów. Opowiada też o pracy mężów zaufania przy ostatnich wyborach. Zwraca uwagę na drobne nieprawidłowości przy wyborach, np. ograniczony dostęp do drukarki, oraz nieprzygotowanie niektórych członków komisji. Podkreśla, że np. w spisie wyborców pojawiały się osoby zmarłe.
9.43 Na sesji Rady Miasta nadal rozmowy o zmianie w porządku obrad.
9.41. A na Ławicy wszystko ok od rana!
9.36 A takie ciekawostki na Wydziale Anglistyki
9.32 A takie wieście ze Starego Miasta
9.28. Kolejne punkty obrad wycofane. 17a, 17b, 17c.
9.27 Z porządku obrad został wycofany punkt 16.: Projekt uchwały (PU 101/15) w sprawie szczegółowych zasad naliczania środków budżetowych na realizację zadań przez osiedla oraz szczegółowych uprawnień do prowadzenia gospodarki finansowej przez osiedla.
9.26 Zaczęła się sesja Rady Miasta Poznania.
9.24. Ciekawe wydarzenie w Bibliotece Politechniki Poznańskiej dzisiaj. O godzinie 13.00 prezentacja pokazująca Florencję.
9.21 To radny Lipiński chyba jednak do sejmu się nie wybiera....
9.18. Ważna wiadomość z Urzędu Miasta Poznania przekazana przez rzecznika: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak zlecił w trybie pilnym kontrolę przestrzegania przewidzianych przepisami procedur dotyczących nabywania, zamiany i wyceny mieszkań komunalnych w Poznaniu. Decyzje o kontroli prezydent podjął między innymi po informacjach mediów o mieszkaniu w kamienicy przy ulicy Krasińskiego w Poznaniu.
Kontrola zostanie przeprowadzona w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania przez urzędowe Biuro Audytu Wewnętrznego i Kontroli. Jak zaznacza prezydent Jaśkowiak – „Przedmiotem kontroli ma być zbadanie przestrzegania przewidzianych przepisami procedur dotyczących nabywania, zamiany i wyceny mieszkań komunalnych. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić kwestię prawidłowości zamiany przez Pana Tadeusza Czyżyka mieszkania komunalnego przy ul. Towarowej na mieszkanie komunalne przy ul. Krasińskiego. W szczególności należy zbadać, w jaki sposób została ustalona wartość mieszkania komunalnego przy ul. Krasińskiego i czy ustalenia te zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy. Zbadać należy również, czy bonifikata udzielona Panu Tadeuszowi Czyżykowi przy wykupie mieszkania komunalnego przy ul. Krasińskiego została określona w prawidłowej wysokości. Kolejno zbadać należy również prawidłowość transakcji zamiany dotyczącej mieszkania komunalnego w kamienicy przy ul. Krasińskiego dokonanej przez Pana Tadeusza Czyżyka z Panem Filipem Kaczmarkiem”.
Prezydent Jacek Jaśkowiak poprosił również Biuro Audytu Wewnętrznego i Kontroli UMP o zbadanie wszystkich spraw dotyczących sprzedaży mieszkań komunalnych pracownikom Urzędu Miasta Poznania i miejskich jednostek organizacyjnych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jak podkreśla prezydent chodzi o to, by ustalić czy procedury sprzedaży mieszkań komunalnych w przypadku pracowników Urzędu Miasta Poznania i miejskich jednostek organizacyjnych nie odbiegały od procedur stosowanych względem innych podmiotów, starających się o zakup mieszkania komunalnego.
9.16 Przewodniczący Ganowicz zaprasza radnych na salę. Więc chyba zaraz faktycznie zacznie się sesja:)
9.15 Tyczasem dzisiaj ważne spotkanie na Wildzie
9.12 Obiecujemy, że to już ostatni raz jak piszemy o Dniu Mamy:)
9.07. Interesujące wydarzenie dzisiaj od 15.00 na Uniwersytecie Ekonomicznym.
Serdecznie zapraszamy na wykład, na którym gościć będziemy Dyrektora ds. Badań i Rozwoju firmy Profitroom Pana Waldemara Antonowicza. Okiem specjalisty będziemy mogli zajrzeć do świata e-commerce.
Więcej: https://www.facebook.com/events/600535623420110/
9.05 Czekamy na rozpoczęcie obrad sesji.
9.02 Lada chwila zacznie się sesja Rady Miasta Poznania.
9.00 A na Łazarzu zapowiada się ciekawe wydarzenie! W trakcie Dni Łazarza będzie można przypomnieć sobie, jak ta dzielnica wyglądała 50 lat temu. Na ścianie bloku przy rynku Łazarskim zostanie wyświetlony film ze zdjęciami Jana Kurka z lat 60., którym będzie towarzyszył komentarz Jacka Hałasika.
8.58 Przypominamy, dzisiaj Dzień Matki! Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W Polsce obchodzi się je od 1914 roku.
8.56 A odloty z Ławicy o czasie. Właśnie startuje samolot do Warszawy.
8.54 Jeżyce też zapraszają:)
8.50 A jak ktoś chciałby poćwiczyć w towarzystwie, to od 18.00 zaprasza dzisiaj Body Chief nad Maltę.
8.48 Bardzo ciekawe wydarzenie czeka nas dzisiaj w Teatrze Polskim w Poznaniu. Poniżej zachęta:
W dniach 26–31 maja 2015 Teatr Polski w Poznaniu organizuje ósmą edycję Spotkań Teatralnych, zatytułowaną „One”, która poruszy kwestię kobiet i fenomenu kobiecości dawniej i dziś. Temat odnosi się zarówno do wielkich heroin literackich znanych z mitów i historii, jak i do zwykłych bohaterek, współczesnych kobiet nie tylko tych znanych z pierwszych stron gazet, kobiet żyjących w różnych kulturach, wyznających różne religie, będących w różnym wieku.
Więcej: http://www.teatr-polski.pl/articles,details,475,0,viii-spotkania-teatralne-bliscy-nieznajomi.html
8.46 Kojarzycie to żółte logo? Będziemy dzisiaj więcej pisać o tym wydarzeniu, które już od 28 maja w Poznaniu.
8.44 A już za kwadras zaczynają się obrady Sesji Rady Miasta. Pierwsi radni już na sali. Pełen harmonogram sesji znajdzicie tutaj: http://bip.poznan.pl/bip/sesje/xii-zwyczajna,57150/
8.41 A dla osób, które z Poznania jechaliby dzisiaj na zachód uwaga na TT:
8.39 Na PKP w Poznaniu bez opóźnień od rana.
8.36 A ktoś jutro wybiera się na MTP? Tam kongres Energi@21. Kongres rozpocznie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich 26 maja i potrwa dwa dni. - Będzie obejmował temat innowacji w przedsiębiorstwach energetycznych w każdym segmencie: dystrybucji, przesyle, wytwarzaniu i nowoczesnych formach sprzedaży energii elektrycznej - powiedział dr hab. Mariusz Swora, przewodniczący Rady Programowej kongresu, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
8.34 Jeszcze z bieżących informacji na naszych redakcyjnych @. Tym razem o konferencji z okazji 25-lecia samorzadności:
26 maja 2015 roku o godz. 10.00 w IBB Andersia Hotel w Poznaniu przy Placu Andersa 3 Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego zaprasza na międzynarodową konferencję pt. „Wielkopolska obywatelska – Wielkopolska europejska. 25 lat samorządności”, podsumowującą ćwierćwiecze funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Konferencja odbywa się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Gościem specjalnym spotkania będzie prof. Hanna Suchocka, była Premier Rządu RP. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali parlamentarzyści, włodarze wielkopolskich miast, gmin i powiatów, a także przedstawiciele nauki, mediów i korporacji samorządowych.
Przypomnijmy, że dyskusja nad polską samorządnością zapoczątkowana została w Poznaniu, podczas marcowego Kongresu XXV – lecia Samorządu Terytorialnego. Kolejne jej wątki pragniemy podjąć podczas konferencji „Wielkopolska obywatelska – Wielkopolska europejska. 25 lat samorządności”. Pamiętając, że tegoroczne obchody związane są nie tylko z 25. rocznicą samorządu terytorialnego w Polsce, ale również z 30.rocznicą uchwalenia Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, podczas konferencji sięgnąć chcemy także do doświadczeń innych krajów, między innymi Francji i Rumunii, gdzie toczą się obecnie najbardziej interesujące dyskusje na temat reformy terytorialnej i samorządowej.
8.32. A co słychać w Urzędzie? Trwa rekrutacja m.in na nowego rzecznika prasowego. Kto może nim zostać? Piszemy o tym: http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/1805-nowy-rzecznik-czyli-nowa-twarz-urzedu
8.29. Od rana sprawdzamy skrzynkę @. A tam m.in zaproszenie na TEDx Poznań Women
TEDWomen dedykowany jest społeczności kobiet, które swoimi pomysłami i zrodzonymi z nich działaniami zmieniają oblicze dzisiejszego świata. Trwająca już ponad cztery lata inicjatywa stała się punktem zwrotnym w życiu wielu kobiet, które spełniając swoje marzenia, stały się inspiracją dla innych kobiet z całego świata.
Serdecznie zapraszamy na transmisję z konferencji TEDWomen, która odbędzie się 28.05.2015 w Centrum Edukacyjnym Usług Elektronicznych UEP przy ulicy Towarowej 55 w Poznaniu. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.30 i potrwa do ~21.30.
8.26 Rzut okiem na Most Dworcowy. Pogodnie! Ale widać też korek na skręcie w prawo z mostu.
8.23 A tak wygląda "jedynka" Głosu.
8.20 Głos Wielkopolski o Pomniku Wdzięczności
Część pomnika Wdzięczności w najbliższą niedzielę przyjedzie do Poznania. Jest to 4-metrowa figura Chrystusa, która przybędzie do stolicy Wielkopolski ze Szczyglic pod Krakowem. Kopię przedwojennej figury autorstwa Marcina Rożka stworzył Michał Batkiewicz.
8.18. Przegląd Prasy. Gazeta Wyborcza Poznań pisze m.in o możliwych zmianach w PO w Poznaniu.
Jak partia chce młodych przekonać do siebie, tego na razie nie wiadomo, ale podczas oczekiwania na koniec ciszy wyborczej w niedzielę pojawił się przynajmniej jeden konkretny pomysł: - Przewietrzmy listy wyborcze w jesiennych wyborach. Nie bójmy się postawić na nowe i młode twarze z samorządowym doświadczeniem. Tylko tak możemy powalczyć o dobry i skuteczny wynik - mówi jeden z członków zarządu miejskiego PO w Poznaniu. A radny sejmiku dodaje: - Do tej pory Platforma stawiała w każdych wyborach na znane i oklepane nazwiska. Młodzieży nie dopuszczano na czołowe miejsca. Przyszedł czas na zmianę pokoleniową.
8.16. A jeżeli chodzi o Dzień Matki - to wiecie, że w różnych krajach jest obchodzony w innych terminach? W większości krajów obchodzą w drugą niedzielę maja, a tylko w Polsce 26 maja.
8.14 A jak korki od rana w Poznaniu? Zerkamy na TT.
8.12 A czy Wy pamiętaliście żeby wysłać prezent i życzenia na Dzień Matki?
8.10 Przypomnijmy, że wczoraj oficjalne prezydentem Polski został Andrzej Duda. Zdobył poparcie 51,55% naszych rodaków. A jak świętował PiS w Poznaniu? Były tam nasze dziennikarki - http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1803-przezyjmy-to-jeszcze-raz-tak-swietowal-pis-w-poznaniu
8.07 A co nas czeka w Poznaniu? Sporo wydarzeń kulturalnych, od 9 debatuje też Rada Miasta Poznania. O czym będą mówić dzisiaj radni? Red. Kowalewska napisała o tym parę zdań: http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1811-nad-czym-beda-obradowac-radni A od 9.00 będziemy Wam tutaj do 12.00 pisać co postanowią radni.
8.05 Pogoda widać dopisze cały dzień. A słońce zajdzie dopiero przed 21.00
8.03. Dzisiaj rano przywitało nas słońce w Poznaniu. Tak z resztą zapowiada się cały dzień.
8.01. Dzień dobry! Dzisiaj 26 maja, w Polsce świętujemy Dzień Matki! Imieniny obchodzą: Adalwin, Adalwina, Alwin, Alwina, Angelika, Eleuteria, Eleuteriusz, Eleutery, Emil, Ewelina, Filip, Filip Neriusz, Karp, Kwadrat, Lambert, Lamberta, Paulina, Teodor, Więcemił, Zachariasz, Zachary i Zuzanna.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO I GDZIE WE WTOREK W POZNANIU?
